Staronový vůdce kováků Středula: Politici musejí pocítit, že lidé jsou nespokojeni

21.06.2013 19:45

Předsedou Odborového svazu KOVO bude i další čtyři roky Josef Středula (45). Rozhodl o tom sjezd svazu v Hradci Králové. Středula svaz KOVO, který je se 127 000 členy největším odborovým svazem v zemi, vede od roku 2005. Je známý jako ostrý kritik končící Nečasovy vlády. Řešení současné politické krize vidí v předčasných volbách.

Staronový vůdce kováků Středula: Politici musejí pocítit, že lidé jsou nespokojeni
Foto: Hans Štembera
Popisek: Josef Středula, šéf odborového svazu KOVO

„Chceme, aby vláda bojovala s nezaměstnaností všech skupin obyvatel a výrazně zvýšila výkonnost ekonomiky. Chceme, aby si nová politická reprezentace po volbách uvědomila, že lidé jsou nespokojeni," uvedl Středula ke svým cílům v čele svazu. Chtěl by také, aby svaz KOVO byl nejen největším, ale také váženým, uznávaným a respektovaným odborovým svazem. "Aby jeho členové byli spokojeni, že si vybrali členství právě v OS KOVO," uvedl.

Sjezd potrvá do soboty

Ze 168 delegátů dalo Středulovi v tajné volbě hlas 112 z nich. Druhý kandidát na šéfa OS KOVO, předseda odborů KOVO v podniku ArcelorMittal Frýdek-Místek Luděk Lúčan, dostal 47 hlasů. Osm hlasů bylo neplatných, jeden delegát nehlasoval, řekla ČTK Kateřina Kordovská z organizačního štábu sjezdu. Při volbě v roce 2009 Středula protikandidáta neměl. Delegáti do funkcí znovu zvolili i tři dosavadní místopředsedy - Jaroslava Součka, Jaromíra Endlichera a Jiřího Marka. Jiní kandidáti navrženi nebyli.

V odborech Středula působí od roku 1990, kdy se stal místopředsedou základní organizace OS Kovo Vítkovice. Od roku 1993 pracoval jako místopředseda svazu. Svaz pod Středulovým vedením v minulých letech stál v čele různých protestů a demonstrací organizovaných Českomoravskou konfederací odborových svazů.

Třídenní sjezd, který je pro veřejnost uzavřený, potrvá do soboty. Závěry sjezdu a záměry svazu na další období bude jeho vedení prezentovat v sobotu na tiskové konferenci od jedné hodiny.

Problémy s odboráři ze Škody Auto

Již nyní je jisté, že vedení svazu bude muset vyřešit spory se základní organizací KOVO ve Škodě Auto Mladá Boleslav, která je s více než 19 000 členy největší odborovou jednotkou v kovoprůmyslu i v ČR. Škodovácké odbory chtějí mít ve svazu silnější pozici a chtějí svaz posunout k modernizaci, větší flexibilitě a akčnosti. Nevylučují ani odchod ze svazu. Středula na sjezdu uvedl, že věří ve vyřešení problémů a udržení svazu pohromadě.

Sedm zástupců škodováckých odborů ve čtvrtek přijelo na sjezd v roli hostů, protože jejich organizace včas nezaplatila příspěvek centrále svazu. Delegáti sjezdu však jejich postavení změnili z hostů na pozici delegátů.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: lze, čtk

Ing. Zbyněk Stanjura byl položen dotaz

Oddluženi

Dobrý den proč nemají občané stejné podmínky jak firmy co jdou do insolvence ?? Proč nestačí splatit 30% dluhu do 7 let ??

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stíhačky Ukrajině ne. Závody ve zbrojení ne.“ Scholz se šprajcnul. Šili na něj boudu

15:00 „Stíhačky Ukrajině ne. Závody ve zbrojení ne.“ Scholz se šprajcnul. Šili na něj boudu

Tanky od Západu Ukrajina dostane. Jak vojenští experti podotýkají, nebude to ovšem bez problémů, už …