Prezident Zeman: Postupně sjednocuji společnost. Zatím se mi to podařilo u 70 procent, zbývá třicet

25.02.2016 21:21 | Zprávy

REPORTÁŽ Druhý den prezidentské návštěvy Libereckého kraje zamířil Miloš Zeman do Semil na setkání s veřejností. Před plným sálem mimo jiné prohlásil, že plní svůj slib národ sjednocovat, nikoliv rozdělovat. Společně s hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou a semilskou starostkou Lenou Mlejnkovou odpoledne usedl na pódium místního Kulturního centra Golf. V něm se na pouhých pět minut rozvinul transparent se špatně čitelným nápisem: „Stydíme se za vás, pane Zemane!“

Prezident Zeman: Postupně sjednocuji společnost. Zatím se mi to podařilo u 70 procent, zbývá třicet
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Prezident Miloš Zeman

„Moje návštěvy přinášejí všem městům, kam přijedu, výjimečný prospěch. Starostka mě informovala, že kvůli mé návštěvě byl vymalován sál, kde zasedá městské zastupitelstvo. Teď jsem byl v Tanvaldě, kde si kvůli mé návštěvě konečně pořídili prapor,“ řekl prezident hned v úvodu a sálem se rozezněl smích. Dodal, že pozitivní efekty se takto dostavují, ale on sám za hlavní pozitivní efekt považuje, že díky účasti veřejnosti má možnost nepropadat ponorkové nemoci. Ta podle jeho slov dostane každého politika, pokud se uzavírá do jakýchkoliv zdí, ať už zdí hradu, lánského zámku, parlamentu, sídla vlády nebo ministerstev.

Prezident: Každá země má sama rozhodnout, kolik uprchlíků přijmout

„To nejhorší, co se může politikovi stát je, že propadne ponorkové nemoci a když se zcela výjimečně, obvykle v době volební kampaně, dostane mezi normální lidi, tak těm normálním lidem začne říkat obyčejní občané. Je to výrok, který může pronést jenom papaláš,“ nechala se slyšet hlava státu. Miloš Zeman zároveň podotkl, že on sám dává přednost pojmu normální občané. „Tím možná dávám najevo, že jsem nenormální, ale nikdo neví, v jakém směru,“ rozesmál publikum znovu prezident. Většinu čtyřicetiminutového času s veřejností tradičně věnoval dotazům publika. Hned první se týkal imigrační krize.

„Chtěl bych se zeptat, co říkáte uprchlíkům, kteří prchají do naší vlasti. Zajímalo by mne, kolik jich naše vláda může pustit k nám. Jsou obavy, že by tam mohli být teroristé, což jsou většinou islamisté, kterým nezáleží na životě. Věří v posmrtný život, že se budou mít potom lépe, proto se odpalují,“ ptal se starší muž. Miloš Zeman připomněl, že nejde o uprchlíky, ale ilegální migranty. „Zkrátka ilegálové a ilegálové proto, že podle mezinárodních dohod máte požádat o azyl nebo mezinárodněprávní ochranu na území první bezpečné země. To znamená, že to může být Itálie, Řecko, ale klidně i Turecko. A aby se dostal uprchlík do Rakouska, Německa, nebo České republiky, tak musí projít řadu bezpečných zemí a v žádné z nich nepožádá o azyl z prostého důvodu: protože míří do Německa, kde jsou zajištěny sociální dávky,“ nastínil situaci prezident.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Veřejná doprava

Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce

20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce

Ursula von der Leyenová přečkala hlasování o vyslovení nedůvěry. Zatímco politici z koalice to považ…