Ruský voják láteří: Utekli, jsou k ničemu. Víc ztrát než za roky války v Čečně

4.5.2022 10:04 dop.

Ukrajinská tajná služba oznámila, že zachytila slova jednoho z ruských vojáků, který si postěžoval, že ruské ozbrojené síly za dva měsíce od vpádu na Ukrajinu ztratily víc mužů, než za celé 4 roky čečenské války. Voják si v rozhovoru, na který upozornila CNN, stěžuje, že ruské elitní jednotky jsou úplně k ničemu. A používá k tomu i slova nepublikovatelná před desátou hodinou večerní. A předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila, že teď už budou sankce Rusko opravdu bolet. Jde o ropu.

Ruský voják láteří: Utekli, jsou k ničemu. Víc ztrát než za roky války v Čečně
Foto: Repro min. obrany Ukrajiny
Popisek: Zničená ruská technika

V audiozáznamu zachyceném ukrajinskou tajnou službou ruský voják v rozhovoru s kamarádem vyjádřil nespokojenost nad tím, že elitní členové RosGvardie, Putinovy národní gardy a OMON, speciální policie, opustili Ukrajinu.

„Jsou kur*vsky zbytečné. Vracejí se, protože dělají drama z toho, že nechtějí pokračovat,“ postěžoval si voják. „Všechny tyhle ‚zatraceně úžasné‘ speciální jednotky, které jsme měli, se všechny stáhly, prchly do Ruska a odmítají pokračovat dál,“ řekl.

Na záznam upozornila americká CNN, z jejíž strany však také zaznělo, že neměla možnost informaci nezávisle ověřit.

Ukrajinská SBU k tomu dodala, že „dokonce ani elitní nepřátelské jednotky nemohou vydržet tlak ukrajinských obránců“.

Po dvou měsících od ruského vpádu na svobodnou Ukrajinu není jasné, kolik ruských vojáků v této válce vlastně padlo. Ruská strana přiznává jen nepatrné ztráty. Odborníci NATO v březnu odhadli ruské ztráty až na 15 tisíc mužů.

Mezitím na půdě Evropského parlamentu probíhají diskuse o šestém balíčku protiruských sankcí. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila, že tentokrát už by se sankce měly dotknout i dodávek ruské ropy do EU. „Aby bylo jasno: nebude to jednoduché. Ale musíme na tom prostě zapracovat,“ uvedla von der Leyenová s tím, že odklon od ruské ropy bude v EU postupný, aby ho co nejméně pocítili občané EU.  

„Putin musí zaplatit cenu, vysokou cenu za svou brutální agresi," zdůraznila také ve svém vystoupení.

EU podle ní stojí o to, aby Ukrajina vyhrála tuto válku a hodlá jí pomoci jak teď, tak s pozdější obnovou ruskou válkou poničené země.

CNN také oznámila, že ve městě Irpin na severu Ukrajiny už bylo od vytlačení ruských sil z oblasti nalezeno nejméně 290 mrtvých těl. Příčinou smrti prý většinou byla střelná zranění.

Francouzský prezident Emmanuel Macron prý znovu telefonoval ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi do Kremlu. Podle CNN spolu prezidenti hovořili přes dvě hodiny a Macron Putina varoval před důsledky války a vyzval k ukončení „zničující agrese“.

Podle britského ministerstva obrany se ruské ozbrojené síly chystají na útok proti městům Kramatorsk a Severodoněck. Jejich případné dobytí by posílilo ruskou nadvládu nad částí východní Ukrajiny.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

sabotáž?

Nemyslíte, že kdybyste netajil svůj zdravotní stav, nemyslím podrobnob diagnózu, ale před volbami jste sám říkal, že to máme právo vědět, tak by se tím ani Senát nezabýval? A proč to chcete řešit teď, vic jak půl roku poté, když jsou tu mnohem závažnější problémy a kousek od nás zuří navíc válka?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tlačte na ně, aby šetřili. Kandidátka Nerudová řekla vládě, co má s lidmi dělat

13:22 Tlačte na ně, aby šetřili. Kandidátka Nerudová řekla vládě, co má s lidmi dělat

Danuše Nerudová, kandidátka na prezidentku a bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně, má za to, …