Tohle v kavárnách nerozdýchají. Od jejich oblíbence: Twitter jako Putin

10. 1. 2021 17:23

Nejvýznamnější ruský opoziční politik Alexej Navalnyj se hlasitě zastal končícího prezidenta USA Donalda Trumpa. Konstatoval, že když vezmete argumentaci Twitteru, kde vysvětluje, proč byl Trump zablokován, a nahradíte ho jménem Alexej Navalnyj, tak se argumentace Twitteru až z 80 procent shoduje s argumentací Kremlu, proč nesmí Navalnyj chodit do televize a proč se nesmí účastnit voleb.

Tohle v kavárnách nerozdýchají. Od jejich oblíbence: Twitter jako Putin
Foto: archív Vaše Věc
Popisek: Alexej Navalnyj
reklama

Anketa

Jaký trest navrhujete pro podniky a živnostníky, kteří mají otevřeno navzdory zákazům?

hlasovalo: 14229 lidí
Končící americký prezident Donald Trump se musí vyrovnat s trvalým zákazem vyjadřování se na sociální síti Twitter. Provozovatelé Twitteru prezidenta zablokovali s tím, že prezident svými projevy nepřispívá ke zklidnění situace v USA. Trumpa se ale rychle zastala řada amerických i evropských politiků. Zastal se ho i nevýznamnější ruský opoziční politik Alexej Navalnyj.

„Myslím, že zablokování Donalda Trumpa na Twitteru je nepřijatelným aktem cenzury,“ začal Navalnyj.

Na jedné straně uznal, že se Trump jako prezident vyjadřoval na veřejnosti nepřijatelně, ale podle Navalného za to Trump již zaplatil. „Trump samozřejmě během svého působení ve funkci psal a říkal velmi nezodpovědné věci. A zaplatil za to tím, že nebyl znovu zvolen na druhé funkční období,“ zdůraznil ruský opoziční politik.

Demokratické volby jsou podle Navalného procesem, kterého se v USA zúčastnilo přes 150 milionů voličů a který mohli minutu po minutě sledovat všichni, kdo o to měli zájem. Rozhodnutí provozovatele Twitteru je však podle Navalného rozhodnutím úzké skupiny lidí procedurami, o kterých nikdo jiný nic neví. Navalnyj je přesvědčen, že rozhodnutí zablokovat Trumpa na Twitteru bylo řízeno spíše emocemi než rozumem a vycházelo z politického přesvědčení provozovatelů.

„Neříkejte mi, že zákaz dostal kvůli porušení pravidel Twitteru. Řadu let den co den dostávám výhrůžky smrtí a Twitter za to nikoho nezablokoval,“ pokračoval Navalnyj.  

Alexej Navalnyj se zastal Donalda Trumpa

„Mezi lidmi, kteří mají účty na Twitteru, jsou chladnokrevní vrahové (Putin nebo Maduro) a lháři a zloději (Medveděv). Po mnoho let se Twitter, Facebook a Instagram používají jako základna pro Putinovu „trollí farmu“ a podobné skupiny z jiných autoritářských zemí,“ přitvrdil ruský opoziční politik, když jmenoval ruského prezidenta Vladimira Putina, ruského expremiéra Dmitrije Medveděva a venezuelského prezidenta Nicolase Madura.

Jedním dechem dodal, že na sociálních sítích mají volnu ruku i popírači nemoci covid-19. Jen Trump byl exemplárně potrestán a zablokován. Právě proto to Navalnému zavání jako čistokrevná cenzura.

Uznal, že Twitter je soukromou společností, která může postupovat, jak uzná za vhodné, ale připomněl, že z Ruska a Číny jsou známy příklady soukromých firem, které se staly přisluhovači státu v cenzurování občanů.

„Pokud jméno ‚Trump‘ nahradíte jménem ‚Navalnyj‘, dostanete z 80 procent stejnou odpověď z dílny Kremlu, proč moje jméno nelze zmínit v ruské televizi a neměl bych mít dovoleno účastnit se jakýchkoli voleb,“ podotkl Navalnyj.

Trumpův případ bude podle Navalného zneužíván autoritářskými režimy v Rusku i jinde na světě. Všude tam, kde budou chtít autoritářští vládci umlčet opozici, řeknou, „vždyť to je naprosto běžné, vždyť i Trump byl na Twitteru zablokován“.

Pokud chce Twitter postupovat důvěryhodně, měl by podle Navalného utvořit nějaký výbor, který by rozhodoval o blokaci jednotlivých lidí, přičemž veřejnost by měla znát jména členů tohoto výboru a měla by vědět, na základě jakých kritérií rozhodují.

Alexej Navalnyj se zastal Donalda Trumpa

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kroužková jen koukala, jak vytočila Hamáčka: Ta debata mně připomíná 50. léta, protestoval

21:40 Kroužková jen koukala, jak vytočila Hamáčka: Ta debata mně připomíná 50. léta, protestoval

Pondělní den přinesl konec ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Resort dočasně povede ministr …