Šmírujete občany a vymlouváte se na teroristy. Krádež svobody za bílého dne. Pirát řádil u Jílkové, generál Šándor se mu vysmíval

20.04.2017 23:08

V Evropě narůstá počet teroristických útoků. Jak se proti nim bránit? A jak najít určitou rovnováhu mezi posílením bezpečnosti a ochranou soukromí občanů? Tyto zásadní otázky položila moderátorka Michaela Jílková v pořadu Máte slovo svým hostům. Má mít stát právo sledovat nás i na internetu? Protichůdné názory předložili bezpečnostní expert generál Andor Šándor a pirát Mikuláš Ferjenčík.

Šmírujete občany a vymlouváte se na teroristy. Krádež svobody za bílého dne. Pirát řádil u Jílkové, generál Šándor se mu vysmíval
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michaela Jílková

Poslanec ANO Bohuslav Chalupa, bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby ČR generál Andor Šándor, Mikuláš Ferjenčík z České pirátské strany, Štefan Šafár z iniciativy Digitální bezpečnost a soukromí, právník Radomír Valica, Jan Vobořil za iniciativu Iuridicum Remedium, důchodce z Prahy Miroslav Kulhavý a starosta obce Kravaře Vít Vomáčka debatovali před kamerami České televize o hrozbách terorismu a o tom, jak se teroristům bránit za předpokladu, že zachováme maximální možný rozsah práv jednotlivce.

Vy tady děláte z občanů teroristy!

„Stát nejenže chce každého šmírovat, stát už každého šmíruje. Půl roku se ukládají vaše mobilní hovory, už se sleduje, kde se pohybujete na internetu. Stát už tohle dělá. A pokud netolerujeme poště, aby monitorovala, co komu posíláme v dopisech, tak nevím, proč tolerujeme tohle,“ rozjel se hned zkraje zostra Ferjenčík.

Chalupa okamžitě kontroval, že toto vše se děje v souladu se zákonem, a pokud má kterýkoli občan dojem, že je krácen na svých právech, může se obrátit na soud. 

Ing. Bohuslav Chalupa

  • BPP
  • velmi nespokojený občan
  • kontrolní výbor

Ke slovu se dostal také starosta Vomáčka. „Když je 17. listopadu nějaká demonstrace, tak tam politici zdůrazňují, hlavně si nenechme ukrást svobodu. A vy to tady děláte za bílýho dne,“ udeřil na Chalupu starosta obce Kravaře.

Chalupa si to ovšem nenechal líbit. Sám sebe vidí jako jednoho ze dvou set demokraticky zvolených poslanců a demokraticky zvolení poslanci jednají podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. „A vy jako občan v médiích slyšíte tak o jedné desetině, dvacetině věcí. To, co se teroristům nepovede, o tom v médiích neslyšíte!“ řekl Chalupa.

„Vy tady ale občany šmírujete a předem je považujete za teroristy,“ obořil se na Chalupu Ferjenčík.

Mikuláš Ferjenčík

  • Piráti
  • Právě jsem se vrátil z Parlamentu.

Ten se však znovu bránil a poukázal na to, že ve sněmovně máme komisi pro odposlechy, která se k tomu vyjadřuje.

Ferjenčíka zkritizoval i senior z Prahy Kulhavý. „Já tady mluvím za lidi, kteří ani nemají internet a vedou komunikaci především v rodině, zatímco ta vaše obava je poměrně sofistikovaná, že by vás někdo někde mohl sledovat,“ poznamenal pan Kulhavý na konto piráta. „Já bych byl velice rád, aby veřejný prostor, jako jsou silnice nebo parkoviště, byl pod dohledem kamer, protože když to budou lidi vědět, že tam ty kamery jsou, tak se budou krotit,“ doplnil v průběhu pořadu.

Stát prý není tak mocný, jak se tady říká

O slovo se přihlásil také generál Šándor, který Ferjenčíkovu kritiku smetl ze stolu. „To přece není šmírování. Ty hovory jsou jenom zaznamenány, ale jejich konkrétní obsah nikdo nesleduje. Jestli máte pocit, že vás stát sleduje, tak nepoužívejte ani kreditní karty. Já jsem pro stát dělal 30 let, tak vím, že stát není zdaleka tak silný, jak se může zdát,“ doplnil k tomu Šándor.

Zdůraznil také, že existují soukromé subjekty, které mají vybavení k tomu, aby mohly šmírovat občany. „Já vám nebudu jmenovat konkrétní firmu, ale stát by tomu měl věnovat pozornost.“

Chalupa doplnil, že stát, resp. vojenské zpravodajství, bude na internetu sledovat vzorce chování, a pokud narazí na nějaký podezřelý vzorec, bude mu věnovat bližší pozornost, ale to neznamená, že bude sledovat každého a všude. Podle Chalupy se musíme umět bránit útokům, jaké zažila např. Litva ze strany Ruska. Nemluvě o digitálních útocích třeba na jaderné elektrárny. Proto bude potřeba chování lidí na internetu sledovat. Současně ovšem platí, že celý proces bude podléhat dvoustupňové kontrole.

