Poslanec ANO: Odpustí se exekuce. Až 200 tisícům lidí

30.09.2021 10:55

V rámci změn v exekucích většina poslanců schválila i návrh lidoveckého poslance Marka Výborného, dnes zástupce koalice SPOLU, na spuštění akce Milostivé léto. Za hnutí ANO hlasoval pro Milostivé léto Patrik Nacher, který poděkoval neziskové organizaci Člověk v tísní, jmenovitě Danielovi Hůlemu, za to, jak tuto akci propaguje.

Poslanec ANO: Odpustí se exekuce. Až 200 tisícům lidí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exekuce, ilustrační foto

Akce Milostivé léto odstartuje 28. října tohoto roku a potrvá 3 měsíce. Během nich dostanou dlužníci možnost splatit samotný dluh a poplatek exekutorovi ve výši 900 korun za každou vyřešenou exekuci. Další poplatky, jako úroky či odměny advokátovi, jim budou odpouštěny. Pokud lidé splatí základ svého dluhu v takto vymezené době, exekuce se tím vyřeší a oni budou moct pokračovat dál s čistým štítem.

Podmínkou pro využití akce nazvané Milostivé léto je, že člověk nesmí být v oddlužení. A to není vše. Milostivé léto lze uplatnit jenom na exekuce, které řeší soudní exekutoři. Takže nikoli u daňových a správních exekucí. Netýká se také vůbec žádných úvěrů, ani dlužních splátek na kreditních kartách. I tak může akce Milostivé léto pomoct až 200 tisícům lidem. 

Daniel Hůle z Člověka v tísni, jenž se věnuje řešení exekucí a spolu s kolegy z této neziskové organizace pomáhá desítkám tisíc lidí vybřednout z exekuční bažiny, na sociálních sítích krátce a jednoduše ukázal, co musí udělat lidé, kteří chtějí akci Milostivé léto využít.

Milostivé léto

V hnutí ANO se řešení průšvihu s exekucemi věnuje i poslanec Patrik Nacher, který Danielovi Hůlemu poděkoval.  

„Toto je důležité a je třeba to připomínat bez ohledu na to, jestli se konají volby. Díky Danielovi Hůlemu za infografiku. Dále bych chtěl vyzvat další města a kraje, aby se přidaly k Praze, která na můj návrh požádala svoje městské firmy, aby o této možnosti informovaly dlužníky,“ napsal výrazný poslanec a zastupitel Prahy v barvách hnutí ANO.  

Zdůraznil, že smyslem akce Milostivé léto je dát lidem zatíženým exekucemi naději na nový začátek, který bude mimo jiné znamenat, že se vrátí z šedé ekonomiky na standardní pracovní trh, což pomůže celé ekonomice, protože lidé budou platit odvody a daně, které v šedé ekonomice neplatili.

Patrik Nacher o exekucích

„Jaký je smysl tzv. milostivého léta? Odpuštění příslušenství u, často původně bagatelních, dluhů vůči veřejnoprávním institucím, které umožní lidem se vymanit z dluhové spirály. Vrátí se z šedé zóny a opět budou brát oficiálně mzdu a odvádět daně. Ve finále se to vyplatí i státu,“ zdůraznil Nacher.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Seznam zakázaných hostů, jmenovitě. Hysterický Železný, Witowská a poprask na pódiu... Petr Žantovský rozvířil, co se teď děje v ČT

5:00 Seznam zakázaných hostů, jmenovitě. Hysterický Železný, Witowská a poprask na pódiu... Petr Žantovský rozvířil, co se teď děje v ČT

TÝDEN V MÉDIÍCH Hnutí, které organizovalo demonstraci proti pandemickému zákonu, se distancovalo od …