Pražský Vrchní soud rozhodl, že exministr obrany Barták nemá za článek o pandurech nárok na omluvu

30.4.2015 12:47 odp.

Vydavatelství Mafra se nemusí omlouvat exministru obrany Martinu Bartákovi za článek o nákupu obrněných transportérů Pandur. Dnes o tom pravomocně rozhodl pražský Vrchní soud. Mafra už se Bartákovi v minulosti omluvila na základě předchozího verdiktu. Ten ale následně zrušil Nejvyšší soud s tím, že z rozsudku není jasné, proč Bartákovo právo na ochranu osobnosti dostalo přednost před právem novinářů na svobodu projevu.

Pražský Vrchní soud rozhodl, že exministr obrany Barták nemá za článek o pandurech nárok na omluvu
Foto: wikipedie.cz
Popisek: Bývalý ministr obrany Martin Barták

Podle dnešního verdiktu nemá Barták na omluvu nárok jen proto, že už byla omluva jednou zveřejněna a soud nemůže o stejné povinnosti rozhodovat dvakrát.

Bartákova žaloba směřovala proti rozhovoru s rakouskými exmanažery zbrojařské firmy Steyr, který v únoru 2010 otiskl pod titulkem "Víme, že je zakázané uplácet, ale..." deník Mladá fronta Dnes. Autor článku v otázkách opakovaně zmiňoval Bartákovo jméno. Podle žaloby tak text vyvolával dojem, že existují informace a případné důkazy o tom, že Barták v souvislosti s uzavíráním smlouvy o nákupu pandurů přijal úplatek.

Nákup pandurů v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (ČSSD). Koncem roku 2007 kabinet Mirka Topolánka (ODS) od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele – firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

Kvůli nákupu pandurů čelí obžalobě Topolánkův blízký spolupracovník Marek Dalík. Při vyjednávání s firmou Steyr údajně žádal zhruba půlmiliardový úplatek. Barták byl obžalován z korupce u jiné armádní zakázky – požadoval prý úplatek přes 80 milionů korun od představitelů Tatry. Pražský Vrchní soud jej však na sklonku loňského roku pravomocně zprostil viny.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

My válčit nebudeme. Orbán jasně k Ukrajině, nové kroky

10:11 My válčit nebudeme. Orbán jasně k Ukrajině, nové kroky

Válečná zóna se při prolomení současné ukrajinské obrany přiblíží k Maďarsku mnohem rychleji, než si…