Velký podvod Víta Klusáka a ČT? Pravda o „dokumentu“ o náckovi Daliborkovi začíná vyplouvat na povrch

05.07.2017 12:58

KAUZA. Režisér Vít Klusák na filmovém festivalu v Karlových Varech uvedl další ze svých projektů. „Dokumentární“ snímek „Svět podle Daliborka“ má zachycovat autentický život neonacisty z Prostějova, kterému se v životě prý příliš nedaří. Jenže při zobrazení diskusních vláken na Facebooku před vámi vyvstane tak trochu jiná pravda o Klusákově „autentickém“ neonacistovi. Ačkoliv totiž autoři snímek předkládají jako dokument, sám jeho hlavní protagonista tvrdí, že vše, co ve filmu je, vznikalo na popud režiséra a on jen hrál roli, která mu byla určena. To, že je ve skutečnosti herec, prý má i ve smlouvě.

Velký podvod Víta Klusáka a ČT?  Pravda o „dokumentu“ o náckovi Daliborkovi začíná vyplouvat na povrch
Foto: Reprofoto YouTube
Popisek: Snímek z traileru na snímek Svět podle Daliborka Víta Klusáka
reklama

Režisér Vít Klusák má za sebou další úspěšnou premiéru. V Karlových Varech v rámci festivalu představil svůj nejnovější počin, snímek „Svět podle Daliborka“, který má divákům předložit údajně zcela autentický příběh životem zkoušeného prostějovského neonacisty. Daliborek, jak se hlavní protagonista jmenuje, se prý chová tak neskutečně nemožně a nenávistně, že tomu diváci nemohli uvěřit stejně jako mnozí novináři.

Jenže první indicie, že by kolem filmu nemuselo být vše takové, jak se na první pohled zdá, se začaly objevovat jen několik dní po premiéře. Lehce vás na ně upozorní již jen letmý pohled do diskusního vlákna na Hithitu, kde na projekt Klusák od veřejnosti vybíral v rámci crowdfundingu peníze. „Pokud zapátráte, na Facebooku existuje skupina Prostějov bez cenzury, kde se o tom psalo více, a dost se o tom vyjadřoval i Dalibor,“ upozornil ParlamentníListy.cz na existenci stránky zdroj přímo  z Prostějova, který si přál zůstat v anonymitě. Po vstupu do jmenované skupiny, která má již aktuálně více než 14 tisíc uživatelů, se otevírá další informační pole. Hlavní protagonista Klusákovy novinky se ve skupině Prostějov bez cenzury skutečně prostřednictvím svého virtuálního alter ega vyskytuje, a to pod přezdívkou Poslední Mohykán, a hojně přitom komentuje své vlastní působení i roli v rámci filmu.  

Představu o tom, že Klusákovo nejnovější dílo je autentický dokument, lehce nabourají již první Daliborkovy komentáře. Tedy samozřejmě pouze za předpokladu, že mluví pravdu. „Myslíte, že jsem jako herec před kamerou ve filmu rozhodoval o tom, co budu v různých scénách předvádět nebo dělat? Ne, od toho byl režisér, mimochodem, když jsem podepisoval smlouvu, tak jsem nevěděl vůbec, co mě čeká a do čeho jdu. Později, když se po mně chtělo, aby tam bylo téma nacismu, politiky atd., tak jsem odmítal,“ píše 22. května Daliborek alias Poslední Mohykán v jednom z diskusních vláken k filmu ve skupině Prostějov bez cenzury. „Nicméně jsem byl Vítem přesvědčen, že to je v pořádku a že to ve filmu musí být, aby byl kontroverzní a upoutal diváky... prodejnost. Říkal mi, že jsem herec, tak ať hraju,“ dodává Daliborek s tím, že s danou věcí měl problémy, a to proto, že ví, „co je trestné a co se může a nemůže“. Režisér Klusák mu prý později, aby spolupracoval, „dodal papír od dramaturga ČT s potvrzením, že se jedná o film polohraný, ale ne o dokument“. „Jde o film, který si za cíl neklade věrně zachycovat realitu,“ píše Daliborek.

