Slizký zrádce Sobotka nám nechává plivat do tváře, je to pejsek Merkelové. Polská premiérka odpálkovala Macrona a toto nám řekli Babiš, kníže, Keller, Okamura či Doubrava

28.08.2017 16:19

ANKETA Polská premiérka Beata Szydlová označila za arogantní výroky francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, že se Polsko prý dostává v Evropě do izolace a je v konfliktu s hodnotami Evropské unie. Szydlová dále řekla, že budoucnost Evropy nebude určovat ani prezident Francie, ani žádný jeden lídr, ale všichni členové EU. Podle ní by se měl Macron starat o záležitosti své země – například aby zajistil stejný stupeň bezpečnosti, jako má Polsko. Polsko má podle ní stejná práva jako Francie a jiní členové EU a bude je využívat pro dobro Polska a polského lidu.

Slizký zrádce Sobotka nám nechává plivat do tváře, je to pejsek Merkelové. Polská premiérka odpálkovala Macrona a toto nám řekli Babiš, kníže, Keller, Okamura či Doubrava
Foto: literarky.cz
Popisek: Kancléřka Merkelová a prezident Macron

„Připomínám prezidentu Macronovi, že Polsko a Francie jsou rovnocennými členy EU. Máme ta samá práva jako Francie a další členské státy a budeme jich využívat pro dobro Polska a polského lidu… Radím prezidentu Macronovi, aby se staral o záležitosti své země. Snad tak bude schopen zajistit … i takový stupeň bezpečnosti, jaký garantuje Polsko. Budoucnost Evropy nebude určovat ani prezident Francie, ani žádný jiný jeden lídr, ale všichni členové společenství… Snad jsou jeho arogantní komentáře výsledkem nedostatku politické zkušenosti a praxe, čehož jsem si vědoma a rozumím tomu,“ uvedla v reakci na Macrona Szydlová.

Jeden stát nesmí dominovat nad ostatními

Anketa

Na čí straně sporu mezi premiérkou Polska a prezidentem Francie stojíte?

hlasovalo: 12883 lidí

ParlamentníListy.cz se zeptaly politiků, co si o tom myslí. Drtivá většina politiků souhlasí se Szydlovou a míní, že Macron a další západní politici z EU se chovají vůči státům střední a východní Evropy arogantně.

„V Polsku to poslední měsíce vře mezi vládou a opozicí, ale nevyžádané rady od francouzského prezidenta situaci rozhodně neuklidní. Osobně říkám, že v EU je teď ze všeho nejvíc potřeba dialog, ale Macron při své cestě do střední a východní Evropy ostentativně vynechal zástupce Polska a Maďarska, což upřímně nechápu. Pokud mu kroky polské vlády vadí, měl si Macron sjednat schůzku s premiérkou Szydlovou a vyříkat si to z očí do očí. Polsko, stejně jako ostatní členové EU, je především suverénní zemí, která si svoje problémy musí vyřešit sama. Jen takto dosáhneme respektu mezi jednotlivými členy a všem bude měřeno stejným  metrem. Ostatně už vidím Macrona, jak si nechá mluvit například do národní migrační nebo zemědělské politiky. A hlavně si myslím, že by se francouzský prezident měl věnovat plnění svého ekonomického předvolebního programu, kdy sliboval snižování daní a řešení vysoké nezaměstnanosti,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Volební lídr ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na dotaz neodpověděl.

„Sice často s paní Szydlovou nesouhlasím, ale v tomto má pravdu. Pan prezident Macron není žádný etalon evropských hodnot ani skutečných zájmů občanů evropských zemí,“ míní místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda KSČM Vojtěch Filip.

„Myslím si, že prezident Macron se poněkud snaží odpoutat pozornost od svých domácích problémů. Neříkám, že souhlasím se vším, co činí polská vláda, ale domnívám se, že to je ještě v rámci platných pravidel v Evropské unii. Pan prezident Macron by udělal lépe, kdyby odboural bariéry volnému obchodu a pohybu osob v EU,“ řekl redakci místopředseda KDU-ČSL a poslanec Ondřej Benešík.

„Z mého pohledu Evropská unie potřebuje i v souvislosti s Brexitem radikální reformu. Také s ohledem na státy eurozóny, tedy mající euro, a s ohledem na státy mimo eurozónu. Z našeho pohledu musí být Česká republika aktivní jako jeden ze členských států a stejným způsobem by se měly chovat ostatní země. Boj o budoucnost Evropské unie musí vést ke konsenzu, nikoli aby jeden stát dominoval na druhými,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová z ANO.

