Prezident Kubek v ráži: Situace v některých nemocnicích je katastrofální!

12.01.2021 12:12

Prezident České lékařské komory Milan Kubek si při pohledu na situaci v českých nemocnicích nebere servítky. Ve chvíli, kdy zdravotníci musí rozhodovat o tom, který pacient s koronavirem se dostane na covidové lůžko a který má smůlu, protože není dost těchto lůžek, ani personálu, pak to podle Kubka jednoznačně znamená, že premiér Andrej Babiš se svými kolegy ve vládě selhal. Teď máme pode Kubka jedinou šanci.

Prezident Kubek v ráži: Situace v některých nemocnicích je katastrofální!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident České lékařské komory Milan Kubek
reklama

Prezident České lékařské komory Milan Kubek v rozhovoru pro CNN Prima News konstatoval, že české zdravotnictví pracuje v krizovém režimu už řadu měsíců. „My jsme neměli možnost oddechu a ani před vánočními svátky se nemohly nemocnice vrátit do normálního režimu. To znamená, že všechny nemocnice jsou na tom špatně a některé jsou na tom katastrofálně,“ prohlásil Kubek.

Koronavirová pandemie je podle něj zrádná v tom, že když hoří, lidé vidí hořící dům a řeší to, když je povodeň, lidé v ulicích vidí vodu a řeší to. Ale když se podíváte z okna dnes, na první pohled není vidět, že je země v krizi. „Katastrofa se odehrává ve zdravotnických zařízeních skrytá před zraky veřejnosti,“ řekl Kubek.

Situaci prý pomáhá řešit spolupráce nemocnic mezi regiony, ale to nic nemění na tom, že je zle. Ve třetí koronavirové vlně už totiž není kde brát volné kapacity.

„Ta situace v té třetí vlně, do které nás vláda svým rozhodnutím na začátku prosince rozvolnit, když jsme neměli epidemii pod kontrolou, tak do té třetí vlny nás nahnala naše populistická vláda, tak ta třetí vlna se liší od té druhé tím, že my začínáme v úplně jiné startovací pozici. Ty nemocnice neměly čas se vyprázdnit.“ upozornil Kubek.

V nemocnicích podle něj někteří pacienti leží celé týdny. Jsou to pacienti, kteří už třeba nejsou covid pozitivní, ale stále se neobejdou bez nemocniční péče. Vedle toho roste počet pacientů ve vážném stavu. „A to proto, že nemocnice už přijímají jen pacienty v těžkém stavu. To znamená, že žádní pacienti s lehkým covidem v nemocnicích neleží,“ řekl Kubek.

Stát podle něj selhal už v září, kdy odmítl zemi uzavřít na dva až tři týdny do tvrdého lockdownu. Andrej Babiš s kolegy z vlády čekal na krajské volby a až po nich začal přijímat nějaká opatření a to podle Kubka opatření nedostačující. I tak doufá, že alespoň trochu zaberou.

Tady se ale Kubek zlobil na všechny své spoluobčany. Lidé podle něj málo chodí na testy na koronavirus a když už se ukáže, že jsou pozitivní, tak nehlásí hygieně všechny své kontakty, čímž napomáhají šíření nemoci. Řada lidí navíc nedodržuje nařízené vlády, např. nenosí roušky. A proti těmto lidem by podle Kubka měla zakročit policie.

Pozornost věnoval také očkování. Vláda by měla systém nastavit tak, že se podaří naočkovat tisíce lidí den co den. To se podaří jen ve chvíli, kdy v krajích vzniknou očkovací centra. A ta opravdu vznikají, i když bez součinnosti vlády, hejtmani se snaží vybudovat je samostatně. „Život si cestu najde,“ říká k tomu Kubek.

Čím rychleji bude populace proočkovaná, tím lépe pro celé Česko, protože se vyhneme sérii dalších lockdownů. Tak to vidí Kubek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zrušte policii.“ Už i v ČR. Za zfetovaného Roma: Drogově závislými prý nepohrdat

7:31 „Zrušte policii.“ Už i v ČR. Za zfetovaného Roma: Drogově závislými prý nepohrdat

Za Stanislava Tomáše, který zemřel v sobotu v Teplicích po zásahu policie, se bude demonstrovat. V P…