Pospíšil: Naše účast v EU a NATO snižuje riziko, že Rusko jednou zaťuká na naše dveře

17.04.2014 7:48

Bývalý ministr spravedlnosti a současný kandidát do Evropského parlamentu Jiří Pospíšil přiznává, že ho překvapil postup, který zvolila ministryně spravedlnosti Helena Válková při odvolání šéfa Vězeňské služby. Postavil se také za razantní postup proti „imperiální rozpínavé politice“ Ruska.

Pospíšil: Naše účast v EU a NATO snižuje riziko, že Rusko jednou zaťuká na naše dveře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Jiří Pospíšil
reklama

„Je dobře, že jsme součástí Evropské unie a Severoatlantické aliance. Protože to jsou mezinárodní struktury, které snižují riziko, že Rusko jednou také zaťuká na naše dveře,“ prohlásil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Jiří Pospíšil.

Odvoláním generálního ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala se na ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou snesla velká vlna kritiky nejen ze strany ODS, ale i od poslanců ČSSD. Je tato kritika podle vás oprávněná?

Nechci hodnotit konkrétní důvody, které vedly paní ministryni k odvolání, ona je ostatně uvedla dosti obecně, ale překvapil mě postup, který zvolila. Kdybych byl ministrem spravedlnosti, upřednostnil bych jiný postup. Ministryně konstatovala, že odvolává generálního ředitele Vězeňské služby podle zákona o vězeňské službě a justiční stráži a úplně pominula zákon z roku 2003 o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů. Jsem přesvědčen, že má-li být odvolán generální ředitel Vězeňské služby, pak to má být podle zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, ne podle zákona o vězeňské službě, který jen obecně konstatuje, že ministr spravedlnosti má právo odvolat generálního ředitele Vězeňské služby. A už neřeší zákonné důvody a případné další okolnosti odvolání. Jsem zvědav, jak se celá situace bude dál vyvíjet. Podle mne došlo k právnímu pochybení ze strany Ministerstva spravedlnosti, ale to je můj odborný názor. Počkám, zda věc skončí u soudu, jak ji soud případně posoudí.

Anketa

Jakého výsledku dosáhne ODS ve volbách do Evropského parlamentu?

85%
9%
3%
2%
1%
hlasovalo: 12105 lidí

Odvolaného generálního ředitele Dohnala jmenoval do funkce váš nástupce Pavel Blažek, takže jeho činnost v čele Vězeňské služby asi nemůžete hodnotit?

Já ho dobře neznám, já jsem jmenoval do této funkce pana generála Jiřího Treglera, který byl bohužel potom odejit. Pana Dohnala znám méně, byl ve vedoucích funkcích na generálním ředitelství Vězeňské služby, připadal mi jako ne úplně nápadný, normální klasický příslušník Vězeňské služby. Nechci ho ani chválit, ani kritizovat, to mi nepřísluší, ani nevím, co všechno paní ministryně při kontrole objevila, jen říkám, že mi i pocitově pro fungování právního státu nepřipadá správné, když vysoký vládní úředník, a to generální ředitel Vězeňské služby je, je odvolán bez udání důvodu, bez toho, že se dozvíme, co tedy spáchal, a bez toho, že mu bude umožněn právní rozklad proti takovému rozhodnutí ministra.

Ale není nešťastné, jakým způsobem se generál Dohnal odvolání brání? Svolává tiskové konference, obviňuje ministryni Válkovou ze lži. I kdyby soud jeho odvolání zrušil, jak by mohl po tom všem s ministryní spravedlnosti spolupracovat? Nebude se opakovat situace jako s ministrem vnitra a policejním prezidentem?

Určitě by měl být mediálně zdrženlivější, to ovšem neznamená, že nemá právo obrátit se na nezávislý soud, aby rozhodnutí o jeho odvolání přezkoumal. Na jeho místě bych to asi také učinil. Nicméně patří k určité etice, že by neměl vést mediální přestřelku, měl by oznámit, že s odvoláním nesouhlasí, že má pocit, že byl porušen zákon, a obrátit se na nezávislý soud, aby věc posoudil. Případ odvolání generálního ředitele Vězeňské služby české soudy ještě nesoudily, takže půjde o precedentní rozhodnutí, jsem sám zvědavý, jak to posoudí.

Anketa

Jaké řešení doporučujete v případě východní Ukrajiny?

hlasovalo: 31874 lidí

Ale i kdyby generál Dohnal u soudu vyhrál, bude podle vás možná spolupráce s ministryní Válkovou po jeho mediálních vystoupeních proti ní?

