Ukrajinci skáčou mezi deštěm a okapem, píše zkušený komentátor Hekrdla. A dodává, jak zle se žije v Rusku

03.06.2014 11:04

Z poněkud jiného pohledu, než je ve většině hlavních médií zvykem, se dívá na ukrajinskou krizi nestor českých komentátorů Martin Hekrdla. Ten dlouhá léta působil v deníku Právo, později v časopisu Týden a nyní publikuje na serveru Literarky.cz. Krizi na Ukrajině popisuje ze sociálního pohledu. A naznačuje, že přestože je Ukrajina v kritické hospodářské situaci, zákony v této zemi jsou sociálně citlivější než v Rusku, ke kterému přitom s nadějí vzhlížejí lidé ve východních částech Ukrajiny.

Ukrajinci skáčou mezi deštěm a okapem, píše zkušený komentátor Hekrdla. A dodává, jak zle se žije v Rusku
Foto: youtube.com
Popisek: Hořící Dům odborů v jihoukrajinské Oděse

Podle Hekrdly v ukrajinských událostech chyběl hlas ukrajinské levice. Tamní komunistickou stranu přitom za levici nepovažuje, podle něj jde jen o „jeden z mnoha oligarchických sekretariátů“. „Autentická levice byla přítomna na Majdanu a existuje i ve východních „lidových republikách", ale její hlas byl převrstven eskalací konfliktu, odsunut - často otevřeným násilím ozbrojených band - do faktického undergroundu. A zůstal hlasem volajícím na poušti,“ posteskl si komentátor.

Drastické reformy diktované Kyjevu MMF už v Rusku probíhají

S odvoláním na aktivisty ukrajinské Levé opozice poukazuje na to, že drastické reformy nadiktované Kyjevu Bruselem a Mezinárodním měnovým fondem běží v Rusku na plné obrátky. A navíc: „Putinovi neoliberální ekonomové chystají novou „šokovou terapii" v cenách a monetární politice,“ upozorňuje s tím, že hodnota rublu klesá ještě víc než kurz ukrajinské hřivny.

Upozorňuje i na to, že ruský blahobyt je omezený jen na několik velkých měst, zatímco většina venkovských regionů prožívá opravdovou depresi.

Hekrdla pak na několika příkladech vypočítává, že legislativa týkající se sociálních podmínek je v Rusku tvrdší, než na Ukrajině. Poukazuje na to, že obyvatelé Krymu se brzy přesvědčí o tom, že rodinné přídavky jsou v Rusku menší než na Ukrajině.

Ruský zákoník práce je asociálnější, než ukrajinský

V Rusku byly někde až trojnásobně zdraženy lístky na vlak a za mizivou kompenzaci zrušeny cestovní výhody důchodcům. „Ruský Zákoník práce stanovuje tvrdší podmínky pro pracující než ukrajinský a umožňuje propustit i odborářské aktivisty,“ uvádí Hekrdla. Nebo: „Neplatiče nájemného není na Ukrajině možné - alespoň na papíře (platí tam ještě sovětský bytový zákon) - nechat „vybílit" exekutory a rychle vyhodit na ulici. V Rusku ano.“

 Závěrem komentátor přiznává, že  Ukrajina je v kritické hospodářské a sociální situaci, nicméně neoliberální reformy, do nichž je tlačena, mohla by u Putina nakoupit ve stejném rozsahu a skoro i kvalitě jako u paní Merkelové a dodává: „Ten tanec Ukrajinců jakéhokoli původu a jazyka, tanec smrti mezi Západem a Východem, je poskakováním z deště pod okap (a naopak).“

Celý článek Martina Hekrdly najdete zde

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bývalý člen ČSSD Martin Koller a přehlížené věci o Janu Hamáčkovi: Nedostudoval, ale zato byl vysoká šajba ve světové organizaci multikulti mládeže

20:03 Bývalý člen ČSSD Martin Koller a přehlížené věci o Janu Hamáčkovi: Nedostudoval, ale zato byl vysoká šajba ve světové organizaci multikulti mládeže

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Analytik Martin Koller poznal zevnitř, jak funguje česká sociální de…