Ředitelé věznic hájí svého šéfa před ministryní Válkovou, píšou premiérovi

18.02.2014 10:00 | Zprávy
autor: adr, čtk

Několik desítek ředitelů a ředitelek věznic se postavilo za svého nadřízeného, šéfa Vězeňské služby Petra Dohnala, jehož odvolání zvažuje nová ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). Učinili tak v otevřeném dopise premiérovi, členům vlády a Parlamentu.

Ředitelé věznic hájí svého šéfa před ministryní Válkovou, píšou premiérovi
Foto: ANO
Popisek: Ministryně spravedlnosti Helena Válková

Válková minulý týden zahájila řízení o Dohnalově odvolání, protože není spokojena s přístupem služby k ministerské kontrole. Dohnal to odmítl jako záminku, kvůli tvrzení, že bránil kontrole, podá trestní oznámení.

Dopis politikům podepsaly desítky šéfů věznic, vazebních věznic i odborů na generálním ředitelství Vězeňské služby. Vyjadřují znepokojení nad tím, jakým způsobem má být Dohnal odvolán. Vězeňská služba podle nich za jeho vedení dosáhla významných úspěchů, především v oblasti humanizace vězeňství. „Pevně věříme, že premiér České republiky, její vláda, Parlament ani Senát nebudou nečinně přihlížet snaze o účelovou a nestandardní změnu na klíčovém postu pro zajištění vnitřní bezpečnosti státu," uvedli. První adresát dopisu, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), se do dění vložil již v pondělí, sešel se s Válkovou i Dohnalem.

Ministerstvo by mělo jednat v souladu se zákony a v zájmu fungování Vězeňské služby

Dohnal tvrdí, že ještě než Válková úřad převzala, začal registrovat, že jeho funkce „je nabízena k dispozici, že jsou v této souvislosti oslovováni" někteří jeho podřízení - ředitelé věznic. Podle něj jde o odstranění nepohodlného ředitele. Válková uvádí, že ve své kritice vychází z podkladů od kontrolorů ministerstva. Dokumenty, které si ministerstvo v rámci kontroly vyžádalo, podle ní Vězeňská služba předávala pozdě nebo neúplné. „Dokonce jeden nebyl po týdnu od požadavku předán vůbec," řekla. Premiér po jednání s oběma stranami sporu vyjádřil naději, že ministerstvo bude jednat v souladu se zákony a v zájmu fungování Vězeňské služby.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

19:15 Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

ParlamentníListy.cz získaly stanovisko advokáta a odborníka na Ústavní právo Jaroslava Kuby, které v…