Premiér Fiala hodlá osobně řešit nával na středních školách

25.05.2023 6:30 | Zprávy

Změny, které by měly odstranit nedostatky v nastavení přijímacích zkoušek na střední školy, probere dnes premiér Petr Fiala (ODS) s ministrem školství Mikulášem Bekem (STAN) a zástupci Asociace krajů.

Premiér Fiala hodlá osobně řešit nával na středních školách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Fiala

Premiér chce podle dřívějšího vyjádření hledat dlouhodobé i krátkodobé řešení problémů, s nimiž se systém potýká, mimo jiné kvůli silným populačním ročníkům. Podobně jako loni je zvlášť v Praze a Středočeském kraji a také v Brně přetlak zájemců o studium na gymnáziích. Změnu by měla podle části politiků přinést digitalizace přihlašování ke studiu. Podle dalších by měl stát současně nastavit limity všeobecného vzdělání.

Ke zkouškám na maturitní obory SŠ se letos přihlásilo rekordních 116 031 dětí. To je o čtvrtinu víc než před šesti lety, kdy se centrálně zadávané zkoušky konaly poprvé. Letos byl i kvůli silnému populačnímu ročníku zájem o středoškolské vzdělání v některých regionech enormní a mnoho žáků devátých tříd zatím nebylo přijato na žádnou školu. Například v Praze v prvním kole zkoušek často neuspěli ani uchazeči, kteří by se se stejným počtem bodů v jiném regionu na požadovanou školu bez potíží dostali.

Mnozí nepřijatí uchazeči měli ještě šanci se dostat na vybranou školu na odvolání, další vkládají naději do druhých kol přijímacího řízení, která školy s volnými místy postupně vyhlašují.

Rodiče školáků sepsali petici a obrátili se na ministra Beka a další politiky otevřeným dopisem, požadují změnu jednotných přijímacích zkoušek na střední školy s maturitou. Chtějí digitalizaci přijímacího řízení a zrušení povinnosti pro školy přijímat studenty podle výsledků didaktických testů od státní organizace Cermat.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

To je ta vaše podpora firmám?

Vybírat od nich za poplatky pro veřejnoprávní média? Myslíte, že lidé chodí do práce poslouchat rádio nebo se dívat na tv?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Radší NE !!!, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseSaJe , 25.05.2023 8:11:28
Premiér Fiala ať radší nic "osobně" neřeší ! Zatím na co sáhnul, všechno "zkuhnil" ! Jak se říká:" Kdo nic nedělá, ten nic nezkazí" ! A toto u Fialu platí stonásobně !

|  6 |  0

Další články z rubriky

„Rozpoutali to a vymklo se to. Sledujte stopu.“ Jan Schneider ví, kdo tlačí ČR k válce

19:04 „Rozpoutali to a vymklo se to. Sledujte stopu.“ Jan Schneider ví, kdo tlačí ČR k válce

Bezpečnostní analytik Jan Schneider tvrdí, že otázka svobody slova se stala v posledních letech nejd…