Vít Bárta se rozzlobil na plýtvání ve zdravotnictví. A byl konkrétní

27.06.2012 10:16 | Zprávy
autor: adr

Lůžková péče, nadstandard a léková politika. To jsou podle poslance Víta Bárty tři největší proudy peněz, které končí do ztracena. České zdravotnictví přirovnává ke kohoutku puštěnému naplno, kterým denně protékají astronomické sumy zbytečně.

Vít Bárta se rozzlobil na plýtvání ve zdravotnictví. A byl konkrétní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Bárta

 

Dnešní systém je prý neefektivní, mnoho lůžek je neúčelně rozloženo a je nutné lůžkovou péči smysluplně restrukturalizovat. Transformovat se mělo šest až sedm tisíc lůžek, jasně viditelné výsledky prý ale nejsou.

Nadstadard

Podle Bárty je nutné převést extrémně drahou péči, která má levnou variantu, na nadstandard. Jako příklad uvádí robotické operace banálních onemocnění, které stojí mnohem více než klasické operace. Jejich jedinou výhodou je prý přitom pouze o trochu menší jizva po zákroku.

Uvádí pro ilustraci úryvek z koaliční smlouvy. „Definujeme nárok, tedy rozsah péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění, na základě medicínských kritérií a v rozsahu možností veřejného zdravotního pojištění. Každé zdravotnické zařízení, které má uzavřenou smlouvu o poskytování a úhradě zdravotní péče se zdravotní pojišťovnou, je povinno vždy nabízet „nárok“, tedy variantu zdravotní péče plně hrazenou z veřejného zdravotního pojištění. Definujeme časovou a geografickou (místní) dostupnost zdravotní péče a uložíme plátci tuto dostupnost pro pojištěnce zajistit. Pacient hradí tu část zdravotní péče, která není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, tj. není součástí „nároku“," cituje poslanec.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Michael Canov byl položen dotaz

Soudy

Jak je možné, že když se na soud obrátí prezident je rozhodnuto za 2dny! a v případě obyčejných smrtelníků jako my by soudy za dva dny nerozhodly absolutně o ničem, zřejmě by ani soudci neotevřeli spis a naopak se vlečou i roky? To mi nepřijde vůbec spravedlivé. Jak se říká, když nejde o život o nic...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

19:15 Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

ParlamentníListy.cz získaly stanovisko advokáta a odborníka na Ústavní právo Jaroslava Kuby, které v…