„Já si obou politiků velice vážím a dávám oběma za pravdu,“ reagoval čestný předseda TOP 09 a poslanec Karel Schwarzenberg.

Všichni se podvolují diktátu Německa. Lisabonská smlouva může vést k rozkladu

„Naprosto souhlasím s polskou premiérkou. Na EU mi vadí, že se všichni podvolují diktátu Německa. Francie by se ráda vrátila do časů Sarkozyho. Členské země by měly více trvat na svých národních zájmech. Pěstování vnitřní nespokojenosti může vést jen k rozkladu. Lisabonská smlouva založila nebezpečí takového vývoje. Bylo nás však málo, kteří jsme to viděli,“ upozornil místopředseda senátorského klubu ODS Jiří Oberfalzer.

„Souhlasím s polskou premiérkou, že o budoucnosti EU musejí rozhodovat všechny členské země. A do národních politik by jiné země opravdu mluvit neměly. Problém existuje i v zahraniční politice, kdy za Evropskou unii stále mluví německá kancléřka a francouzský prezident. Přitom EU má svou komisařku pro zahraničí. To, co je dnes podstatné, jsou dva úkoly, které před EU stojí. Tím prvním je zajištění ochrany schengenských hranic a vyřešení migrační krize z pohledu bezpečnosti. Tím druhým úkolem je reforma EU a zahájení komplexní diskuse o budoucím vývoji Evropské unie. Musí skončit divná hra starých členských zemí vůči novým, zejména vůči členům ze střední a východní Evropy,“ míní místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Antonín Seďa.

„S paní premiérkou souhlasím, vyjádřila to naprosto přesně,“ uvedl předseda SPO a senátor Jan Veleba.

„Všechny státy mají stejná práva a výhrůžky prezidenta Macrona jsou jen ukázkou neschopnosti a snahy silných evropských států ovládat. Z toho důvodu je důležité udržet a možná ještě rozšířit státy V4, abychom měli větší sílu prosazovat zájmy našich zemí,“ říká předseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch.

„Prezident Macron je stejně arogantní jako jeho soukmenovci Juncker a Merkelová a jeho nenávist vůči nám, takzvaným Východoevropanům, je proslulá. A nás může jen těšit, že tento eurohujerský parťák českého premiéra Sobotky dělá svým arogantním jednáním vše pro popularizaci naší myšlenky, aby celá střední Evropa dala sbohem Bruselu a lidem typu Macrona a spol.,“ uvedl předseda SPD a poslanec Tomio Okamura.

Vypadá to, že u Rothschildů zrovna slušné způsoby nepochytil

„Polská premiérka má naprostou pravdu a Macron je jen ukecaný panák,“ říká europoslanec a předseda Svobodných Petr Mach.

„Macronův plán EU: Francie to řídí, Německo platí, ostatní – jako Slávek Sobotka – kývají. Tradiční francouzská idea. Tohle ODS nekupuje,“ uvedl europoslanec Jan Zahradil.

„Souhlasím s polskou premiérkou, je to pravda. Macron by měl ubrat,“ vyjádřil se místopředseda poslaneckého klubu ANO Bronislav Schwarz.

„Každé slovo paní premiérky bych podepsala! Na Macronovu aroganci a sebestřednost už musel někdo z politiků V4 důrazně reagovat. A že mě vlastně ani nepřekvapuje, že to udělala žena… Francouzský prezident jistě musí být nadšený, že to schytal genderově vyváženě,“ smála se místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Jana Černochová.

„Toto je už třetí hloupý a vrcholně trapný výrok Macrona za poslední tři měsíce. Vypadá to, že u Rothschildů zrovna slušné způsoby nepochytil,“ míní europoslanec Jan Keller.

„Polská pravice mým šálkem kávy není. Její zdivočelá rusofobie – a mánie, že bude dělat místodržícího Velkého bratra i nám – jsou zcela mimo mísu. Nazve-li ovšem to či ono naopak pravým jménem, není důvod se rituálně pohoršovat v panické hrůze, že jinak si člověk koleduje o kádrový flastr u sluníčkářů. Macron je hlavou státu jen čtvrt roku, daňové poplatníky však stál sumu rovnající se 680 tisícům našich korun jen na vizážistech. Doma však jeho popularita přesto padá tempem lámajícím všechny rekordy. Zkouší to dohnat velkopanskými tyjátry k východoevropským zemím. Nenechá-li si to líbit ani polská pravice, je to slibné znamení. Také však nelichotivé vysvědčení pro panáky vládnoucí nám, kteří si v podstatě nechají plivat do tváře,“ uvedl místopředseda KSČM Josef Skála.

