V Praze bude dražba Havlových zvonků, peníze půjdou na zvon Václav

11.12.2016 6:14

V Žižkovském divadle Járy Cimrmana se dnes bude dražit prvních 15 z 30 zvonků, které od srpna putovaly mezi lidmi, kteří mají společné vzpomínky s bývalým českým prezidentem Václavem Havlem nebo na něj vzpomínali. Výtěžek z aukce půjde na odlití zvonu Václav, který se má příští rok rozeznít v kostele sv. Havla na pražském Starém Městě a má připomínat Havlův odkaz. Další benefiční prodej zvonků bude 18. prosince v budově Nové scény Národního divadla, sdělila ČTK Soňa Keppertová z Nadace Charty 77, která sbírku na zvon pořádá.

V Praze bude dražba Havlových zvonků, peníze půjdou na zvon Václav
Foto: Dostál František
Popisek: Václav Havel - výřez
reklama

Zvonky se dostaly například do rukou Dagmar Havlové, Ivana Havla, Medy Mládkové, Marty Kubišové, Zdeňka Svěráka, Jiřího Bartošky nebo Ladislava Špačka. Od nich pak putovaly k dalším lidem, včetně těch, kteří bývalého prezidenta neznali osobně. Některé kusy se dostaly i do Ameriky nebo na Slovensko. Nejdelší cestu podle Keppertové urazil ale zvonek číslo 27, který začínal u někdejšího šéfa Havlovy kanceláře Iva Mathé. Cestování zvonků je doloženo na webu spolu se vzkazy jednotlivých jejich držitelů.

Počátkem prosince se zvonky začaly vracet do nadace, která první část z nich spolu s Přenosnými rozhlednami Járy Cimrmana dá do dnešního benefičního prodeje. Dva zvonky jsou už nyní lidem k dispozici ve vestibulu Nové scény Národního divadla, kde si jimi mohou až do poslední adventní neděle zazvonit a přispět do veřejné sbírky na zvon Václav.

Náklady na odlití a umístění zvonu jsou předběžně vyčísleny na zhruba 850.000 korun. Podle webu sbírky je zatím vybráno přes 808.000 korun.

Zvon pro Havla se odlévá v Rakousku, podle organizátorů české zvonařské firmy nemají zkušenosti s litím zvonu požadované konstrukce. Zvon bude umístěn v jižní věži kostela, kde chybí od druhé světové války. Původně tu byl zvon stejného jména, tedy Václav, ale byl zrekvírován za první světové války a jeho nástupce nepřečkal druhou světovou válku. Václav bude viset v kostele sv. Havla spolu s nejstarším pražským zvonem Marií, který je z roku 1455.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jóóóóóóhóóó, smál se černoch do mobilu, když nahrával, jak kumpáni bijí mladou holku. Co udělali její spolužáci? Radši se podívejte sami

17:10 Jóóóóóóhóóó, smál se černoch do mobilu, když nahrával, jak kumpáni bijí mladou holku. Co udělali její spolužáci? Radši se podívejte sami

Internet poslední týdny zaplavují videa až nepochopitelného násilí. Převažující prvek je na první po…