Už to létá. Smejkal promluvil o policii. Zavolejte Chocholouška. Cílem je očkovat děti. Kdy padne první trestní oznámení?

14.05.2021 13:33

Podmínky, za jakých se od pondělí otevřou zahrádky restaurací po celém Česku, dál budí vášně. Další rozbuškou bylo páteční vyjádření šéfa Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Petra Smejkala. Ten se nechal slyšet, že by hospodští měli na zákazníky bez covid pasu zavolat policii, aby je ze zahrádky restaurace vyvedla. Za svůj výrok sklidil ostrou kritiku. Předsedkyně Trikolory dokonce jeho slova přirovnala ke slavném filmové scéně s doktorem Chocholouškem.

Už to létá. Smejkal promluvil o policii. Zavolejte Chocholouška. Cílem je očkovat děti. Kdy padne první trestní oznámení?
Foto: Archiv P. Smejkala
Popisek: Petr Smejkal, šéf skupiny MeSES

Připomeňme, že vláda od pondělí rozvolnila protiepidemická opatření v ČR a mimo jiné umožnila provozovat venkovní posezení u restaurací. Podmínkou však je, aby se zákazník prokázal buď negativním testem, prodělaným onemocněním covid-19 nebo dokončeným očkování. V pátek pak předseda skupiny MeSES epidemiolog Petr Smejkal upřesnil, jak by se měl provozovatel restaurace zachovat v případě, že se zákazníci takovým potvrzením neprokáží. „Když bude v restauraci někdo, kdo nebude mít QR kód nebo covidový pas, kdo tam evidentně nemá co dělat, tak hostinský může zavolat policii. Pro mě je to ekvivalent, jako by někdo byl opilý a začal se rvát. Tak ho vyhodím, nebo majitel zavolá policii, a ta ho vyvede,“ uvedl Smejkal v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Anketa

Chcete, aby sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Andreje Babiše?

11%
86%
hlasovalo: 19814 lidí

Jeho vyjádření však zvedlo ze židle předsedkyni Trikolóry poslankyni Zuzanu Majerovou Zahradníkovou. „To už je snad zlý sen nebo hodně hloupý vtip. Jestliže samozvaný pan Smejkal chce na lidi volat policii jen proto, že se bez jakéhosi papíru posadí do restaurace, měli bychom my ostatní na pana Smejkala zavolat doktora Chocholouška. Aby si tohoto nebezpečného blázna, který nám za alibistického přihlížení Babišovy vlády už řadu měsíců otravuje životy svými nesmyslnými nařízeními, odvezl ve svěrací kazajce do blázince. Pokud možno hodně rychle! Pokud tyhle zpovykané blázny z MeSES nezastavíme, jsou s to zničit naše životy,“ nebrala si servítky poslankyně Majerová.

Podle místopředsedy Soukromníků Michala Dvouletého je omylem se domnívat, že pondělním otevřením zahrádek restaurací se vracíme k normálu. „Otevřít zahrádky restaurací, a přitom chtít po číšnících, aby obsluhovali jen ty, kteří se prokážou prodělanou nemocí covid-19, očkováním nebo negativním testem, je jen dobře maskovaný krok ke ztrátě svobody a nastolení novodobé diktatury a nebývalé státem vyžadované diskriminace zákazníků. Nejde totiž o žádná zvýšená hygienická pravidla typu, že každá restaurace musí mít WC s tekoucí vodou. Toto je diskriminace zákazníků nejvyššího zrna,“ reagoval Michal Dvouletý, podle kterého je to stejné, jako kdyby stát diktoval hospodským, že nemohou obsloužit černocha, obtloustlého nebo špinavého zákazníka, nebo že budou po každém hostu vyžadovat test na žloutenku či jiné infekční onemocnění.

„Myslím si, že takových keců bylo už tak akorát dost. Je nejvyšší čas to změnit. Každý z nás má právo na svobodu. Jen je třeba ji začít odvážně bránit. Chovejme se zodpovědně, ale nebuďme stádem ovcí,“ dodal Dvouletý.

Podobně se na to dívá také advokát Jindřich Rajchl z hnutí Trikolóra. „Došlo tak k prolomení další hranice. Neočkovaní lidé byli postaveni na úroveň opilců a měli by být vyvádění policií jako výtržníci. Myslím, že je zřejmé, že už jsme jen krůček od okamžiku, kdy budou prohlášeni za zločince. Ona proklamovaná dobrovolnost vakcinace zmizela nenávratně v prachu dějin,“ uvedl Rajchl, který se zároveň domnívá, že cílem celé této kampaně je dostat se na děti.

„Prosadit za každou cenu povinnou vakcinaci dětí, bez níž jim nebude umožněn přístup ke vzdělání. To by však většinová populace v současné době nepřijala. Proto bude nezbytné přitvrdit. Očekávám, že se nám tu na podzim objeví nová, „až třikrát nakažlivější a pětkrát smrtelnější mutace“, na kterou budou dosavadní vakcíny krátké. Začne se masivně přeočkovávat a zásadně se zesílí tlak na vakcinaci dětí. Vzdorující menšina bude ostrakizována a umlčena,“ domnívá se advokát Rajchl, podle kterého je cílem vytvořit atmosféru, ve které nenaočkovaní lidé budou vnímáni jako společensky závadní a nebezpeční jedinci a podle toho k nim bude přistupováno. „Nechci strašit, ale pokud se tento scénář naplní, tak se skutečně domnívám, že nejsme daleko od jejich zatýkání. Nějaký šílenec, který prohlásí neočkované jedince za pachatele trestného činu šíření nakažlivé nemoci dle §152 trestního zákoníku (případně šíření nakažlivé nemoci z nedbalosti dle §153 t.z.) se jistě brzy najde. A média jej budou milovat,“ domnívá se Jindřich Rajchl.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Karel VýbornýTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Po paty v ministerské řiti. A pak přišla sprcha... Vidlák k zemědělcům, kteří chtěli „jednat“

16:36 Po paty v ministerské řiti. A pak přišla sprcha... Vidlák k zemědělcům, kteří chtěli „jednat“

Kde jste byli, když politici plivali na vaše statečnější kolegy? Bloger, zemědělec Daniel Sterzik al…