V EU si můžeme tak dlouho koledovat o malér, až si ho přivodíme, varoval senátor Hampl. A postrašil také Ruskem

22.10.2018 15:53

Bývalý rektor Karlovy univerzity a nestranický senátor za KDU-ČSL a SZ Václav Hampl poskytl rozhovor serveru Forum24.cz. „Senát má svou roli jasně předepsanou Ústavou a zatím bych řekl, že z ní nikdy nijak zvlášť nevybočil,“ poznamenal Hampl.

V EU si můžeme tak dlouho koledovat o malér, až si ho přivodíme, varoval senátor Hampl. A postrašil také Ruskem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Václav Hampl

V rozhovoru Hampl mimo jiné také uvedl, že jsou zde tlaky lidí, kteří říkají, že by bylo lepší, kdyby Senát nebyl. „Senát je ovšem robustní a i nadále zůstane odolný. Od různých ‚chytrých‘ lidí budeme slyšet, že si kapři nevypustí svůj vlastní rybník, ale senátoři dobře vědí, že o to tady nejde. Vědí, že Senát je pojistkou více, než kdy byl,“ zmínil Hampl se slovy, že neočekává žádné výrazné změny. 

Hampl se také vyjádřil k tomu, zda by se mohla vyhrotit situace ohledně Maďarska nebo Polska. Přiznal, že když sleduje Maďarsko, má docela obavy. „V Maďarsku jsou autoritářské tendence nepříjemně silné. Je za tím samozřejmě také výsledek tamních voleb, ukazuje se, že indoktrinace lidí je silná. Na druhou stranu jsou Maďaři, když se podíváme na průzkumy veřejného mínění, více proevropští než třeba Češi. Je možné, že si maďarská veřejnost nějaký úplný únik z gravitačního pole Evropské unie nebude přát a nedopustí ho,“ poznamenal Hampl.

Evropská unie pak podle jeho slov nemůže někoho vyhodit. „Ale můžeme si tak dlouho koledovat o malér, až si ho nějakým způsobem přivodíme,“ varoval Hampl a dodal, že demokracie je křehká, neboť to není žádný automaticky robustní systém.

  • Původní text ZDE

„Máme dnes už u nás dost zaběhané demokratické instituce, ale abychom někam nesklouzli, tak potřebujeme trvalé úsilí. S ohledem na současné dění jsem velmi ve střehu. Výsledek senátních voleb snad ukazuje naději, že demokracie není úplně nestabilní systém. Když se jí dá trochu času, tak se různé věci nakonec přece jenom srovnají, ale ve střehu musíme být pořád, zvláště v České republice. Ty autoritářské tendence jsou tady velmi silné, třeba věci, které se týkají přípravy dostavby Temelína nebo obnovení Dukovan. To už hodně směřuje k nějakému dlouhodobému zavázání země autoritářskému režimu v Rusku,“ uzavřel Hampl.

prof. RNDr. Václav Hampl, DrSc.

  • BPP
  • Tento profil není senátorem V. Hamplem aktivně používán.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

18:12 Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

V politice bývá běžné, že se do ní zatahují rodinné spory, protože je v ní jakýkoli útok dobrý. „Ale…