Samozřejmě ta spolupráce je velmi narušena, to je vidět z médií. Myslím, že není správné, když generální ředitel Vězeňské služby svolává na svoji podporu ostatní ředitele, když dělá petice atd. To je otázka právní a skutková, je třeba posoudit, čeho se měl generál Dohnal dopustit a zda to stačí na to, aby byly naplněny zákonné důvody pro odvolání. Emoce jsou zbytečné, ty situaci nevyřeší. A jak říkáte, kdyby náhodou soud rozhodl, že pan Dohnal byl odvolán nezákonně a on se vrátil do své pozice, situace se velmi zkomplikuje a může nastat to, co tady bylo v době dvojvládí policejních prezidentů. A to české politické kultuře a kultuře veřejné sféry moc nepřispívá. Kdybych jako občan mohl dát nějaké doporučení, byla by to opatrnost v expresivitě a razanci mediálních výroků a ponechání na správním soudu, aby věc posoudil.

Podle posledních zpráv vzniklo další napětí na ministerstvu při odvolání některých ministerských úředníků. Považujete tyto informace za varovné, jak naznačují některá média?

Já žádné bližší informace nemám, jen z médií. Doufám, že pokud byl někdo na Ministerstvu spravedlnosti odvolán, tak k tomu byly pádné důvody. Pokud by odcházeli odborníci z resortu Ministerstva spravedlnosti, byla by to samozřejmě škoda, mělo by to vliv na kvalitu fungování ministerstva. Zvlášť na legislativě, kde řeší významné a náročné úkoly, jako je třeba příprava novely občanského zákoníku. Protože všichni víme, že bude třeba vychytat určité problémy, které v praxi nového zákoníku nastaly. To říkáme i my, jeho příznivci. Bude také připravován nový zákon o státním zastupitelství a různé profesní normy, takže doufám, že pokud byl někdo odvolán, byl k tomu racionální důvod, a ne nějaký důvod zástupný, protože by to mělo špatný vliv na fungování resortu a na kvalitu zákonů. Já sám jako letitý ministr spravedlnosti musím říci, že je velmi obtížné vychovat z mladého právníka kvalitního legislativce, je to několikaletý proces. A tak zvaní dobří legislativci se na ulici jen tak neválejí. Najít kvalitního a zkušeného legislativce a získat ho pro resort je velmi náročná práce, málokdy je korunována úspěchem.

Jak si vysvětlujete, že zrovna v resortu justice je takový „poprask“ kolem každého odvolání, případem generála Dohnala se dokonce zabývají i poslanci, když na jiných resortech – třeba dopravě nebo financích - dochází k mnohem větším čistkám v naprostém klidu. Navíc se při každé takové příležitosti objevují v médiích spekulace o výměně ministryně spravedlnosti. Není to tím, že pozice ministryně Heleny Válkové nepovažují její odpůrci za tak pevnou, že si ji dovolí napadat víc než jiné členy vlády?

Může to tak být. Nicméně oslabená pozice paní ministryně, kvůli níž vznikají takové spekulace, je dána i jejími samotnými kroky a výroky. Marná sláva, některé její výroky vyvolaly oprávněné rozhořčení, viz její výrok, že tady v Čechách se za protektorátu toho až tak moc nestalo, nebo některé její výroky na adresu státního zastupitelství. Nepovažuji za úplně šťastné, když ministr spravedlnosti říká, že by chtěl mít právo říkat státním zástupcům, jaké kauzy mají řešit přednostně, jaké kauzy akcentovat a které neakcentovat. Já věřím, že to paní ministryně říká v dobré víře, ale logicky to vyvolává obavy z toho, že její snahou je ovlivňovat fungování státního zastupitelství, které v každém případě má být nezávislé na Ministerstvu spravedlnosti. Ministr nemůže zasahovat do činnosti státního zastupitelství a určovat mu, jaké kauzy má řešit přednostně. Tyto nešťastné výroky podle mne vytvářejí prostor pro mediální spekulace o tom, jestli paní ministryně ty výroky přečká a přežije, nebo bude někým nahrazena.  

Když ale její výroky srovnám s prohlášeními šéfa ANO, vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše, tak mi připadají neškodné…

Rozdíl je v tom, že pan Babiš je v úplně jiné mocenské pozici, je vlastník politické strany, kdežto paní Válková byla vybrána do vlády jako nestraník. A její pozice je ve stranické hierarchii samozřejmě slabší. Tady připomínám, že jsem od začátku, kdy se mne novináři na obsazení tohoto resortu ptali, říkal, že paní Válková nemá zkušenosti z politiky a že její politická pozice jako nestraníka nebude až tak silná. A bohužel se mé výroky potvrzují. Pozice nestraníka je ve stranické politice vždycky slabá, zvlášť když se dopouští tak kontroverzních výroků.

