V Plzni se oslavovalo osvobození. Tentokrát dorazili i Rusové

03.05.2015 11:46 | Zprávy
autor: Václav Fiala

Na oslavách osvobození na Plzeňsku se kromě českých příznivců military tradičně objevují nadšenci ze západní Evropy či Spojených států. Letošní rok byl mimořádný, že se tu poprvé zúčastnili také zástupci z východní Evropy, například Maďarska – a dokonce také z Ruska.

V Plzni se oslavovalo osvobození. Tentokrát dorazili i Rusové
Foto: Jiří Hroza
Popisek: Vlajky před památníkem Díky, Ameriko v Plzni

Netradiční májové dny začaly hned v noci z 30. dubna na 1. května, kdy tato početná skupina, čítající 65 osob, se utábořila ve Štěnovicích na jižním Plzeňsku, kde dokonce společně s místními obyvateli hlídali a seděli u „májky“, což nejen v historii obce, ale také konvoje bylo raritní. A pak se ráno přesunuli na hlavní oslavy do Plzně.

Hranice se boří dál

„Máme zahraniční klub,“ řekl nám Martin Dušek z Klubu vojenské historie 4. obrněné divize Pelhřimov. „Donedávna byla jakási hranice – od Kalifornie až do Pelhřimova. Od minulého roku se situace změnila, došlo k dalšímu prolomení ledů a hranic. Na akci do Francie přijeli lidé z Ruska, bylo jich asi osm. Dobře organizovaní, dobře vybavení, velmi slušní a musím zdůraznit  velice dobrou kooperaci  na všech stranách. Od těch dob, co se to takhle rozšířilo, je komunikace přes sociální sítě. My zveme každé, kdo to chce dělat. Otázka je, kdo to takto chce, protože my neznáme kompromis. To je vybraná věc pro lidi z celého světa, chtějí začít to, co zažili ti lidé tenkrát, a nedělat jen show pro diváky. Cesty jsou skutečně bojové, nespí se, po cestě to bylo daleko tvrdší. Tohle nechce strávit skoro nikdo na světě, to je extrém. Tak jako je americká společnost složena ze všech lidí světa, tak v tom pokračujeme i my.“

Za komunistů to šlo těžko

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Vítek Prokop byl položen dotaz

Ústavní soud

Tvrdíte, že prezident chce, aby Ústavní soud: "stanovil vládě povinnost poskytnout prezidentovi republiky veškerou součinnost a aby uložil vládě nevytvářet prezidentovi administrativní ani jiné překážky při výkonu jeho ústavních pravomocí." Na to jste přišel jak, že říká ÚS jak má rozhodnout? Není s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tajemný Zeman: Přečtěte si pravdu o „jednom řediteli tajné služby“

11:25 Tajemný Zeman: Přečtěte si pravdu o „jednom řediteli tajné služby“

Bývalý prezident Miloš Zeman s nakladatelstvím Olympia připravil reedici knihy Jak jsem se (ne)mýlil…