Prestižní americké noviny: Vladimir Putin možná nepřímo čelil akci FBI

09.05.2014 15:31

Ukrajinský magnát Dmytro Firtaš, kterého ve Vídni zatkla policie na žádost americké FBI kvůli obvinění z úplatkářství, se dostal na svobodu. Jeho kamarád z Ruska za něj složil kauci přesahující 170 milionů dolarů v hotovosti. Podle deníku The New York Times se možná americké úřady pokusily vytvořit falešné obvinění, aby mohly ve vazbě od Firtaše získat zákulisní informace o obchodu se zemním plynem v Rusku. USA by je pak mohly využít pro uvalení sankcí na spolupracovníky ruského prezidenta Vladimira Putina.

Prestižní americké noviny: Vladimir Putin možná nepřímo čelil akci FBI
Foto: Radim Panenka
Popisek: Demonstrace proti fašismu na Ukrajině a na podporu Ruska
reklama

Firtaš, který vlastní mezinárodní konglomerát Group DF, se nikdy netajil svým politickým vlivem. Jeho firmy podnikají v bankovnictví, energetice, zabývají se těžbou titanu nebo distribucí plynu. Měl úzké kontakty na bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.   

Informace od Firtaše mohly USA využít proti Putinovi

Magnát měl podle serveru The New York Times (NYT) podivné vazby na ruský energetický gigant Gazprom. Američané ho dlouho podezírají z toho, že má zákulisní informace o tom, jak provize z prodeje zemního plynu plynou na nejvyšší místa v Kremlu. Spojené státy by tyto informace chtěly využít, aby mohly vyvinout tlak na prezidenta Vladimira Putina kvůli ruské intervenci na Ukrajině.

Celý článek ZDE.

Americký advokát z Chicaga, který vedl vyšetřování v případu Dmytra Firtaše, odmítl, že by zadržení magnáta v březnu v Rakousku souviselo s událostmi na Ukrajině.

Díky ukrajinskému podnikateli by mohl Západ uvalit sankce na důležité lidi z okolí Vladimira Putina

Firtaš byl zadržen, protože měl zaplatit 18,5 milionu dolarů jako úplatek indickým úřadům kvůli zakázce na těžbu titanu. Podle deníku NYT tak ostatní magnáti z Ukrajiny dostali na srozuměnou, že akce proti Západu budou mít v současné vyostřené době vážné důsledky.

Americké úřady podle deníku možná doufaly, že z Firtaše dostanou informace o korupčních sítích, které po dlouhá léta ovládaly a paralyzovaly ekonomiku i politiku na Ukrajině.

Hodnota potenciálních informací od Firtaše ještě vzrostla poté, co se prohloubil spor s Ruskem a co se americké ministerstvo financí snaží vypátrat přátele Vladimira Putina, kteří by se mohli stát terčem ekonomických sankcí Západu.

FBI možná vyvíjela tlak na svědka, aby podal křivou výpověď

Magnát a jeho tým právníků ovšem poukazují na přesahování pravomocí ze strany USA. On odmítá, že by se dopouštěl korupce a že by tajně napomáhal ruským zájmům. Jeho advokáti poukazují na snahy FBI vymámit křivé svědectví z bývalého zaměstnance společnosti zabývající se těžbou titanu. Mělo se jednat o indického občana Gajendru Lala, který dlouhodobě pobývá v USA a který uprchl do Moskvy, aby se vyhnul tlaku ze strany vyšetřovatelů.

Američané prý Firtaše vyšetřují od roku 2005, kdy spolu s Gazpromem vytvořil společnost RosUkrEnergo. Ukrajinský magnát se přitom snažil zatajit svůj vlastnický podíl. Později vlastnictví vyšlo najevo, ale nikdy se nezjistilo, proč se to Firtaš snažil zatajit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tohle vyjde! Šlachta a Přísaha: Protřelý hlas promluvil. A bublá Nečas

8:17 Tohle vyjde! Šlachta a Přísaha: Protřelý hlas promluvil. A bublá Nečas

Někdejší šéf dnes již neexistujícího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) oznámil, že…