Schwarzenberg je jako kluk, srovnáním Zemana s Hitlerem škodí Česku. Budete se divit, kde to píšou

15.07.2013 6:51

Bývalý šéf diplomacie Karel Schwarzenberg (TOP 09) za svůj výrok pro rakouská média na adresu prezidenta Miloše Zemana sklízí kritiku. Přidávají se k ní i jemu jindy nakloněné Hospodářské noviny, vlastněné exministrovým spojencem Zdeňkem Bakalou. Komentátor Petr Honzejk zde označuje exministrova slova za "Schwarzenbergův brept".

Schwarzenberg je jako kluk, srovnáním Zemana s Hitlerem škodí Česku. Budete se divit, kde to píšou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg
reklama

Karel Schwarzenberg se v rozhovoru pro rakouský tisk nechal slyšet, že český prezident Miloš Zeman chce uchvátit moc a chová se při tom podobně jako němečtí nacisté v roce 1939 nebo českoslovenští komunisté v roce 1948.

Podle HN by se dal výrok pochopit, kdyby zazněl někde na večírku v kavárně, jinak omluvitelný není. "Zazněl ale v rozhovoru pro rakouská média, kníže na něm trvá, takže mu musíme sdělit, že hrubě přestřelil. Výrok je mimořádně hloupý a poškozuje jméno Česka v Evropě," píše komentátor.

Kníže se chová jako kluk

Je prý sice pravda, že Zeman nakládá s Ústavou "značně kreativně", rozhodně se ovšem nejedná o konec demokracie. Schwarzenbergův výrok lze prý omluvit jen tehdy, pokud Zeman předělává Hradní stráž na obdobu Lidových milicí, nebo v případě, že právníci pracují na obdobě zmocňovacího zákona, kterým Hitler vyřadil parlament. "Pokud se něco takového potvrdí, rádi se knížeti omluvíme, ale zatím to vypadá, že se chová jako kluk, který stále ještě nestrávil porážku a kompenzuje si ji tím, že přimalovává svému úspěšnějšímu soupeři rohy," pokračuje autor textu.

Jako ústavní puč by se podle komentátora dal hodnotit až pokus Zemana vládnout skrze Rusnokovu vládu i přes to, že by ve sněmovně nedostala důvěru. Zatím je prý možné prezidentu přitakat, že nemění Ústavu, ale "jen" ústavní zvyklosti. "Zeman se zatím prolomení Ústavy nedopustil, takže srovnávat ho se zločinci a masovými vrahy je trapné a svědčí to o slabosti jeho oponenta," píše Honzejk.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Klaus opět prezidentem? Neřekl ne. A výprask Prymuly

8:37 Václav Klaus opět prezidentem? Neřekl ne. A výprask Prymuly

Český exprezident Václav Klaus má za to, že exministr zdravotnictví Roman Prymula předvedl národu ta…