„Na tom, co čeká Macrona – a celé hnutí, které mu velké prachy slepily na poslední chvíli – to však naštěstí nezmění zhola nic. Partaje, které velké prachy pásly ‚tradičně‘, se do někdejších pozic už nevrátí, i kdyby se rozkrájely. Tempo, jímž je následují Macron a jeho parta, zkracuje i poločas jejich rozpadu a diskreditace. Sezóně takto recyklovaných kukučů, co si musí najímat předražené vizážisty už před čtyřicítkou, zvoní hrana. Šaškárna kolem Macrona ten nezadržitelný trend jen dál urychlí a zahustí. O to víc šancí dostanou síly, s nimiž přijde skutečná změna k lepšímu, a ne jen další jalové fráze a prolhané sliby,“ dodal Skála.

Stavějí do nás do postavení podřadných lidí

„Premiérka Szydlová má do posledního písmene pravdu! Co říká francouzský prezident, má stejnou váhu jako štěkání sousedova psa na dvorku. Jde jenom o politické pózy. Francouzský prezident cintá, že jde Polsko proti nějakým evropským hodnotám. Jakým hodnotám? Obávám se, že takové hodnoty neexistují! Podobně jako Lisabonská smlouva předstírající, že je základním zákonem EU, je od začátku falešná: Má být inspirována evropským kulturním, náboženským a humanistickým odkazem. Ale nic takového přece neexistuje! Vše je výplodem kompromisů diplomacie na pozadí válek. Včetně Mnichovské dohody z roku 1938. Lisabonská smlouva údajně vzešla ‚ze všeobecné hodnoty nedotknutelných a nezadatelných práv lidských bytostí, demokracie, rovnosti, svobody a právního státu‘. Kdyby ‚to‘ napsané v preambuli platilo, nežijeme v tržním prostředí stranícímu silným sektářským vztahům korporatního kapitalismu. A neměli bychom za sebou první a druhou světovou válku… Ale také bychom neměli potraviny a další výrobky rozdílných kvalit, zpochybňované EU, stavějící nás a ostatní takto postižené státy do rolí podřadných lidí nemajících na rovnoprávné postavení nárok! A slizoun a zrádce Sobotka tomu pomáhá! Je to pejsek Macrona a Merkelové. Podívejte se na záměry dvourychlostní EU. Opět snaha dostat menší státy do postavení vazalů, nikoli do postavení rovnoprávného, a tak bych mohl pokračovat. Tedy postavení, které by se Macronovi velmi líbilo, postavení zemí V4, jehož jsme, obávám se, nyní nejslabším článkem, se mu velmi zajídá. O to důležitější soudržnost zemí V4 je!“ uvedl senátor Jaroslav Doubrava.

„Polsko se do izolace opravdu dostává. Paní Szydlová by si měla protřít oči,“ uvedl europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

Chceme sexuální útoky na naše ženy? Chceme postupnou islamizaci a potlačení naší kultury?

„Paní Beáta Szydlová se zachovala jako premiérka suverénní a hrdé země. Závidím Polákům; stejně tak závidím Maďarům Viktora Orbána. Snad i my budeme mít po volbách premiéra, za kterého se nebudeme stydět. A že nás zásadová obrana našich národních zájmů přivede do izolace před západní Evropou? To zase nepokládám za takové neštěstí. Chceme u nás no-go zóny? Chceme skoro každodenní útoky teroristů? Chceme nekontrolovatelný příliv migrantů, kteří se nechtějí integrovat? Chceme sexuální útoky na naše ženy? Chceme postupnou islamizaci a potlačení naší kultury? Ne, děkujeme. Bohužel, na snahách izolovat Polsko a Maďarsko se podílejí i někteří naši vlivní politici. Pokládám to za zradu našich národních zájmů. Naštěstí máme před parlamentními volbami. Uvidíme, jakou mají podporu veřejnosti,“ míní poslanec ANO Zdeněk Soukup.