Po odborné a morální stránce jste ale paní Helenu Válkovou hodnotil velmi dobře, protože jste ji znal ze svého působení na právnické fakultě v Plzni. Myslíte si, že by její kontroverzní výroky měly být důvodem k její výměně?

Já si myslím, že by neměly být důvodem její výměny. Spíš to může být nějaká záminka pro to, aby mohla být v zájmu nějakých koaličních dohod a barterů vyměněna. Myslím si, že politik by měl být hodnocen hlavně podle skutků, nikoli podle výroků, byť byly nešťastné a možná je tak ani nemyslel. Já nechci na paní ministryni útočit, ale chci říci, že s jejími výroky nesouhlasím, neztotožňuji se s nimi. Ale na to, jestli má nebo nemá zůstat v čele resortu, odpovím, až bude jasné, jaké konkrétní skutky na ministerstvu realizuje, co konkrétně dělá. Zatím jsme pouze u slov a konkrétní výstupy z Ministerstva spravedlnosti vidět nejsou. Počkejme si na to. Bude důležité, jak soudní spor s panem Dohnalem dopadne. To všechno bude ovlivňovat sílu její pozice.

Útoky ovšem nesměřují jen na ministryni, ale i na její první náměstkyni Hanu Marvanovou. Už při jejím nástupu do úřadu se objevili odpůrci, za nimiž v pozadí stáli odsouzený majitel H-Systemu Petr Smetka nebo lidovecký senátor Jiří Čunek. Nejsou skutečným důvodem těchto útoků obavy z přísnější legislativy proti korupci a hospodářské kriminalitě?

Já si Hany Marvanové velmi vážím a útoky, které jsem viděl, náleží spíš do kategorie účelových útoků, protože se mnoha lidem nemusí líbit, že první náměstkyní ministryně spravedlnosti je tato zásadová a slušná žena. Nenašel jsem žádné důvody, aby bylo možné říci, že útoky mají nějaké ratio. Proto se domnívám, že to vychází z obavy některých lidí, kteří si nepřejí, aby takový člověk byl v tak vlivné pozici na Ministerstvu spravedlnosti.

Co říkáte jako kandidát do Evropského parlamentu, že Parlamentní shromáždění Rady Evropy zbavilo Rusko kvůli anexi Krymu hlasovacích práv?

Jsem pro tvrdý postup vůči Rusku, jsem přesvědčen, že je třeba přijmout takové sankce, které budou v Rusku skutečně citelné a povedou ke zbrzdění jeho imperiální rozpínavé politiky. Pouze formální sankce, které budou mít jen symbolický charakter, nemohou v žádném případě fungovat. Proto je dobře, že mezinárodní organizace přijímají další sankce vůči Rusku, protože je evidentní, že Rusko s imperiální politikou neskončilo a že ruská vláda podporuje chaos na Ukrajině a separatistické tendence v některých částech Ukrajiny.

Neobáváte se, že politická situace na hranicích Evropské unie bude mít negativní vliv i na dění v Evropě? Mluví se o nové studené válce.

Samozřejmě, že chování Ruska bude mít vliv na evropský kontinent. Doufám, že mnoho lidí, kteří žili v naivní představě, že Rusko je demokratickým státem, s kterým můžeme mít zcela standardní vztahy jako se zeměmi Evropské unie, vidí, že to tak není. A optimisticky doufám, že si budeme uvědomovat, jak je dobře, že jsme součástí Evropské unie a Severoatlantické aliance. Protože to jsou mezinárodní struktury, které snižují riziko, že Rusko jednou také zaťuká na naše dveře. Proto doufám, že občané, kterým není lhostejný osud České republiky a neztotožňují se s ruskou politikou, si uvědomí, že i evropské volby, které budou za měsíc, budou důležité. A že je vhodné jít volit, protože naše členství v Evropské unii je mimořádně důležité nejen kvůli evropským dotacím, ale i proto, že patříme k rodině evropských demokratických právních států a snižuje se tak nebezpečí, že budeme kořistí Ruska nebo nějaké jiné nedemokratické velmoci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Libuše Frantová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kabinet požádá Sněmovnu o nouzový stav do konce března. Podnikatelé, zpozorněte

23:03 Kabinet požádá Sněmovnu o nouzový stav do konce března. Podnikatelé, zpozorněte

Vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o zrušení usnesení, podle kterého má nynější nouzový stav skončit …