Česká televize, oficiální producent, avizuje film jako dokumentární

Tato slova Posledního Mohykána (Daliborka) ale v diskuzním vlákně v podstatě rozporuje sám Klusák. „Ano, Dalibor má pravdu, že jsme v průběhu natáčení museli s právníky vymyslet, jak to udělat, aby mohl před kamerou bez zábran vyjevit své neonacistické, rasistické a xenofobní názory včetně popírání holokaustu, a přitom nebyl po zveřejnění filmu trestně stíhán,“ píše Klusák 23. května, o den později. Řešením bylo podle něj naoko sepsání herecké smlouvy. Právě hereckou smlouvou ale argumentuje Daliborek ve smyslu, že se nejednalo o dokument od samého počátku.  

Daliborkovo zpochybnění autenticity snímku vyvolalo ve skupině odezvu. „Mohu se tedy zeptat, Mohykáne, jestli jsi hrál i na těch starých videiích z YouTube? Zda to nebylo myšleno vážně, byla to tedy parodie?“ ptá se další z členů skupiny David Píchal. Naráží přitom na videa na YouTube vložená pod nickem skinheaddalibor, která údajně Klusáka přiměla k tomu, aby o Daliborkovi začal točit. „Moje videa, co jsem tenkrát natáčel, nebyly vážná a šlo pouze o zábavu,“ svěřuje se Daliborek (Poslední Mohykán) s tím, že i videa, která měla působit vážně, záměrně parodoval, nebo se snažil, aby vypadala komicky, „v gestech nebo výrazech“. „Pokud to video s obuškem a třeba ty Vánoce jsou hraná, tak tedy klobouček dolů, kam se hrabe Liškův Návrat idiota. V tom případě nechápu, proč vznikl tento dokument,“ reagoval na jeho slova Píchal. 

Vít Klusák natočil portrét „něžného neonacisty“: 

Zdroj: YouTube

Dalším zdrojem informací, který narušuje představu Světa podle Daliborka coby autentického dokumentu (tak je ostatně veden i ve filmové databázi ČSFD) je nahrávka z Facebooku Daliborkovy matky, kterou zveřejnily Britské listy Jana Čulíka. Hlavní protagonista Klusákova filmu Dalibor Krupička na ní popisuje pozadí, které natáčení snímku provázelo, a to včetně prvního setkání s režisérem. „Poprvé to bylo, že se tady objevil s jednou svou kamarádkou novinářkou a snažil se mě přesvědčit, jestli bych s ním natočil film. Dovezli mně Becherovku,“ zahajuje Dalibor své povídání a dodává, že v tu dobu prý neměl zájem. „No, a pak na mne vytáhl peníze, že bych si mohl vydělat až 150 tisíc,“ vysvětluje Daliborek. Tuto nabídku s vidinou peněz prý přijal. „Ve smlouvě bylo napsáno, že se jedná o celovečerní hraný film,“ uvádí dále s tím, že byl ve smlouvě oslovován jako herec. Spolu s tím se v dokumentu vyskytovala slova jako „umělecký výkon“ a tak dále. „Nechápu, jak může tvrdit, že je to autentický film, když já mám smlouvu s Hypermarket filmem, na hraný celovečerní film, a nikoliv na autentický dokument,“ dodává Dalibor.

NAHRÁVKU, KDE SE DALIBOREK HÁJÍ, SI MŮŽETE POSLECHNOUT ZDE.

Následně herec popisuje, jak Klusák osobně zasahoval do natáčení snímku a jednotlivých scén. Z popisu vyplývá, že žádná ze scén nevznikla spontánně, dokumentaristicky. Vše mělo být podle Daliborka zinscenované tak, aby jeho role coby neonacisty seděla. „Chtěl, abych se v baru bavil s barmankou o míšení ras; jestli by se vyspala s černochem a podobné otázky, abych jí dával,“ přiznává. „Tak se to natočilo. To jsem si já nevymyslel. To chtěl pan režisér. Pak chtěl, abych pózoval s vlajkou německou, abych se bavil o Hitlerovi,“ dodává Daliborek. Další scéna pak prý proběhla u Daliborka v práci. „Byli jsme v práci a najednou  se na mě Vít otočil a říká. Bav se o plynových komorách, že neexistovaly,“ uvádí Daliborek na nahrávce. Klusák v roli režiséra pak podle něj zaplatil i nějakým dvěma „borcům“, aby se vydávali za nacionalisty. „Jednomu koupil triko s českým lvem,“ sdělil Daliborek. Pak jim údajně režisér řekl, aby sehráli rvačku. „Vít to všechno pěkně zorganizoval,“ uvedl Daliborek.   

