Vojtěch naznačil, co nás čeká na podzim. Respirátory budou základní opatření, lockdown snad nebude

27.08.2021 22:12

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) míní, že i přes nynější velmi dobrý vývoj koronavirové epidemie „musíme být ve střehu“. „Sledujeme to každý den. Pravděpodobnost, že se u nás – stejně jako ve všech zemích na západ od našich hranic – situace zhorší, je velmi vysoká,“ varoval. Čeká nás dle něj stejný vývoj jako v loňském roce – tedy s tím rozdílem, že již mnoho lidí má protilátky z prodělání covidu-19 či z očkování, a tvrdý lockdown proto Vojtěch „nepředpokládá“. Respirátory, které jsou v rámci evropských zemí poměrně ojedinělé, ministr považuje za jakési trvalé „základní opatření“.

Vojtěch naznačil, co nás čeká na podzim. Respirátory budou základní opatření, lockdown snad nebude
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

Anketa

Chcete, aby byl Andrej Babiš premiérem až do roku 2025?

79%
18%
hlasovalo: 17591 lidí
Vojtěch hodnotí, že jsme na tom nyní z pohledu koronavirové epidemie „zatím dobře“. Zatímco v celé západní Evropě se koronavirová situace dosti zhoršuje, v zemích Visegrádské čtyřky a v Rumunsku jsou počty hospitalizovaných a nakažených nízké. „Vidíme, že vlna postupuje celou západní Evropou. Ale je pravdou, že zatím na našich datech, ať jde o incidenci, nebo počty hospitalizovaných, nevidíme nějaký znepokojující trend,“ podotkl k tomu ministr zdravotnictví.

Podle Vojtěcha bychom však „měli být ve střehu“ i přesto. „Musíme být ve střehu. Sledujeme to každý den. Pravděpodobnost, že se u nás – stejně jako ve všech zemích na západ od našich hranic – situace zhorší, je velmi vysoká a předpokládáme, že v následujících týdnech mohou počty případů růst,“ varoval.

Podle Vojtěcha nás čeká úplně stejná situace jako v loňském roce; rozdíl je však v tom, že aktuálně již miliony Čechů mají proti koronaviru protilátky.

Zatím však šéf resortu zdravotnictví uklidňuje, že „v dohledné době“ nás prý zpřísňování restrikcí nečeká. Neočekává zhoršení ani v následujících týdnech. „Samozřejmě uvidíme, co bude na počátku října, je to velmi dynamické. Ale pravdou je, že v rámci scénářů, které máme připraveny, nepředpokládáme, že by nastal tvrdý lockdown tak, jak jsme ho zažili na podzim nebo v zimě,“ zaznělo od něj v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.

Co se týče povinných respirátorů, které jsou v Evropě poměrně ojedinělé, jde prý o „základní opatření“, a ty tak mají podle Vojtěcha trvale zůstat součástí života českých občanů i přes velice nízké počty nakažených.

Vyjádřil se i k tomu, že ochranu úst a nosu postrádali lidé na zahájení karlovarského filmového festivalu. „Nebylo to šťastné,“ podotkl na to. Při pozdějších akcích si podle Vojtěcha již přítomní na dodržování restrikcí dávali pozor.

Pokud se podaří i do budoucna dodržovat, že přítomní mají průkaz o očkování, testování nebo prodělání covidu-19, nebrání prý nic tomu, že ještě letos vláda lidem hromadné akce dovolí i v následujících týdnech i měsících. Pokud tedy podle Vojtěcha nedojde ke zhoršení.

Blíží se i otevření škol. Na rozdíl od všeobecných pravidel Vojtěch připustil, že pokud by měl někdo z dětí či pedagogů kontakt s pozitivní osobou dva dny před testováním, pak by mohl po negativním testu nadále pokračovat ve výuce. Pokud se však nakazí ve škole některé z dětí, výjimka již neplatí pro jeho rodiče, a ti tak místo do práce půjdou do karantény podle platných pravidel.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pokud bude válka, chudí dojezdili. Benzin nad 45 korun, hrozbu ukázaly modely

9:53 Pokud bude válka, chudí dojezdili. Benzin nad 45 korun, hrozbu ukázaly modely

Ekonom Lukáš Kovanda se ve svém komentáři věnoval prognózám amerických bank, které upozorňují na to,…