Trenýrky nad Hradem nejsou trestný čin, myslí si soud. Příběh ale zdaleka nekončí. Promluvil i Ovčáček

24. 8. 2016 18:41

Příběh nekončí. Tak reagoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na středeční rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1, že členové skupiny Ztohoven se proniknutím na hradní střechu, stržením a zcizením prezidentské standarty a její výměnou za obří červené trenýrky nedopustili trestného činu. Státní zástupkyně však nesouhlasila, díky čemuž se případem bude zabývat Městský soud v Praze.

Trenýrky nad Hradem nejsou trestný čin, myslí si soud. Příběh ale zdaleka nekončí. Promluvil i Ovčáček
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček

Vyvěšení červených trenýrek na Hradě skupinou Ztohoven nebylo trestným činem. Obvodní soud pro Prahu 1 ve středu proto postoupil případ Obvodnímu úřadu Prahy 1, který rozhodne, zda šlo o přestupek. Podle soudkyně se umělci nedopustili ani krádeže, ani výtržnictví. Aktivistům hrozily za krádež, poškozování cizí věci a výtržnictví až tři roky vězení.

„S ohledem na povahu jednání, na to vyjádření, kterým chtěli společnosti něco sdělit, se musí hodnotit konkrétní povaha každého případu. Z hlediska závažnosti činu a jeho společenské škodlivosti jsem dospěla k závěru, že předpoklady pro vyhodnocení trestní odpovědnosti naplněny nebyly,“ odůvodnila rozhodnutí soudkyně Šárka Šantorová.

Trenýrky vyvěsili členové Ztohoven 19. září 2015 na protest proti politice prezidenta Miloše Zemana. Převlečení za kominíky tehdy po lešení vylezli na střechu Pražského hradu a obří spodní prádlo vyměnili za prezidentskou standartu. Později oznámili, že vlajku v hodnotě 33 tisíc korun rozstříhali a rozdali lidem.

Anketa

Miroslav Kalousek navrhl přestěhovat prezidenta republiky z Hradu do pražské Invalidovny. Souhlasíte?

5%
95%
hlasovalo: 4880 lidí

Umělci měli podle obžaloby zaplatit střechu, kterou údajně poškodili na cestě k vlajce, i prezidentskou standartu. Dohromady šlo asi o 88 tisíc korun. Podle soudkyně však nebylo prokázáno, že by střechu poškodili právě umělci.

Státní zástupkyně Zuzana Beňová navrhla všem třem umělcům podmíněné tresty. S rozhodnutím soudu nesouhlasí. „Neznám žádné ustanovení, které by obžalované vyviňovalo z trestné činnosti tak, jak uvádí soudkyně,“ řekla po skončení jednání novinářům.

Nad rozhodnutím soudkyně se pozastavil i mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, podle něhož lze rozsudek vykládat tak, že je možné beztrestně hanobit státní symboly. Dosavadní výsledek sporu náležitě okomentoval na sociálních sítích.

„Příběh nekončí, klíčové je, že státní zástupkyně na místě podala stížnost. Podivným rozsudkem je vlastně sdělováno české veřejnosti, že je možné beztrestně hanobit státní symboly. Hoši ze Sto hoven se u soudu pokusili zahrát si na Omladináře, ve skutečnosti jsou to chudáci. Myslím, že široká veřejnost rozhodnutí soudu nepřijme,“ je Ovčáček přesvědčen.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radim Panenka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zdeněk Zbořil: Já byl přímo u vzniku Občanského fóra. A viděl jsem, jaká se hraje s národem hra s Havlem v hlavní roli

9:00 Zdeněk Zbořil: Já byl přímo u vzniku Občanského fóra. A viděl jsem, jaká se hraje s národem hra s Havlem v hlavní roli

Politolog Zdeněk Zbořil vyznamenaný prezidentem Milošem Zemanem zavzpomínal na listopad 1989. Byl pr…