Povolební vyjednávání: Komunisté dostali další ránu

17.10.2018 12:55

Povolební jednání v Příbrami, která se zkomplikovalo kvůli zamýšlené účasti komunistů v městské radě, spějí do finále. Zástupkyně KSČM se rozhodla, že na místo radní neaspiruje, což situaci odblokovalo.

Povolební vyjednávání: Komunisté dostali další ránu
Foto: Příbram
Popisek: Příbram
reklama

Vítězné hnutí ANO se dohodlo na spolupráci s ODS a Příbramáky pro Příbram a čeká ještě na odpověď od TOP 09, řekl dnes ČTK lídr ANO a dosavadní starosta Jindřich Vařeka. Stanoviska ostatních stran ČTK zjišťuje. I kdyby TOP 09 nabídku odmítla, měly by strany zastoupené v radě v zastupitelstvu většinu.

ANO bylo původně připraveno vzdát se většiny v sedmičlenné městské radě a nabídnout čtyři křesla ostatním stranám. Nabídku od ANO ale přijali i komunisté, s čímž měly ostatní strany problém. Zástupkyně KSČM Jiřina Humlová podle Vařeky nakonec uvedla, že nechce jednání blokovat, a odstoupila od plánované účasti v radě.

Nový návrh rozdělení sil v městské radě počítá s tím, že ANO by mělo čtyři křesla a ostatní strany po jednom. Starostou by se měl stát Vařeka a místostarosty Martin Buršík a Jan Konvalinka (oba za ANO). Vařeka uvedl, že Buršík je renomovaný ekonom vystudovaný v zahraničí a Konvalinka ředitel centra sociálních a zdravotních služeb.

ANO má v pětadvacetičlenném zastupitelstvu 12 křesel a stačilo by mu získat jednoho partnera. Vařeka ale prohlásil, že nechce tvořit žádné koalice a opozici násilně přehlasovávat. Je prý také proti jednotnému hlasování v rámci klubů či stran podle zákulisních dohod nebo stranických doktrín.

Příbramskou radnici dosud řídila koalice ANO a TOP 09. ANO si proti minulým volbám o dva mandáty polepšilo. O jedno křeslo více než před čtyřmi roky získala druhá TOP 09, nyní jich má pět. Po dvou křeslech obsadili komunisté, občanští demokraté a Šance pro Příbram. Piráti mají jednoho zastupitele, stejně jako Příbramáci pro Příbram.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vzpoury generálů ve Francii a USA. Bude občanská válka, soudí Jaroslav Bašta

8:27 Vzpoury generálů ve Francii a USA. Bude občanská válka, soudí Jaroslav Bašta

Desítky generálů ve výslužbě sepsaly ve Francii i ve Spojených státech otevřené dopisy. V nich gener…