Už ani jeden uprchlík do EU! Babiš kritizoval OSN i velmoci

06.09.2015 21:15

Hlavním hostem pořadu Týden v politice České televize byl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Hovořil o elektronické evidenci tržeb, Radmile Kleslové (ANO) i o uprchlících. Servítky si nebral především ve spojitosti s migranty. Kladl si např. otázku, co se stane, až nějaký běženec v Schengenu někoho znásilní nebo dokonce zabije.

Už ani jeden uprchlík do EU! Babiš kritizoval OSN i velmoci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

Pravicová opozice slibuje, že elektronická evidence tržeb Parlamentem ve třetím čtení neprojde. ODS a TOP 09 je pro to připravena udělat maximum, neboť zákon považuje za formu buzerace živnostníků, zatímco státní správa odmítá už dlouhé roky přistoupit na registr smluv. Co na to šéf státní kasy a majitel Agrofertu Babiš? „Opozice neustále šíří nějaké dezinformace. Já moc nerozumím tomu, proč opozice nechce podpořit zákon, který je namířen proti lidem, jež nás okrádají, nás všechny,“ poznamenal šéf státní kasy.

Prý moc nerozumí ani tomu, jak mohou dvě relativně slabé opoziční strany zablokovat koaliční legislativní snahy, ačkoli má vláda ve sněmovně poměrně pohodlnou většinu. EET prý rozhodně není totéž co registrační pokladny. Státu jde jen o to, aby znal tržby a odvedené DPH.

„Pan Kalousek vždycky jen něco vytrhne, postěžoval si také Babiš, podle kterého bylo jasně řečeno, že ročně bude stát elektronická evidence tržeb asi 225 milionů korun, ale do rozpočtu skrze ni získáme miliardy. Z řečeného podle ministra financí také vyplývá, že právě Miroslav Kalousek (TOP 09) neříkal novinářům pravdu, když poukazoval na to, že Ministerstvo financí ani neví, kolik bude stát celý systém.

„Většina živnostníků v této zemi je poctivých. Ale zaměstnanců se nikdo neptá a prostě musejí platit daně, takže nevím, proč bychom měli tolerovat nějakou malou skupinku lidí, která to nedělá,“ konstatoval šéf státní kasy, čímž toto téma uzavřel.

Co když uprchlík někoho znásilní nebo zabije, ptal se Babiš

Ve druhé polovině pořadu se Andrej Babiš věnoval uprchlické krizi. Osobně se prý se žádným uprchlíkem nesetkal, ale v médiích vidí, co se děje. „Je to důsledek neschopnosti OSN a světových velmocí,“ konstatoval. Naším hlavním cílem by mělo být, aby bylo všem uprchlíkům zabráněno ve vstupu do schengenského prostoru. „Musíme tomu bránit už v Turecku nebo Libyi. Už tam bychom měli bojovat proti pašerákům a potápět jim lodě. Ten prvotní problém totiž vznikl mimo Evropu a měly by ho řešit OSN a všechny velmoci světa. Bohužel OSN je nefunkční,“ udeřil šéf hnutí ANO.

„Nejdříve je třeba uzavřít ten prostor a pořešit lidi, kteří jsou tady, umístit je někam,“ popisoval svou představu řešení krize host. Těm, kteří čekají na hranicích Evropy, je třeba říci, že je nepřijmeme. A vše se musí dít co nejrychleji, pokud možno okamžitě. Babiš se totiž bojí, že se situace ještě vyhrotí. „Kdyby třeba došlo k tomu, že uprchlík někoho znásilní nebo dokonce zabije, tak kdo ví, co se bude dít,“ hrozil se ministr.

Podle jeho názoru bychom měli uplatňovat australský model a do země si pouštět jen ty uprchlíky, kteří nám mohou ekonomicky prospět. Nemá prý smysl čekat na to, až se v Evropě přihodí něco podobného, co 11. září 2001 v USA.

Kleslová a ČEZ

V závěru pořadu se ministr financí vyjadřoval i ke kauze místopředsedkyně svého hnutí Radmily Kleslové, která pobírá stotisícové odměny za poradenství firmě ČEZ. Podle Babiše bude jedině správné, když tato smlouva bude co nejdříve ukončena. Podivoval se ovšem nad tím, že to příliš nikomu nevadilo, dokud byla Radmila Kleslová členkou ČSSD. „Teď je u nás, tak to vadí,“ posteskl si šéf státní kasy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pětikoalice se zdržela hlasování o nouzáku. Ale Pekarová vysvětlila, že lidi znejisťuje Okamura

20:49 Pětikoalice se zdržela hlasování o nouzáku. Ale Pekarová vysvětlila, že lidi znejisťuje Okamura

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) to kvůli nouzovému stavu i očkován…