Stíhání Babiše – je zle? Řešili to v Evropě. Zde jsou české reakce

19.01.2020 17:38

Obnovení trestního stíhání českého premiéra Andreje Babiše se dostalo na program plenárního zasedání Evropského parlamentu (EP) ve Štrasburku. Poslanci se ve zhruba padesátiminutové debatě neshodli mimo jiné na tom, zda je Babišova kauza vnitřní záležitostí Česka, nebo by se měla řešit na evropské úrovni, píše ČTK. Zatímco podle české europoslankyně Dity Charanzové (za ANO) je taková debata irelevantní, Němka Monika Hohlmeierová zdůraznila, že podezření ze zneužívání evropských dotací není interní českou věcí. Usnesení v návaznosti na debatu EP přijme až na jednom z příštích zasedání, podle informací ČTK by to mělo být již v únoru. O jednání informoval mimo jiné server Forum24.cz.

Stíhání Babiše – je zle? Řešili to v Evropě. Zde jsou české reakce
Foto: Facebookový profil Andreje Babiše
Popisek: Premiér Andrej Babiš
reklama

„Nemáme nic víc než dojmy, předsudky, možná osobní animozitu a přenášíme domácí politickou bitvu z České republiky na unijní půdu,“ řekla v debatě místopředsedkyně EP Dita Charanzová, která byla zvolena za hnutí ANO premiéra Babiše. V otázce auditu podle ní probíhá standardní komunikace mezi Českem a EU, standardní je podle ní také práce českých orgánů činných v trestním řízení.

Anketa

Povede se Vladimiru Putinovi v příštích letech snížit obří chudobu a korupci v Rusku?

84%
16%
hlasovalo: 15303 lidí

„Ctěme presumpci neviny,“ vyzvala Charanzová. Bod jednání týkající se českého premiéra označila za zcela irelevantní a postrádající smysl. Debata v EP podle ní nese „politický podtext“ a to, že se europarlament nechal vtáhnout do vnitropolitického boje, označila za nevhodné. Také podle Ondřeje Knotka z hnutí ANO byla půda EP „nešťastně využita k přenesení domácí politické situace“.

Kdo se však do Babišových poslanců následně pustil, byl šéfredaktor serveru Forum24.cz Pavel Šafr. Podle něj Babišovi poslanci působili v Evropském parlamentu jako ubozí exoti. „Jediní poslanci, kteří se v debatě Andreje Babiše zastali, byli jeho dva vlastní straničtí kolegové a Ivan David za SPD. Působili poněkud exoticky, protože hájili něco, co je pro celý Evropský parlament neobhajitelné,“ zkonstatoval Šafr. Podle jeho slov Charanzová i Knotek zaujali pozornost probabišovským fanatismem a ignorováním faktů. „Jejich vystoupení bylo v podstatě důkazem o tom, že v Česku není něco v pořádku. Oba tvrdili v rozporu s elementární logikou, že celé téma konfliktu zájmů a neoprávněného pobírání dotací je jen českou vnitřní záležitost,“ sdělil Šafr.

Charanzové i Knotkovi oponovala například předsedkyně výboru pro rozpočtovou kontrolu Monika Hohlmeierová, podle které se nejedná o „českou interní diskusi“. Hohlmeierová zdůraznila, že jí nejde o to, jak postupuje v případu česká justice. „Evropské dotace nesmí podporovat oligarchické struktury,“ zdůraznila německá europoslankyně z lidovecké frakce (EPP).

„Pro Andreje Babiše to byl důkladný výprask a pro Českou republiku zdrcující ostuda. Tento holý a drsný fakt už změnit nelze,“ dodal Šafr a rozporoval zprávu ČTK, jež hovořila o neshodě europoslanců. „Žádná neshoda se totiž v Evropském parlamentu ohledně Babiše nekonala. Pouze se tu dva Babišovi poslanci chovali jako nedůstojní šašci. Nic víc. Shoda, že Evropská unie musí zabránit oligarchům ve zneužívání evropských peněz, byla totiž jinak naprostá,“ dodal.

Serveru Forum24.cz poskytla rozhovor také europoslankyně Viola von Cramon-Taubadelová, která označila jednání za přínosné a zdůraznila, že není možné, aby z evropských peněz profitoval politik, jenž rozhoduje o dotacích. „Musíme bojovat proti oligarchickému systému a zabránit nespravedlivému rozdělování dotací,“ uvedla mimo jiné.

Zástupce Evropské komise Virginijus Sinkevičius na počátku debaty zdůraznil, že EK má „nulovou toleranci pro podvody nebo zneužívání evropských fondů“ a že se zabývá možným střetem zájmů ve všech členských zemích včetně Česka. Podrobnosti z auditů eurokomisař nesdělil, neboť jsou podle něj až do skončení celého kontrolního procesu tajné.

Řada europoslanců, například Mikuláš Peksa (Piráti), v debatě vyzvala v souvislosti s případem českého premiéra k vytvoření systému čerpání unijních dotací s jasnými, přísnějšími pravidly. Podle europoslance Ivana Davida (SPD) je skutečnou příčinou současného stavu „systém EU, který umožňuje korupci prostřednictvím dotování soukromých podniků“.

Fotogalerie: - Pro zemi, která vítězí

29. kongres ODS. Post předsedy obhájil Petr Fiala
Petr Fiala
29. kongres ODS. Post předsedy obhájil Petr Fiala
Pavel Novotný
29. kongres ODS. Post předsedy obhájil Petr Fiala
Dan Bárta zazpíval českou hymnu

Také europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který je členem výboru pro rozpočtovou kontrolu, v rozhovoru s ČTK odmítl, že by debata na půdu EP nepatřila. Jejím cílem podle něj bylo „dát politicky najevo, že nikdo v Evropské unii nebude porušovat nařízení o střetu zájmů včetně premiéra České republiky, padni komu padni“. Babiš podle Zdechovského chtěl, aby Evropa byla konečně rozhodná a začala konat. „Tak v tomhle případě může vidět, že jsme neskutečně rozhodní a že konáme,“ dodal.

V Evropském parlamentu se o českém premiérovi debatovalo v návaznosti na obnovení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman o něm rozhodl na začátku prosince. Věc vrátil k došetření. Důkazní situace podle něj neodůvodňovala ani zastavení stíhání, ani podání obžaloby.

Podstatou případu je to, že Farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na niž by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do předloňského února, pak jej vložil do svěřenských fondů. Babiš dlouhodobě obvinění odmítá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To nejhorší na konec: Italská farmářka natočila svůj pozemek po nájezdu migrantů. „Sežrali mý psy, vys*rali se všude kolem, ožrali... Kdo mi pomůže? Tak kdo?!"

4:40 To nejhorší na konec: Italská farmářka natočila svůj pozemek po nájezdu migrantů. „Sežrali mý psy, vys*rali se všude kolem, ožrali... Kdo mi pomůže? Tak kdo?!"

ParlamentníListy.cz celý uplynulý týden mapují situaci v Itálii. Právě ta, jak se zdá, je velice pos…