„Naprosto souhlasím s paní Szydlovou. Macron se chová jako pudl paní Merkelové. Nedávno jsem o tom psal,“ uvedl kandidát do sněmovny za SPD Petr Trombik.

Mgr. Petr Trombik

  • BPP
  • Bezpečnostní expert
  • mimo zastupitelskou funkci

„Polská premiérka má v tomto naprostou pravdu a jen lituji, že takového premiéra nemáme i my. Osobně si kladu otázku, kde se v politicích starých členských zemí EU bere ta drzost, se kterou k nám, novým členským státům EU, přistupují. Na druhou stranu to jasně dokazuje, že nejsme plnohodnotnými členy tohoto svazku, a je proto namístě zvažovat, zda má smysl v takovém uskupení setrvat. Spolupracovat se dá i jinak než jen tak, že budeme slepě plnit nesmyslné příkazy papalášů z Bruselu. Kdybychom to vše sečetli, nejen peníze, které odvádíme a které v dotacích získáváme, ale vše včetně zkrachovalých podniků, ztrátu světových trhů a další, tak jsem přesvědčen, že na našem členství jsme jen prodělali,“ říká poslanec KSČM Zdeněk Ondráček.

„Co tomu říkám? Že by se naši vládní politici měli od Polska učit,“ odpověděl senátor ODS Tomáš Jirsa.

Slizký Sobotka

„Naprostý souhlas s tím, že ani francouzský prezident Macrone, ani německá kancléřka Merkelová nemají žádné právo k vůdčímu nebo povýšeneckému jednání vůči ostatním státům EU. Arogance těchto dvou mocností stoupá, drzost kancléřky Merkelové přebírá francouzský prezident Macron. Jen to  jasně ukazuje, že mocní (tedy mocnosti) si fungování EU představují úplně jinak, než jak bylo spíše slibováno, než platilo, při našem vstupu do EU. To ostatně následně zcela zvrátila Lisabonská smlouva, která nás rovnoprávnosti šmahem zbavila, a to bez referenda. Stali jsme se nejen popelnicí západní Evropy a nadnárodních koncernů, levnou montovnou, ale očekává se od nás jako od malé země poslušnost obecně. Současný stav Francie nedává vůbec žádné opodstatnění, aby se stavěla do vůdčí role – přesně naopak. Polská vláda si chystá půdu (argumenty) k vystoupení z EU,“ uvedl poslanec Karel Fiedler.

„Ani já v možnost transformace EU vůbec nevěřím a jedinou cestu vidím v Czexitu. Široká diskuse ve společnosti na toto téma už naštěstí začala a říjnové volby nebudou výjimkou. Referendum o Evropské unii je jedinou cestou, protože finální rozhodnutí musí být v rukou občanů, nikoliv politiků.  Současná vláda tuto diskusi a možnost odmítala a reálně se obávám, že ať Babišova, nebo po volbách jiná vláda, to bude odmítat rovněž. Bude záležet na voličích, nakolik se rozhodnou po svém, a ne pod vlivem mediálních masáží a volebních průzkumů. Slova jako od polské premiérky bych velmi rád slyšel i od našich čelných politiků. Od slizkého Sobotky, který je už spíše pouze parodií na premiéra, by bylo těžké je očekávat. Velmi naivní jsou však i ti, kteří by je očekávali nebo očekávají od dluhopisového a dotačního spekulanta Babiše přisátého na evropské dotace. Ten české zájmy kdykoliv vymění za dotace a prospěch svůj a jeho holdingu,“ dodal Fiedler.

„Myslím, že Macron chce s nástupem do funkce převzít iniciativu a stát se lídrem EU. Merkelová, oslabena nejistým výsledkem podzimních voleb, mu to v podstatě umožnila. EU je svazek suverénních států, kde platí to, na čem se všichni shodnou. Naprosto souhlasím s tím, že premiéři jednotlivých zemí jsou ti, kteří nesou jako jediní odpovědnost za vývoj ve svých zemích, protože zde byli do této pozice demokraticky zvoleni. Výroky Macrona dokazují, že západní členské země EU neupustily od své myšlenky centralizace EU a stále hrají roli staršího bratra, který poučuje mladšího sourozence,“ uvedla poslankyně ANO Ivana Dobešová.

„Takový premiér jako Szydlová nám bohužel chybí,“ reagoval poslanec ODS Petr Bendl.

