Ukrajina používá zakázané miny, padlo. Bráníme se, zní odpověď

02.02.2023 8:14

V Kramatorsku po ruském raketovém útoku nejméně tři lidé zemřeli a dalších 20 bylo zraněno. Lidskoprávní organizace Human Rights Watch v této době kritizuje Ukrajinu za použití lehkých pěchotních min, tzv. motýlích min, jejichž využití zapovídají mezinárodní úmluvy. Ukrajina se brání, že jen naplňuje své právo plynoucí z Charty OSN a brání své území proti agresorovi. Rusko prý navíc chystá další velkou ofenzivu.

Ukrajina používá zakázané miny, padlo. Bráníme se, zní odpověď
Foto: Repro Youtube
Popisek: Americká tažená houfnice M777

Ruská agrese proti Ukrajině pokračuje ve stále stejné intenzitě. Svědčí o tom raketový útok v ukrajinském Kramatorsku. Do obytné čtvrti dopadla raketa Iskander-K a poničila osm domů. Jeden z domů zničila zcela. Podle informací CNN na místě zasahuje nejméně 100 policistů a snaží se zachránit co nejvíce lidských životů. Nejméně tři lidé v důsledku útoku zemřeli.

„Ruské jednotky se zaměřily na obytnou oblast města raketou ,Iskander-K'. Bylo poškozeno nejméně 8 obytných domů, jeden z nich byl zcela zničen. Předběžně se ví o 3 mrtvých civilistech a 20 zraněných. Pod troskami mohou být i další lidé," uvedla policie na Telegramu.

K útoku došlo ve středu ve 21:45 místního času.

V této situaci zároveň lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) kritizuje Ukrajinu za použití lehkých protipěchotních min, tzv. „motýlích min“ v oblasti města Izjum v době, kdy toto strategické město okupovali ruští vojáci. Použití těchto min zakazují mezinárodní úmluvy, protože při jejich využití nelze odlišit, zda na ni šlápne civilista či voják nepřítele.

„Zdá se, že ukrajinské síly ve velkém počtu rozptýlily nášlapné miny v oblasti Izjum, což způsobuje civilní oběti a představuje trvalé riziko," uvedl ředitel oddělení zbraní HRW Steve Goose. „Ruské síly opakovaně používaly protipěchotní miny a dopouštěly se krutostí po celé zemi, ale to neospravedlňuje ukrajinské používání těchto zakázaných zbraní," dodal.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí uvedlo, že zpráva bude „řádně analyzována příslušnými ukrajinskými institucemi“.

„Ukrajina, uplatňující své právo na sebeobranu v souladu s článkem 51 Charty OSN, zcela plní své mezinárodní závazky na pozadí válečných zločinů, zločinů proti lidskosti a genocidy ukrajinského lidu páchaných ruskými okupanty," uvedlo ministerstvo v reakci na zprávu HRW.

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov varoval, že Rusko chystá novou velkou ofenzivou, která by mohla začít na první výročí rozpoutání ruské agrese proti Ukrajině tedy 24. února. Na ministrova slova upozornila britská BBC.

Reznikov uvedl, že Moskva pro případnou ofenzivu zmobilizovala asi 500 000 vojáků.

„Oficiálně oznámili 300 000, ale když vidíme vojáky na hranicích, je to podle našich odhadů mnohem více,“ řekl francouzské televizní stanici BFM. BBC uvedla, že nemůže tento údaj nezávisle ověřit. Reznikov uvedl, že ukrajinští velitelé se budou snažit „stabilizovat frontu a připravit se na protiofenzivu“ před údajným ruským postupem.

Ministr obrany byl ve Francii uzavřít dohodu o nákupu dalších radarů protivzdušné obrany MG-200, které podle něj „výrazně zvýší schopnost ozbrojených sil odhalovat vzdušné cíle, včetně okřídlených a balistických raket a bezpilotních letounů různých typů".

Americký Institut pro studium války hlásí, že Rusové pokračují v intenzivním ostřelování té části města Cherson, kterou Ukrajinci již osvobodili. Ruské jednotky ostřelují také ostrůvky ležící v toku mohutného Dněpru.

ISW promlouvá

ISW promlouvá

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

školní docházka

K čemu by pomohlo, kdyby byla povinná školní docházka do 18? Tak by šli dotyční na sociálku o 3 roky později a mezitím by jen zabírali místa těm, co chtějí studovat. Teď se víc než kd jindy totiž ukazuje, že kapacity škol jsou nedostačující.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

Kde jsou naše novinářské hyeny,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseborovice , 02.02.2023 10:35:10
když jde o dodržování lidských práv Zelenskym a jeho nacisty ?

| 9 | 0

Další články z rubriky

Německo: Zmlátili pravičáky. ,,Úctyhodný motiv,” řekl soud. Bystroň přidal silné info

19:32 Německo: Zmlátili pravičáky. ,,Úctyhodný motiv,” řekl soud. Bystroň přidal silné info

ZE SVĚTA Německá levicová extremistka Lina E. byla odsouzena k pěti letům a třem měsícům. Obviněná b…