Za Saddáma se v Iráku žilo velmi dobře, prozradila kurdská křesťanka. A poslala vzkaz odpůrcům uprchlíků

19.03.2016 7:05

Kurdka z Iráku Šílan Othman Kurdi konvertovala ke křesťanství a s rodinou musela opustit svou vlast. Teď se na Vysočině učí česky a ve svých jednatřiceti letech poznává, jak se žije bez pronásledování a války v srdci Evropy. Čtenáři se také mohou dozvědět, že za Saddáma Husajna se v Iráku žilo dobře. Po jeho svržení se vše zhoršilo. V rozhovoru pro sobotní MF Dnes mimo jiné prozradila, proč upřednostnila Ježíše Krista před prorokem Mohamedem.

Za Saddáma se v Iráku žilo velmi dobře, prozradila kurdská křesťanka. A poslala vzkaz odpůrcům uprchlíků
Foto: Archiv
Popisek: Irák

„Může za to verš z Bible, v němž Ježíš říká: Já jsem cesta, pravda i život. Když jsem ho slyšela a porovnala si tato slova a celý Nový zákon s tím, co řekl prorok Mohamed, viděla jsem spoustu rozdílů. Ježíš říká: Miluj svého nepřítele a modlete se za ty, kteří vás pronásledují. Mohamed říká: Nenáviď svého nepřítele. U Ježíše vidím lásku, a to je věc, která mě k němu přivedla,“ uvedla mladá žena.

Snažila se žít podle toho, co si přečetla v Bibli, ale lidé je začali pomlouvat a slovně na ně útočit. Když začal sílit Islámský stát, rodina byla nucena odevzdat všechen svůj majetek včetně bot. A museli odejít. Jako na křesťanech na nich Arabové nechtěli nechat nit suchou. A protože jsou Kurdové, byli napadáni dvojnásob. Kurdy Arabové skutečně v lásce nemají. Příliš mnoho zastání se jim nedostává ani mezi křesťany.  

Za Saddáma se v Iráku žilo velmi dobře

Šílan Othman Kurdi dokončila základní školu a pak na přání rodiny nastoupila na školu pro ženy, kde se učila péct, vařit nebo šít. To je prý osud většiny žen. Jen velmi malé množství rodin dovolí ženám, aby odešly na vysokou školu. Žena prožije většinu života zavřená doma, podle klasických představ muslimů k tomu ani vysokou školu nepotřebuje. Kurdka žijící na Vysočině má dva syny, ale ani těm nebylo dovoleno chodit do školy, když rodina konvertovala ke křesťanství. První starostí Othman Kurdi je proto dostat děti do školy. Pokud to nepůjde v Česku, je odhodlána to zkusit i v jiné zemi.

Ale v Iráku to prý nebylo vždy tak zlé. „A během vlády Saddáma Husajna se v něm žilo velmi dobře. Ano, šlo o diktátora, ale situace v zemi byla mnohem lepší než dnes,“ prozradila také.

Nakonec poslala vzkaz všem lidem, kteří v Česku protestují proti uprchlíkům. „Je to jejich právo demonstrovat proti uprchlíkům. Žijí ve svobodné zemi. Mají právo jít za svou vládou a říct jí: Nechceme zde uprchlíky. Ale rozhodně se tady necítíme ohrožení, nemáme strach,“ uzavřela.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Německá veřejnoprávní televize natočila, ČT převzala: Výklad vdovy Litviněnkové, čeho všeho je schopen Putin. A potom ukrutnosti polské státní televize

19:48 Německá veřejnoprávní televize natočila, ČT převzala: Výklad vdovy Litviněnkové, čeho všeho je schopen Putin. A potom ukrutnosti polské státní televize

Česká televize pravidelně divákům nabízí také pohled německých médií na dění kolkem nás. Jak vykresl…