Pouze žert? Podle Dalibora K. by i jeho starší videa s neonacistickou tématikou měla být pouhou parodií: 

Zdroj: YouTube

Ani scéna s nutelou, kdy si Daliborkova matka a její přítel namažou pomazánkou obličeje a Daliborek je pak z rasové nesnášenlivosti pronásleduje, prý není pravdivá. „To se nikdy nestalo stejně jako většina scén v tom filmu, žádná autenticita,“ říká Daliborek. „Celou dobu tlačil na to, abych se choval jako neonacista, abych před kamerou v tom filmu byl jako neonacista,“ uvedl Daliborek na nahrávce ke Klusákově roli během natáčení. Klusák navíc podle Daliborka v rozhovoru pro Seznam.cz s Jindřichem Šídlem říkal, že to „všechno bylo doopravdy, my jsme jim nic neříkali. Všichni byli jen sami sebou“. To je podle amatérského herce úplně v kontrastu s reálnou situací. „My jsme nebyli sami sebou. Jenom jsme poslouchali dané instrukce, co v dané scéně bude, třeba nadávání u televizních novin na uprchlíky, taky jeho nápad,“ sdělil Daliborek. „Cokoliv jsem v tom filmu řekl nebo udělal, tak mě k tomu dotlačil on, aby tam bylo,“ doplnil na nahrávce. „Tak ať nevypráví, že to je reálný život. Můj reálný život je stereotypní. Chodím akorát do práce, přijdu z práce utahanej, najím se, osprchuju se, chvíli se válím v posteli, zahraju si nějakou videohru a takhle se to opakuje každý den. Já jsem nikdy nebyl na žádný akci, na žádný demonstraci nebo nic takovýho. Jsem úplně obyčejný a pro někoho nudný člověk,“ vysvětlil Daliborek alias Poslední Mohykán. „On ten film teď prezentuje, že jsem nenávistný, plný nenávisti, že nenávidím všechny,“ stěžuje si na nahrávce. „Celý je to falešný. Ten režisér se prostě u toho rozhovoru usmíval a vyloženě lhal. Vše, co ve filmu je, chtěl on. On si určoval, co tam bude,“ uzavírá herec nešťastně.

Aktuálně se do diskuze o autenticitě Klusákova snímku ve facebookové skupině Prostějov bez cenzury vložil Petr Augustín, který prý Daliborka zná od první třídy. „Znám Dalibora a jeho matku natolik, že vím přesně jaká je část jejich životů a vím, že to, co je ve filmu dokumentárně autentické, tak ve skutečnosti není a nikdy nebylo,“ píše v příspěvku. Podle Augustina jde celý film na ruku Klusákovi. „Dělá to pouze a jen pro svůj zisk, “ dodává Augustin a naznačuje, že podle jeho názoru oněch 150 tisíc, které měl Dalibor K. dostat za hlavní roli pravděpodobně herec vůbec neviděl. Augustin uvedené skutečnosti podle svého vyjádření klidně dosvědčí v případě, že by se v souvislosti s filmem řešilo nějaké trestní stíhání. Podle Augustina by v podobném duchu vypověděla i řada Prostějováků, kteří Dalibora znají také.     

 

Dá se říci, že s podobným šprýmy má Vít Klusák již zkušenost. V minulosti zabodoval například snímkem Český sen, ve kterém se mu podařilo napálit důchodce, a nejen je, stavbou fiktivního obchodního centra. Poté, co na levnější rohlíky natěšení senioři dorazili na místo, je ale čekal šok. Klusákem slibované obchodní centrum nikdy neexistovalo a plachta kryla pouze volnou a nezastavěnou louku. ParlamentníListy.cz budou kauzu dále sledovat. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jonáš Kříž
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Za ty přeplněné nemocnice mohou lidé, co si šli koupit biomrkev?!“ Výbušný rozhovor moderátora TV Nova s Kubkem má těžkou dohru

16:58 „Za ty přeplněné nemocnice mohou lidé, co si šli koupit biomrkev?!“ Výbušný rozhovor moderátora TV Nova s Kubkem má těžkou dohru

Včera se moderátor TV Nova Petr Suchoň dostal do křížku s prezidentem České lékařské komory Milanem …