Primátor Ostravy: Je třeba omezit výkon jakékoliv politické funkce na jedno, maximálně dvě volební období

06.02.2015 11:48 | Zprávy

Jako bývalý manažer odmítá, že si šel do politiky vydělat peníze a získat nové kontakty. Nedomnívá se také, že se město nebo stát dá řídit jako firma. Jak se ale z otce na rodičovské dovolené stal lídr a následně i primátor třetího největšího města republiky? Po dramatickém vyjednávání vznikla v Ostravě koalice po vzoru té vládní. Jak hodnotí s odstupem času spolupráci a jaké si stanovili hlavní priority? Nejen na to odpovídal Tomáš Macura (ANO) pro ParlamentníListy.cz. Ostře se také obul nejen do ostravské ČSSD, ale především do politiků, kteří nikdy nepracovali jinde, než v politice.

Primátor Ostravy: Je třeba omezit výkon jakékoliv politické funkce na jedno, maximálně dvě volební období
Foto: archiv primátora
Popisek: primátor Ostravy Ing. Tomáš Macura, MBA (ANO)

Povolební vyjednávání v Ostravě byla dramatická. Nakonec jste se dohodli s ČSSD a Lidovci, byť Vy sám jste zpočátku příliš spolupráci z ČSSD nakloněn nebyl. Co ČSSD nejvíce vytýkáte?

Respektuji ČSSD jako tradiční demokratickou stranu s téměř 140-ti letou tradicí. Problémem ostravské organizace sociální demokracie podle mého názoru je to, že ji dohání vlastní minulost – ať již spojení některých funkcionářů strany s vyšetřovanými korupčními kauzami nebo nepříliš demokraticky působící způsob rozchodu se zastánci názorově odlišných proudů (včetně bývalého primátora Petra Kajnara). A zatímco bezprostředně po nepříliš úspěšných komunálních volbách ostravští sociální demokraté hovořili – a zcela důvodně – o potřebě hluboké sebereflexe, obávám se, zda nezůstalo jen u slov.

Poté, co ale zkrachovala Vaše jednání s hnutím Ostravak, jste se dle vlastních slov ocitli v situaci, kdy jste měli na výběr buď skončit v opozici anebo vytvořit koalici na vládním půdorysu, přičemž druhou variantu jste z hlediska možností prosazování Vašich programových cílů vyhodnotili jako lepší. Jaká je s odstupem měsíců Vaše spolupráce? Domníváte se, že tato koalice vydrží po celé čtyři roky?

Pominu-li okolnosti zmíněné výše a z nich vyplývající rizika, z programového a odborného hlediska jsme prozatím nenarazili na problém, na jehož řešení bychom se nedokázali shodnout. Pokud jde o životnost této koalice, nejsem prorokem, ale stavěli jsme ji s předpokladem, aby vydržela celé volební období. Bude trvat tak dlouho, dokud budeme v rámci ní moci realizovat náš program.

Jaké jste si stanovili hlavní priority?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Mobily ve školách

Jste proti plošnému zákazu mobilů ve školách – prý to podle vás nevede k lepším studijním výsledkům. Ale to přeci nikdo snad ani netvrdí. Jde o socializaci, kdy si dnes děti spolu pak nehrají, nebaví se, protože mají mobil. Nemyslíte, že socializace je také dost důležitá? K čemu děti podle vás mobil...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Igor Chaun: Zchudlý a odnárodněný občan se nebouří. Znám plán EU

13:33 Igor Chaun: Zchudlý a odnárodněný občan se nebouří. Znám plán EU

Režisér Igor Chaun varuje před migračním paktem, který nedávno vstoupil v platnost. Podle něj není j…