Ransdorf odhalil skrytou tvář havlistického disentu: Bláboly a šlapání po masarykovských tradicích

28.09.2013 14:19

Mnichovská konference je zdrojem poučení, že politika redukovaná jen na manipulaci a ohlupování veřejnosti skončí katastrofou. Alespoň podle europoslance Miloslava Ransdorfa (KSČM). Podle jeho názoru totiž nebude Evropa stabilní, pokud se progresivně nepřebuduje. Česká republika má však k takovému poznání prý ještě daleko.

Ransdorf odhalil skrytou tvář havlistického disentu: Bláboly a šlapání po masarykovských tradicích
Foto: kscm.cz
Popisek: Europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf

„A snad se nenajdou mezi disidenty takoví, kteří by podle vzoru Havlova přítele Lecha Walęsy volali po tom, abychom vytvořili s Německem jeden stát,“ stojí v jeho oficiálním prohlášení pro ParlamentníListy.cz, které napsal u příležitosti 75. výročí podpisu Mnichovské dohody.

Jeden z dokumentů Charty 77 se jmenoval Právo na dějiny. A dle Ransdorfa se jednalo o nekompetentní blábol, který narazil i u vzdělanější a poučenější části disidentů. Řada disidentů totiž prý podnikla útok na základní sloupy moderní české národní identity a v jejich očích neobstáli husité a česká reformace, národní obrození a už vůbec ne česká avantgardní kultura dvacátého století.

Ransdorf poukazuje na skutečnost, že přestože s nástupem Václava Havla do čela země ožil duch druhé republiky, byl odkaz T. G. Masaryka fakticky popírán. „Masaryk a Beneš spojili existenci nového státu s progresivním přebudováním Evropy, pro Masaryka byla první světová válka součástí světové revoluce, která přivodila odvrat od autoritářství k demokracii. A Beneš z mnichovského selhání demokracií nevyvodil jejich zatracení, ale naopak, úsilí o novou, hlubší a bohatší formu demokracie. Měla to být demokracie socializující. Beneš předejmul teorii konvergence i prosazení sociálního státu v Evropě po roce 1945,“ upřesňuje.

Beneš a slabý politik? Ale kdeže...

Oba zakladatelé moderního státu dle Ransdorfa věděli, že jeho stabilita je spojena s progresivním přebudováním Evropy a světa a naším podílem na něm. Nikoli tedy s přitakáním tomu, co převládá a je takzvaně osvědčené. „Nové panstvo ovšem zapomnělo na Masarykovu myšlenku, že státy se udržují těmi myšlenkami, ze kterých se zrodily. Vrcholem tohoto popíračství je snad dvousvazková publikace autora působícího na stránkách Mladé fronty Dnes Tomáše Krystlíka, jehož Zamlčené dějiny vyšly v nakladatelství Alfa v roce 2010 v Praze. Sugeruje se tu obraz zakomplexovaného národa, který má ve své skříni moderních dějin spoustu kostlivců a hříchů. Knihu stihlo po právu zapomnění historické obce,“ kritizuje europoslanec. A není to prý ojedinělý výkřik.

Celý text europoslance Ransdorfa ZDE

K protibenešovskému pamfletu plnému vyslovených omylů a hloupostí se podle jeho slov snížil i literát Jiří Gruša či Jan Urban, obhájce humanitárního bombardování v Jugoslávii a muž naposledy známý svými útoky na Miloše Zemana před prezidentskou volbou. „Beneš je tu podáván tváří v tvář Mnichovu  jako slabý a nekompetentní politik. Opak je pravdou. Beneš měl svou představu přebudování republiky, na níž se začalo dělat a kterou podporovaly intelektuální a podnikatelské špičky první republiky. Věřím, že historická literatura se časem bude i tímto aspektem Benešovy osobnosti zabývat,“ doufá.

 

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Musela. Aňa Geislerová o zdraví Zemana. A pak jí zkazili radost

11:14 Musela. Aňa Geislerová o zdraví Zemana. A pak jí zkazili radost

Herečka Aňa Geislerová, která dlouhodobě nemá ráda prezidenta Miloše Zemana, neodolala a přihlásila …