Vedu! Ale chtěj mi to ukrást! hlásí Trump. Přivřeli mu hubu. Zlé zvěsti

04.11.2020 7:45

Jedním z bojišť amerických voleb je stát Pensylvánie. Ten, kdo ho získá, dostane 20 hlasů volitelů. Jenže podstatná část voličů ve státě volila poštou a s tím jsou spojené problémy. Mluvil o nich novinář Dušan Neumann v ČT24 a píší o nich americká média. Celá záležitost zřejmě skončí před soudem. A Donald Trump už prohlásil, že vede, ale někdo se mu snaží volby ukrást. Ale Twitter mu příspěvek částečně cenzuruje.

Vedu! Ale chtěj mi to ukrást! hlásí Trump. Přivřeli mu hubu. Zlé zvěsti
Foto: Repro Youtube
Popisek: Prezident USA Donald Trump

Podobně jako Olga Matušková, hovořil v ČT24 novinář a spolupracovník Českého rozhlasu Dušan Neumann. Ten považuje Donalda Trumpa za poslední bariéru před změnou USA z klasické liberální demokracie v projekt, který Neumann nazývá „jakobínským socialismem“. Ale Trump toho údajně udělal hodně pro jeho domovskou Pensylvánii tím, že dal zelenou frakování a do státu se začaly vracet průmyslové podniky. Což mělo pozitivní vliv na zaměstnanost.

Anketa

Kdo nakonec urve vítězství v amerických prezidentských volbách?

13%
hlasovalo: 4499 lidí
O Pensylvánii, která podle posledních čísel zatím silně tíhne k Trumpovi, hovořil Neumann dále. Stát se totiž dělí na Filadelfii, nejlidnatější město s jeho zázemím, a zbytek. Bez Filadelfie by Pensylvánie patřila Trumpovi. A ve Filadelfii se také masivně hlasovalo poštou, hlasů touto formou prý přišlo 350 tisíc, z toho se do voleb podařilo sečíst údajně 75 tisíc. „Počítá se, že do pátku by to snad mělo být, Ale i další termín je až 13. listopadu, takže se obávám, že v Pensylvánii se nedozvíme do konce týdne, jak to vlastně dopadlo,“ popsal situaci novinář. Pokud by Donald Trump měl v Pensylvánii prohrát, tak to dle Neumanna bude proto, protože ztratil hlas bílých žen z předměstí.

To, že se Pensylvánie kloní k Trumpovi, vysvětluje tím, že jednak velmi zeslábly odbory. Ty se změnily ve fosilní organizace, jejich šéfové začali pobírat obrovské platy a co se týče textilního průmyslu, tak jejich cílem bylo dle Neumanna dovolit přestěhovat výrobu mimo USA, propustit tak zaměstnance před důchodem, což znamenalo, že jim odbory nemusely vyplácet celou penzi a na šéfy pak zbylo více peněz. Tím právě odbory ztratily důvěru, vysvětlil Neumann a dodal, že z toho vznikla ironická situace, kdy prezidenta miliardáře podporuje proletariát.

Pensylvánie zřejmě opravdu bude scénou, na které se odehraje drama ohledně hlasů poslaných poštou. Jak už informovala agentura AP, Trump a spol. hodlají bojovat u soudu proti tomu, aby se započítaly hlasy, které poštou dorazí do tří dnů po konání voleb. Toto prodloužení dle AP nařídil soud v Pensylvánii a Nejvyšší soud ho nezablokoval, ale konzervativní soudci naznačili, že by se k tématu mohli vrátit po volbách. Pensylvánská „ministryně zahraničí“ Kathy Boockvarová (za Demokraty) už prý nařídila, aby byly tyto hlasy odděleny od ostatních, ale aby byly započítány.

A jak informuje novinář a reportér John Kruzel, soud v Pensylvánii právě rozhodl, že se bude zabývat námitkami Republikánů, kteří protestují proti tomu, aby se počítaly hlasy, které nebyly správně podány, ale byly později doopraveny.

Jak píše deník Forbes, v některých okresech v Pensylvánii byli voliči, kteří hlasovali poštou kontaktováni, že nepodali náležitě hlas poštou, tedy že např. na obálce chyběl jejich podpis, aby mohli dát „dočasný hlas“ na pokyn Kathy Boockvarové. Ale to dle Republikánů porušuje pensylvánský zákon, který říká, že výsledek hlasování nesmí být odhalen předtím, než skončí hlasování. Navíc namítají, že to odporuje rozhodnutí Nejvyššího soudu Pensylvánie, že těm, kdo hlasují poštou, nemá být opravování hlasů povoleno.

Jak detailněji uvádí list Philadeplhia Inquirer, když sčítači v některých okresech narazili na nesprávně podaný hlas, kontaktovali partaj, pro kterou hlas byl podán a ta zase voliče, aby hlas opravil. Ale v jiných okresech tyto hlasy zařadili prostě jako neplatné. Někde kontaktovali voliče napřímo. Okresů je v Pensylvánii celkem 67 a poštou hlasovalo údajně až 2,5 milionu voličů. Nejedná se tedy o zanedbatelná čísla.

Jak list píše dále, Boockvarová tvrdí, že pokyn, který vydala, je zcela v souladu se zákonem. Dle Philadelphia Inquirer Nejvyšší soud Pensylvánie rozhodl, že hlasy bez obálky musí být započítány jako neplatné, ale už v rozsudku nemluví o tom, zda mají v okresech varovat voliče, že jejich hlasy byly zneplatněné. A okresy si pak zákon vykládají po svém, některé voliče kontaktují, některé se řídí tím, že hlasy bez náležitostí jsou neplatné. Vzhledem k tomu, že se předpokládá, že většina hlasů podaných poštou je pro Joe Bidena, je celkem očividné, proč Republikáni bojují proti tomu, aby tyto údajně neplatné hlasy byly započítány.

Prezident Trump proti hlasování poštou bojuje již od začátku, řka, že takovéto hlasování umožňuje podvody s hlasy. Dnes o tom sdílel příspěvek na Twitteru: „Vedeme HODNĚ, ale snaží se nám ty volby UKRÁST! To nepřipustíme. Nemůže se hlasovat potom, co hlasování skončí.“ Tento příspěvek ovšem Twitter označil jako potenciálně zavádějící, takže ho čtenář musí vědomě rozkliknout, aniž by předtím věděl, co Trump píše.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

10:21 To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

„Konečně se lidi chytili a začínají se pěkně udávat. Napráskali řezníka, co nadával na Ukrajince, a …