Šéfredaktor LN k obnově trestního stíhání Babiše: Politický kalkul nebo svědomí?

06.12.2019 8:51

Doufejme, že nejvyšší státní zástupce nepodlehne volání divočiny a nevstoupí natvrdo do vysoké politiky, přestože jeho rozhodnutí v kauze Čapí hnízdo řada lidí považuje za jednoznačnou politickou podporu antibabišovců.

Šéfredaktor LN k obnově trestního stíhání Babiše: Politický kalkul nebo svědomí?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman
reklama

Inteligenci premiéra Babiše už musí podle Léka pomalu urážet, jak dětinsky vypočitatelně v jeho kauzách postupují zástupci dotčených státních orgánů. „Nutno dodat včetně prezidenta republiky Miloše Zemana, který již několik týdnů rozehrává zákeřnou partii s abolicí. Ještěže jej premiér okamžitě prokoukl a tuto krajní a pro něj jako premiéra politicky smrtelnou možnost zastavení trestního stíhání kategoricky odmítl,“ píše šéfredaktor.

Léko je přesvědčen o tom, že to nemohlo dopadnou jinak, než že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman znovu otevře kauzu Čapí hnízdo, jeho slova mu prý potvrdil politolog z lidu, který v tramvaji č. 12 svému kamarádovi možné varianty pro Pavla Zemana vylíčil následovně.

Varianta A: Kdyby Zeman trestní stíhání neobnovil, zvýšilo by se riziko toho, že ho Babiš vymění, protože už by nikdo nemohl říct, že vyhazov je pomstou premiéra za obnovení.

Varianta B: Kdyby Zeman trestní stíhání neobnovil a Babiš by ho nevyhodil, demoblok a Letná by ho okamžitě zavrhly a následně obvinily, že je to odměna od premiéra za to, že trestní stíhání neobnovil. Zeman by riskoval, že se jeho portrét v negativním kontextu objeví už na příští demonstraci vedle Andreje Babiše, Miloše Zemana a Petra Kellnera.

Varianta C: Když Zeman trestní stíhání obnovil, Babiš ho vyhodit nemůže a nejvyšší státní zástupce zůstane i nadále miláčkem demobloku a Letné. Kdyby ho Babiš za obnovení přece jen vyhodil (jakože nevyhodí), stane se mučedníkem a ti, kdo ho milovali doteď, jej budou milovat o to víc.

Varianta D: Zeman trestní stíhání obnovil ne kvůli výše uvedeným politicky motivovaným kalkulům, ale proto, že mu to diktovalo nejlepší vědomí a svědomí. Léko si však pokládá otázku, zda by této variantě vůbec někdo uvěřil.

„Doufejme, že nejvyšší státní zástupce nepodlehne volání divočiny a nevstoupí natvrdo do vysoké politiky, přestože jeho rozhodnutí v kauze Čapí hnízdo řada lidí považuje za jednoznačnou politickou podporu antibabišovců,“ uzavírá István Léko.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je to tu! Milion chvilek v politice, zaznělo. Česko jásá i nadává nad oznámením

7:31 Je to tu! Milion chvilek v politice, zaznělo. Česko jásá i nadává nad oznámením

Bylo to na akci Milionu chvilek pro demokracii, kde zakladatel hnutí Praha Sobě Jan Čižinský odhalil…