Základna USA u Ostravy? Vondra bude rád. Teď se přidal Landovský

21.01.2020 18:23

Velvyslanec ČR při NATO Jakub Landovský reagoval na výroky nového místopředsedy ODS Alexandera Vondry, který by rád vystavěl u Ostravy americkou leteckou základnu. Myšlenka je podle Landovského v pořádku, ale nejprve by musel být zájem od Američanů a ten není. „Vondra má rád úderné věty, ale není to na pořadu dne,“ prohlásil Landovský.

Základna USA u Ostravy? Vondra bude rád. Teď se přidal Landovský
Foto: ČSSD
Popisek: Jakub Landovský
reklama

Anketa

Byl Jaroslav Kubera dobrý politik?

70%
30%
hlasovalo: 9105 lidí
Landovský s Vondrou o možné přestavbě Mošnovského letiště na vojenskou základnu spojenců prý již v minulosti mluvil. „Mošnovské letiště je velice zajímavé, má strategicky výhodné dlouhé přistávací dráhy, ale o spolupráci by muselo projevit zájem Ministerstvo obrany a spojenci,“ podotkl Landovský v rozhovoru pro DVTV.

„Ta myšlenka je něčím, co je mezi spojenci zcela normální. Ta základna buď bývá i s vojáky, nebo jen s materiálem a země, které to se svojí obranou myslí vážně, se takovým věcem nevyhýbají. Česká republika je v rámci alianční obrany zemí týlovou, a pokud by ta alianční potřeba nastala, bylo by dobré, aby to naše politická reprezentace zvážila,“ řekl Landovský, ale ihned dodal, že ta potřeba se zatím neobjevila a v Alianci se o tom nemluví.

Landovský navíc poradil Vondrovi, ať si nejdříve zjistí vztahy České republiky k letišti, protože to je nyní v soukromých rukách. Navíc Česká republika už s Aliancí řeší základny v Čáslavi a Náměšti, kde ta spolupráce již probíhá a jsou tam investice v rámci aliančního programu. „Nová základna teď není na pořadu dne. Vondra má rád úderné věty a tohle byla úderná věta, ale musel by nejprve být zájem ze strany USA, ten zatím není,“ dodal Landovský.

Ing. Kateřina Konečná

  • KSČM
  • Jsem poslankyně - díky Vám, pro Vás, s Vámi
  • europoslankyně

Alexandr Vondra kvůli svým slovům o americké základně v Ostravě čelil také tvrdé kritice komunistické europoslankyně Kateřiny Konečné. 

Česká republika podle velvyslance při NATO v poslední době díky investicím do obrany zvyšuje svoji reputaci. „To, že Česko dá na obranu v příštím roce 1,4 procenta HDP, je nad poměry toho, co se dávalo. Poslední dvě vlády navyšováním rozpočtu na obranu umožnily, aby se konečně začalo modernizovat, a letošní rok chystá Ministerstvo obrany výdaje na modernizaci ve výši 40 miliard korun, což je u nás nevídaná věc. Díky nákupu moderního vybavení jsme v Alianci mnohem důvěryhodnějším partnerem,“ vysvětlil Landovský s vírou, že při dobré politické vůli se dostaneme na kýžená dvě procenta HDP na obranu, jak se v NATO domluvilo.

„V rámci Aliance se totiž velmi pečlivě sleduje to, jak která země plní cíle výstavby schopností, jak modernizuje své vybavení. Velení Aliance musí mít přesně poznatky o tom, jaké má která země k dispozici vybavení, aby při případných operacích věděli, s čím mají počítat,“ pokračoval Landovský, který je rád, že Česká republika letos konečně splnila, co v rámci investic slíbila.


 

Landovský také zhodnotil stav české armády jako velmi dobrý. „Po stránce připravenosti a počtu vojáků je na tom česká armáda dobře a své teritorium dokáže chránit. Ale je potřeba dále modernizovat vybavení, zejména k posílení ochrany životů vojáků, na což Aliance hodně dbá. Nemůžeme jezdit na starých sovětských tancích,“ prohlásil a připomněl, že už se rozjel tendr na nová bojová vozidla pěchoty.

Pravděpodobnost velkého ozbrojeného konfliktu je podle Landovského mizivá, a proto mají dnešní armády tak málo aktivních vojáků. „Velká válka je natolik nebezpečná, že se na ni musíme neustále připravovat, ale natolik nepravděpodobná, že to není věc, která by nastala lusknutím prstu. My máme v současnosti armádu střední velikosti, která by sice v kontextu třeba vojsk z počátku 20. století působila směšně, ale v rámci dnešních aliančních dohod a pravděpodobnosti vypuknutí války je těch 8 000 vojáků zcela dostačujících,“ vysvětlil Landovský.

Reagoval také na nečekaný americký útok na íránského generála Sulejmáního. „V Alianci totiž fungují dva módy spolupráce, v tom prvním jeden činitel, třeba Spojené státy, informují o svých akcích, ale nechtějí na těchto akcích žádnou součinnost,“ řekl k tomu, že Američané nežádali spojence v NATO o schválení útoku na Sulejmáního. „Ale Američané nás dlouhodobě informovali o eskalaci napětí v regionu a íránské aktivity jako útoky na ropná pole v Saúdské Arábii a další útoky proti mezinárodnímu právu. Takže ta akce Spojených států byla reakcí na íránské chování a my jsme hned po útoku byli informováni o důvodech a budeme o tomto informováni i nadále,“ ubezpečil Landovský.

Severoatlantická aliance je podle Landovského klíčovou organizací pro udržení světového míru. „Protože ani v rámci EU, natož pak v OSN není taková míra politické shody jako v Severoatlantické alianci. Aliance je podle mého nejakceschopnější platformou v rámci udržování světového míru,“ prohlásil.

„V rámci Severoatlantické aliance samozřejmě mohou nastat a nastávají spory mezi jejími členy, ale i díky článku pět o pomoci ostatních zemí si nikdo nedovolí napadnout jakéhokoli člena NATO. I proto má Aliance u nás tak velkou podporu, téměř 60 % lidí schvaluje naše členství,“ řekl nakonec Landovský a zkritizoval slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který hovořil o mozkové smrti NATO. „Jeho slova si vysloužila velkou odezvu od ostatních spojenců jako Německo nebo Spojené státy a ti všichni za Aliancí a její potřebností stojí,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V ODS se štítí Babiše? Zapomeňte. Plán s krycím názvem „Upocenej“ se týká úplně jiných postav. Začal boj, na oběti se nehledí

4:43 V ODS se štítí Babiše? Zapomeňte. Plán s krycím názvem „Upocenej“ se týká úplně jiných postav. Začal boj, na oběti se nehledí

Řadu týdnů ParlamentníListy.cz bedlivě mapují dění v ODS. To se oproti zvyklostem přesunulo z centra…