Uprchlíci by mohli zabydlet francouzská městečka duchů, radí slavný šansoniér Aznavour

19.03.2016 14:58

Charles Aznavour, jeden z nejslavnějších francouzských šansoniérů, bude za pár dní koncertovat v Praze. Ačkoli je mu 92 let, nevypadá na to. Jako syn arménských uprchlíků narozený v Paříži sobotním Lidovým novinám prozradil, jak vnímá uprchlickou krizi. A jak se dívá na ruského prezidenta Vladimira Putina.

Uprchlíci by mohli zabydlet francouzská městečka duchů, radí slavný šansoniér Aznavour
Foto: wikipedia
Popisek: Francouzská vlajka.

„Mám pocit, jako by se to všechno zase vracelo, že je to stejné. A já budu vždy na straně těch, kdo s prázdnýma rukama buší na dveře. Nemůžu to ignorovat a tvářit se, že se mě to netýká. Tím spíš, že Evropa je úplně bezradná, nemá jedinou myšlenku, jak tuhle záležitost řešit. Nechci nikoho poučovat, ale ve Francii je kolem dvou stovek opuštěných, prázdných městeček a vesnic. Nikdo se o ně nestará, zbylo tam pár starců, mladí odešli do měst a domy se tam pomalu proměňují v ruiny. Do každé takové lokality může přijít dvě stě rodin a nebude to stát žádné miliardy. Říkal jsem to prezidentu Hollandovi, se kterým jsem měl schůzku. Je to jedno z možných řešení a Francouzi jsou otevření lidé – takovou možnost by přijali,“ vyjadřuje svůj názor v rozhovoru.

Ve své rodině i v rodině své sestry má prý několik muslimů. Vyznavačů tohoto náboženství se tedy nebojí. Občas si čte v Bibli a ví, že mezi oběma náboženstvími je řada styčných bodů. O útěcích slyšel mnoho od vlastních rodičů. Jeho matka prchala před Turky, kteří na Arménech spáchali genocidu. Dodnes to sice odmítají přiznat, jenže to tak bylo. A proč to udělali: Podle slavného umělce za tím byly peníze. „Arméni byli schopní obchodníci a jako u každé genocidy šlo o to zbavit je peněz a vlivu, čili zabít je, okrást a tak zbohatnout,“ míní zpěvák. Tureckému řádění padlo za oběť milion a půl Arménů. Aznavourova rodina chtěla z Arménie utéct až do USA, ale učarovala jim Paříž.

Prý se za svůj dlouhý život setkal s mnoha politiky. Jak již bylo řečeno, byl mezi nimi i současný prezident Francoise Hollande, ale kromě toho se setkal např. s Charlesem de Gaullem nebo se současným ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ten na něj působil jako milý a přátelský člověk. Putin se k němu choval pěkně, ale slavný zpěvák si je vědom toho, že to mohla být předstíraná zdvořilost hostitele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bývalý člen ČSSD Martin Koller a přehlížené věci o Janu Hamáčkovi: Nedostudoval, ale zato byl vysoká šajba ve světové organizaci multikulti mládeže

20:03 Bývalý člen ČSSD Martin Koller a přehlížené věci o Janu Hamáčkovi: Nedostudoval, ale zato byl vysoká šajba ve světové organizaci multikulti mládeže

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Analytik Martin Koller poznal zevnitř, jak funguje česká sociální de…