Průlomový únik: Cenzura zpráv o covidu. S podporou mocných míst

09.06.2021 8:24

Velmi podivnou roli sehrála v čase pandemie společnost Facebook. A odtajněné e-maily doktora Anthony Fauciho, hlavního amerického koordinátora boje s pandemií, ukázaly důvod. Opoziční republikánský senátor hovoří o systematické cenzuře a nabádá občany, aby neváhali Zuckerbergův internetový kolos žalovat.

Průlomový únik: Cenzura zpráv o covidu. S podporou mocných míst
Foto: Repro Youtube
Popisek: Koronavirus SARS CoV-2

Anketa

Je potřeba, aby lidé, kteří jsou očkovaní a vracejí se ze zahraničí, podstupovali testy na covid-19?

70%
23%
hlasovalo: 5595 lidí

Nedávno se v uznávaném deníku Wall Street Journal objevil článek, který vážně připouštěl možnost, že koronavirus pocházel z laboratoře ve Wuchanu. Text o trojici vědců, kteří měli být s příznaky podobnými koronaviru hospitalizováni již několik měsíců před propuknutím pandemie, odkazoval na zprávy tajných služeb a mnozí o něm hovořili jako o průlomu.

Do té doby totiž byly jakékoliv spekulace o laboratorním původu koronaviru označovány jako „dezinformace“ a sociální sítě na ně nekompromisně upozorňovaly, pokud je rovnou nemazaly. Facebook v únoru oficiálně oznámil, že bude takové zprávy mazat, neboť je po „konzultacích s odborníky“ vyhodnotil jako dezinformace. V Česku byla za úvahy o umělém původu vysmívána například viroložka Soňa Peková.

V posledních dnech ovšem dochází ke změně postoje, informace o laboratorním původu viru už nejsou kategoricky nálepkovány jako dezinformace či „misinformace“. Facebook oznámil změnu politiky 26. května, když výzvy k vyšetření informací začaly zaznívat i od Bidenovy vlády.

Facebook svou změnu oficiálně vysvětloval tak, že „drží krok s vývojem vědeckého poznání“. Jenže nedávno zjištěné informace staví jeho chování do trochu jiného světla.

Před několika dny se na veřejnost dostala komunikace Anthony Fauciho, široce uznávaného „amerického Prymuly“. Ředitel Národního institutu infekčních chorob a hlavní zdravotní poradce prezidenta USA byl od počátku hlavní autoritou boje s pandemií ve Spojených státech. Po sporech s prezidentem Trumpem mu Bidenova administrativa naslouchala bez výhrad.

VÍCE U FAUCIHO MAILECH V ANGLIČTINĚ ZDE

E-maily objevily řadu nesrovnalostí. Například že právě Fauci trval na tom, aby teorie o viru z laboratoře byla označována jako dezinformační. Z dalších e-mailů vyplynulo, že důvodem mohlo být americké sponzorství laboratoře ve Wuchanu, kde mělo k úniku dojít. Fauci ovšem tuto podporu bagatelizoval.

Nyní ovšem respektovaný senátor opoziční Republikánské strany Ted Cruz upozornil na jinou část Fauciho mailování, které na začátku června získal server BuzzFeed na základě zákona o svobodě informací. A to byla Fauciho komunikace s Markem Zuckerbergem, šéfem Facebooku, a se zástupci dalších technologických gigantů.

V této komunikaci se diskutovalo o veřejné prezentaci pandemie. Senátor Cruz interpretoval jejich komunikaci tak, že Zuckerberg Faucimu přímo nabízel, že Facebook bude mazat příspěvky o umělém původu viru (které i v americké vědecké komunitě zaznívaly už vloni na jaře na počátku pandemie) a vládní epidemiolog souhlasil. Podle Cruze se takové jednání nedá nazvat jinak, než jako vládní cenzura.

„Jak vidno, Fauci to nedělal sám, dělal to s podporou americké vlády. A velké technologické korporace, včetně právě Facebooku, fungovaly jako prodloužená ruka vlády, aby umlčely všechny názory, které nesouhlasily. Nešlo tu zjevně o vědu, tu nehledal, spíš ji potlačoval. Snažil se umlčet vše, co nesouhlasilo s požadovaným politickým narativem,“ zhodnotil Cruz nemilosrdně.

„Ukázalo se, že to nebyla jen nedbalost, ale systematická snaha uvést americký lid v omyl,“ shrnul senátor v televizním rozhovoru.

CELÝ TEXT V ANGLIČTINĚ ZDE

Pak Cruz upozornil, že takové jednání bezesporu může mít právní následky. „Jestliže jste v minulosti napsali tento názor a Facebook vám ho smazal, myslím, že toto je velmi dobrý argument k akci proti Facebooku,“ vyzval občany přímo.

Facebook vždy argumentuje, že je soukromou firmou, která nenese odpovědnost. Fauciho e-maily ale podle Cruze ukazují, jak je to ve skutečnosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

13:35 Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

Analytik Roman Máca z neziskovky Institut pro politiku a společnost se vysmívá bývalé reportérce TV …