Tohle se za historii NATO ještě nestalo. Polská vojenská policie obsadila kanceláře jeho špionů. A západní tisk lije na vládu špínu

20.12.2015 8:25

Nástup nové polské vlády konzervativní strany Právo a spravedlnost nabývá na dynamice. Po rychlé výměně velitelů všech rozvědek se vláda Beaty Szydlové zaměřila na varšavskou kancelář kontrašpionáže NATO. Tu v noci na pátek obsadila polská vojenská policie.

Tohle se za historii NATO ještě nestalo. Polská vojenská policie obsadila kanceláře jeho špionů. A západní tisk lije na vládu špínu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka NATO
reklama

Polská centrála NATO je využívána též jako sídlo alianční kontrarozvědky. Šéf kanceláře, plukovník Krzysztof Dusza, podle webu britského listu The Guardian nebyl do budovy vůbec vpuštěn, a to na příkaz samotného ministra obrany Antoni Macierewicze. Ten také celý zásah údajně inicioval. Právě jeho úředník budovu za doprovodu vojenských policistů převzal. Podle samotného ministra Dusza neuposlechl dřívější příkaz opustit svou funkci.

Ministrův předchůdce ze strany Občanská platforma Tomasz Siemoniak je zděšen: „Tohle se za historii NATO ještě nestalo, aby členská země napadla zastoupení NATO.“ Orgány NATO údajně nebyly dopředu informovány, stejně jako vláda Slovenska, které varšavské sídlo kontrašpionáže NATO s Poláky sdílí.

Centrum Severoatlantické aliance pro kontrašpionážní činnost bylo dohodnuto nedávno – v říjnu ve Spojených státech. Do jeho činnosti se mělo zapojit až deset zemí, prozatím v něm působili Poláci a Slováci. Cílem je vyměňování informací mezi agenty o taktických postupech.

Text v The Guardian ZDE

Centrum není formálně přímo podřízené NATO, funguje na mezivládní úrovni. NATO jej však plánuje využívat.  Prozatím využívalo kanceláře ve Varšavě, v příštím roce se mělo přestěhovat do nově vybudovaného sídla v Krakově.

Kritici současné vlády tak mají další argument pro zpochybňování jejího působení. Michal Kobosko, šéf think tanku Polská kancelář Atlantické rady, vykládal západním novinářům, že nová vláda má ve zvyku všechny zásadní kroky provádět v noci. Na to jsou prý Poláci obzvlášť citliví, neboť v tuto denní dobu komunisté v roce 1981 vyhlásili výjimečný stav.

Britský The Guardian zdůrazňuje, že ministr obrany Macierewicz je nejkontroverznější postavou polské vlády. Obviňuje jej z propagace „konspiračních teorií“ o světové dominanci Židů a rovněž z pomluv prvního porevolučního prezidenta Polska Lecha Walesy kvůli jeho stykům s komunistickou tajnou službou.

Západní noviny reagovaly i jinak. Financial Times pružně zařadily článek o usurpování moci stranou Jaroslawa Kaczynského, postavený na svědectví veterána protikomunistické Solidariy, který nyní vede protesty proti nové vládě. „Za mnoho minulých let nebyl národ tak rozdělen, jako nyní,“ zdůraznil.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ovčáček se postavil přívalům hnusu na Filipa. Napsal autorům, co si o nich myslí, hezky od podlahy. A z druhé strany...

22:22 Ovčáček se postavil přívalům hnusu na Filipa. Napsal autorům, co si o nich myslí, hezky od podlahy. A z druhé strany...

Ředitel odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček se znechucením sleduje, …