Situace u Chersonu: Jestli chtějí Ukrajinci uspět, musí mít převahu. A hlavně přesvědčit Rusy

29.07.2022 10:34 | Analýza

Franz-Stefan Gady, autor knihy o amerických vysoce intenzivních válkách a odborník na obrannou politiku a vojenskou strategii, se na svém twitterovém účtu zamýšlí nad některými skutečnostmi a signály, které přicházejí z rusko-ukrajinské fronty. Konkrétně u Chersonu, kde by se měla odehrávat ukrajinská protiofenziva. Gady poukazuje na to, že na protiofenzivu potřebují Ukrajinci Rusy v oblasti výrazně přečíslit a hlavně v nich vzbudit dojem, že situace je beznadějná.

Situace u Chersonu: Jestli chtějí Ukrajinci uspět, musí mít převahu. A hlavně přesvědčit Rusy
Foto: Repro Youtube
Popisek: M270 Multiple Launch Rocket System

Anketa

Podporujete zavedení eura v ČR? (Ptáme se od 25. 7. 2022)

hlasovalo: 39131 lidí
Jeho poznámky reagují na dění na frontě, jak je popisováno v poměrně rozsáhlém článku v deníku The Telegraph a je možno je brát jako velmi stručnou verzi tohoto článku, který se zabývá aktuální bojovou situací v oblasti kolem města Cherson.

Průzkumné útoky malého rozsahu, které nyní probíhají bez letecké či dělostřelecké podpory, jsou podle Gadyho předzvěstí ukrajinské strategické protiofenzívy, ale ještě nejsou protiofenzivou samotnou.

Ve zmíněném článku je popisována poměrně složitá situace ruských vojsk, ve které se ocitla v důsledku zničení strategických mostů v oblasti a mohou být terčem ukrajinské protiofenzívy.

Podmínkou pro tuto ukrajinskou protiofenzívu je podle autora shromáždění sil pro manévry různých složek armády. Průlom vyžaduje adekvátní počet systémů protivzdušné obrany krátkého/středního dosahu a vzdušnou převahu i převahu pěchoty, mechanizovaných sil, dělostřelectva atd. a nezbytnou logistickou podporu.

Podle Gadyho je před klíčovou protiofenzívou nutné snížení klíčových schopností nepřítele, tj. systémů protivzdušné obrany.

Svoji úlohu sehraje i informační válka. Ta je kritickou složkou každé ofenzívy vzhledem k tomu, že může donutit nepřítele stáhnout se tím, že nalomí jeho vůli vzdorovat, neustálým přesvědčováním, že jeho  vojenská situace je beznadějná.

Je třeba zdůrazňovat, že Rusům hrozí u Chersonu odříznutí, obklíčení a velké ztráty. Zda to odpovídá skutečné realitě, je podle Gadyho vedlejší. Důležité je, že by se to mohlo stát.

V Telegraphu, na který Gady odkazuje, se totiž také píše, že současný klid na bojišti slouží oběma soupeřům k přeskupení jejich sil. Rusko i Ukrajina intenzivně cvičí svoje další jednotky.

Je prý ale otázkou, zda je Rusové nasadí právě v Chersonu, kde pro ně není situace příznivá a hrozí jim obklíčení, nebo se budou soustředit na jiné oblasti.

Zmíněno je konkrétně Záporoží.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: MaA

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To snad není možné... Klaus čekal před studiem a poslouchal Rakušana. Musel se držet

14:44 To snad není možné... Klaus čekal před studiem a poslouchal Rakušana. Musel se držet

Exprezident Václav Klaus se v Partii na CNN Prima News vyjádřil k 20. výročí vstupu Česka do Evropsk…