„Představitelé Německa a Francie jako takzvaní lídři Evropy se v nedávné minulosti při vměšování USA do arabského světa chovali jako užiteční idioti a bohužel dnes v tom pokračují. Rezignují na globální úlohu Evropy a svým jednáním vyvolávají odstředivé tendence v národních státech EU. Nesou odpovědnost za nárust nacionalismu jak svými postoji k migrační krizi, tak odsuzováním narodních zájmů. Paní polská premiérka postupuje tak, jak se od ní v Polsku očekává,“ myslí si poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna.

EU by nám sem poslala tanky…

„Hlas lidu, hlas boží, se říká, to by měl ctít každý politik a pan Macron obvzlášť, protože omámil Francouze ‚novou‘ politikou a drtivě zvítězil, aniž si někdo mohl představit, co to bude znamenat. Raketový pád jeho preferencí je již jen pozdní střízlivění a pořádná kocovina z toho, koho si Francouzi zvolili. Na rozdíl od Polska, kde si vládní PiS stále udržuje vysokou popularitu. Nemusím souhlasit s kroky, které dělají, ale je to vůle lidu, a kdyby dnes byly volby, tak by asi Kaczyński vyhrál na rozdíl od Macrona. Ale Evropa si zvykla organizovat převraty tam, kde se jim ‚politika‘ nelíbí, a kdyby u nás ve volbách drtivě zvítězila KSČM, přijeli by sem asi tanky bránit demokracii v podání Francie a Německa,“ říká poslanec KSČM Leo Luzar.

„Paní premiérka má pravdu. Jestliže někteří představitelé Evropy rezignovali na dodržování zákonů o ochraně hranic a občanů EU a vlastních zemí, nemusíme – a myslím, že ani nechceme – je následovat,“ říká poslanec ANO Stanislav Berkovec.

„Polsko je stejně jako Francie členskou zemí EU a věřím, že při plánovaném setkání francouzského prezidenta s představiteli Visegrádské skupiny bude dostatečný prostor k vyjasnění názorů a postojů jednotlivých členů. Je potřeba nehledat vnitřní nepřátele, ale to, co nás všechny spojuje. Bez společných řešení vnitřních problémů nebudeme schopni čelit společně těm vnějším,“ myslí si poslankyně ČSSD Dana Váhalová.

„Oba by si měli zamést před svým prahem. Polsko se skutečně chová zvláštně v řadě případů. Samo sebe staví do role, kterou nemá. Francouzi mají zase svoje problémy. Takové přestřelky a poměřování jsou naprosto zbytečné a jsou víceméně úsměvné,“ soudí poslanec KSČM Vojtěch Adam.

„Proč to jakkoli okecávat, jednoznačný souhlas. Ale jak to doopravdy bude, rozhodnou ti, koho v říjnu a v lednu zvolíme. Tak ‚vopatrně‘, národe,“ uvedl poslanec Jiří Koskuba.

„Souhlasím s polskou premiérkou,“ reagoval stručně senátor ODS Jiří Burian.

„Je to žena s gulami,“ reagoval poslanec ČSSD Stanislav Huml.

„Premiérka Polska má stoprocentní pravdu. Není k tomu co dodat,“ reagoval senátor ODS Jaroslav Zeman.

Varšava podle francouzského prezidenta Macrona sama zvolila izolaci v rámci EU. Současná polská vláda se podle něj rozhodla pustit se s Evropskou unií do sporu na mnoha frontách, a nebude proto schopna určovat budoucí směr vývoje evropského bloku. „Polsko neformuje evropskou budoucnost dnes a nebude formovat ani Evropu zítřka,“ řekl.

„Evropa je regionem, který vznikl na základě hodnot, vztahu k demokracii a veřejné svobodě, se kterými je nyní Polsko v konfliktu,“ uvedl Macron. Postoj polské vlády ke směrnici o vysílání pracovníků označil za další omyl. Poláci si podle něj nezaslouží, aby jejich země byla v konfliktu s Evropskou unií, do kterého se pustila vláda konzervativní strany Právo a spravedlnost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Když Pirát přejde od slov k činům, je to naprostá katastrofa. Drtivý rozbor jejich plánů od starého pravičáka

4:34 Když Pirát přejde od slov k činům, je to naprostá katastrofa. Drtivý rozbor jejich plánů od starého pravičáka

„Vzniká vláda, která když se dožije dvou let, bude ráda. Proč? Jdou do vlády v nejhorší situaci od r…