Trenýrky nad Hradem nejsou trestný čin, myslí si soud. Příběh ale zdaleka nekončí. Promluvil i Ovčáček

24.08.2016 18:41 | Zprávy
autor: Radim Panenka

Příběh nekončí. Tak reagoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na středeční rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1, že členové skupiny Ztohoven se proniknutím na hradní střechu, stržením a zcizením prezidentské standarty a její výměnou za obří červené trenýrky nedopustili trestného činu. Státní zástupkyně však nesouhlasila, díky čemuž se případem bude zabývat Městský soud v Praze.

Trenýrky nad Hradem nejsou trestný čin, myslí si soud. Příběh ale zdaleka nekončí. Promluvil i Ovčáček
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček

Vyvěšení červených trenýrek na Hradě skupinou Ztohoven nebylo trestným činem. Obvodní soud pro Prahu 1 ve středu proto postoupil případ Obvodnímu úřadu Prahy 1, který rozhodne, zda šlo o přestupek. Podle soudkyně se umělci nedopustili ani krádeže, ani výtržnictví. Aktivistům hrozily za krádež, poškozování cizí věci a výtržnictví až tři roky vězení.

„S ohledem na povahu jednání, na to vyjádření, kterým chtěli společnosti něco sdělit, se musí hodnotit konkrétní povaha každého případu. Z hlediska závažnosti činu a jeho společenské škodlivosti jsem dospěla k závěru, že předpoklady pro vyhodnocení trestní odpovědnosti naplněny nebyly,“ odůvodnila rozhodnutí soudkyně Šárka Šantorová.

Trenýrky vyvěsili členové Ztohoven 19. září 2015 na protest proti politice prezidenta Miloše Zemana. Převlečení za kominíky tehdy po lešení vylezli na střechu Pražského hradu a obří spodní prádlo vyměnili za prezidentskou standartu. Později oznámili, že vlajku v hodnotě 33 tisíc korun rozstříhali a rozdali lidem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Igor Chaun: Zchudlý a odnárodněný občan se nebouří. Znám plán EU

13:33 Igor Chaun: Zchudlý a odnárodněný občan se nebouří. Znám plán EU

Režisér Igor Chaun varuje před migračním paktem, který nedávno vstoupil v platnost. Podle něj není j…