V kybernetickém prostoru je dnes podle poslance velmi nebezpečno a stát by prý velmi zanedbal svou povinnost chránit občany, kdyby se této oblasti nevěnoval.

Podívejte se na Merkelovou

Vít Vomáčka obrátil pozornost televizních diváků do Německa. „Dnes německý týdeník Focus vydal zprávu, že za 12 let působení kancléřky Merkelové, se nebyla schopná setkat s důstojníky tajných služeb,“ prohlásil starosta obce Kravaře. Snažil se tak dokázat, že politici zaspali a teď nelehkou situaci řeší tím, že všechny občany házejí do jednoho pytle, ačkoli Češi nejsou vychováváni k tomu, aby autem najížděli do davů nebo se odpalovali v nákupních centrech.

Ke slovu se dostal také senior Kulhavý, který se na dálku pustil do ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). Vmetl mu do tváře, že nemá pod kontrolou uprchlíky putující po Evropě. „Pan ministr Chovanec říká, že má tyhle lidi pod kontrolou, ale on je nemůže mít pod kontrolou. V Německu se prokázalo, že i mezi lidmi, kteří dostali azyl, je džihádista,“ rozčiloval se starosta.

Ve studiu zazněl také názor, že jak Rusko, tak Čína má tisíce expertů, kteří se nezabývají ničím jiným než ochranou kybernetického prostoru a možností útoku na jiné státy. „Ve Voroněži sedí 12 tisíc Rusů, kteří nedělají nic jiného, než že spekulují nad tím, jak na nás zaútočit. A pokud my si budeme hrát na to, že jsme ty hodný, tak na to doplatíme.“

Občan z publika si postěžoval, že byl nedávno ve Švýcarsku a měl pocit, že byl skoro pořád sledován, a dokonce mu byly prověřeny i věci schované v zamčené skříňce, což považoval za velmi podezřelé. Šándor okamžitě občana upozornil, že by na to velmi pravděpodobně vůbec nepřišel, kdyby byl sledován. „Já nevím, co děláte a čím jste mohl být zajímavý pro Švýcary, ale já vás mohu upozornit, že když jste sledován profesionály, tak byste to nezjistil. Já sám jsem se na to cvičil a je to velmi složité,“ upozornil Šándor.

Chalupa přidal ještě jeden důvod, proč je třeba sledovat dění na internetu. „My jsme ve státě, který má deset milionů lidí, a máme armádu, která má 22 tisíc vojáků. Vy si myslíte, že ochráníme všechny tvrdé cíle kritické infrastruktury v této zemi.“ Posléze se znovu obrátil k Ferjenčíkovi. „Pokud je vaše představa, že někde v nějaký jeskyni sedí deset tisíc lidí, kteří čtou vaše e-maily, tak jste blázen,“ vypálil Chalupa.

Starosta Vít Vomáčka vrátil debatu na politickou rovinu. Podle jeho názoru totiž opravdu jde o to, zda si budeme užívat svobodu, nebo budeme šmírováni na každém kroku.

„Pamatujete si, jak se zastřelil Karel Svoboda? A víte, kdo prodal jeho fotky bulváru? Policie! A já nechci žít ve státě, kde všechny šmíruje policie. A máte pravdu,“ obrátil se starosta na poslance Chalupu, „pokud nestojíme o to, co děláte vy, tak máme volit někoho jiného!“

A sledujete někdo mešity?

Z publika se ozval také pán, který má podle vlastních slov obavy především z toho, co se děje v mešitách. Rád by proto slyšel, zda je tamní dění monitorováno. „A je nějakej plán, jak monitorovat komunikaci v těch mešitách? Oni sedí v mešitách, kde jsou ty koberce, oni něco říkají do koberce a víme my, co se v těch mešitách děje?“ ptal se.

Odpověděl mu generál Šándor. „Víte, stále žijeme v demokratické zemi a sledování mohou povolit jen soudy. Nemůžeme sledovat člověka jen proto, že chodí do mešity. My tu máme asi dvacetitisícovou muslimskou menšinu, která není bezproblémová, ale není radikální,“ prohlásil. To ovšem neznamená, že by tajné služby v této oblasti absolutně vůbec nekonaly.

reklama

autor: Miloš Polák

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

obrana

Dobrý den, sám tvrdíte, že je naše vojenská technika zastaralá a nedostatečná. Jak pak ale vysvětlíte, že jsme zbraně, munici a další věci vyváželi na Ukrajinu? Nemám nic proti podpoře Ukrajiny, ale teď to vypadá, že jsme to dělali na náš úkor. Je to tak? Nedávno se také hodně mluvilo o regulaci zbr...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co jste dohodli v Paříži, půjdou vojáci na Ukrajinu? Dostal jsem dlouhý proslov, ale odpověď ne, říká pro PL poslanec

22:31 Co jste dohodli v Paříži, půjdou vojáci na Ukrajinu? Dostal jsem dlouhý proslov, ale odpověď ne, říká pro PL poslanec

Prohlášení slovenského premiéra Roberta Fica (SMĚR-SD) o posílání vojáků na Ukrajinu vyvolalo rozruc…