Zelenskyj rozdal světu úkoly. Bylo jich dost

21.11.2022 7:41 | Ze sítí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystoupil na dalším mezinárodním fóru. I tady světové lídry požádal, aby si vzali za svůj některý z bodů ukrajinského desetibodového mírového plánu a pomohli jej zrealizovat. Ukrajinský prezident je přesvědčen, že Ukrajina si pomoc zaslouží, když sama pomáhá jiným zemím. Už proto, že pokud bude ukrajinský mírový plán zrealizován, bude z toho profitovat celý svět.

Zelenskyj rozdal světu úkoly. Bylo jich dost
Foto: Volodymyr Zelenskyj FB
Popisek: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Ve svém prvním projevu se Zelenskyj obrátil ke členům Mezinárodní organizace Frankofonie.

„Chci vám nyní vyprávět o typickém dni v naší zemi. Bohužel, typický... A ne naší vinou. Jeden den tohoto týdne. Zeptejte se sami sebe: Čím jste se zabývali toto úterý? Čím jste se zabývali? Co jste cítili? Na Ukrajinu dopadlo toto úterý téměř sto raketových úderů. Sto různých raket proti našim městům. Proti obytným budovám. Proti podnikům. Proti elektrárnám. Víte, co s sebou nese takový úder? Jde o více než 20 milionů lidí bez elektřiny. Takové bylo poškození energetické soustavy, po kterém následovalo naléhavé nouzové vypnutí. Reaktory dvou našich jaderných elektráren byly také odstaveny v důsledku poškození energetiky raketami,“ uvedl Zelenskyj.

Poté konstatoval, že zatímco Rusko vede strašnou válku, Ukrajina by ráda dospěla k míru, a to na základě desetibodového plánu, který představil např. lídrům 20 největších ekonomik světa – G20. Tam mluvil o potřebě zajistit energetickou bezpečnost, jadernou bezpečnost, potravinovou bezpečnost, a tak dále.

„A já navrhuji všem vedoucím představitelům, všem svědomitým zemím, aby si vybrali ten prvek mírové formule, který nám můžete pomoci realizovat,“ řekl Zelenskyj. Odvolával se přitom na to, že také Ukrajina pomáhá jiným zemím, a proto by si z pohledu ukrajinského prezidenta sama pomoc zasloužila.

„Desítky zemí světa, jejichž bezpečnost přímo závisí na spolupráci s Ukrajinou, to jistě vědí. Letos se to opět potvrdilo. Když Rusko zablokovalo Černé moře a naše přístavy, stovky milionů lidí v různých zemích se ocitly na pokraji akutní potravinové krize. Když se nám podařilo obnovit náš vývoz a vrátit na potravinový trh miliony tun ukrajinských zemědělských produktů, začal se konečně objevovat pocit stability. Proto je tak důležité, abychom zastavili ruskou agresi. Nejde jen o naši zemi, kterou se Rusko snaží ovládnout. Nejde jen o naši zemi a zdroje, které si chce Rusko přivlastnit,“ pravil Zelenskyj.

„Jde o něco víc. O stabilitu pro všechny na světě. Jde o naši společnou radiační bezpečnost – aby ani jedna ruská raketa nezasáhla naše jaderné elektrárny. Jde o naši společnou energetickou bezpečnost – aby konečně přestala destabilizace energetických trhů, kterou Rusko používá jako zbraň. Jde o naši společnou potravinovou bezpečnost – aby lidé měli na stole základní potraviny. Mír na Ukrajině je mír i pro vás,“ pokračoval ukrajinský prezident.

Zelenskyj zdůraznil, že právě proto musí být ve světě nastolen mír. Pak už jen poděkoval za pozornost a rozloučil se tradičním zvoláním „sláva Ukrajině“.

 

 

Ve druhém projevu se obrátil na své ukrajinské spoluobčany. Sdělil jim, že v Doněcké oblasti obránci dál statečně odolávají tlaku ruských agresorů a brání svou zemi. V Luhanské oblasti prý pomalu, ale vytrvale vytlačují nepřítele.

Zelenskyj poděkoval nejen vojákům, ale i všem těm, kteří se přes ruský tlak snaží držet v chodu ukrajinskou energetickou síť.

Svým spoluobčanům taktéž sdělil, že desetibodový ukrajinský mírový plán je ve světě přijímán pozitivně jako realistický. Na rozdíl od ruských lží. „Uděláme vše pro to, aby svět ukrajinskou mírovou formuli přijal,“ pravil Zelenskyj.

Nakonec se již podruhé rozloučil zvoláním „sláva Ukrajině“.

 

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Jaké jsou důvody pro zvýšení věkové hranice odchodu do penze ?

Jaké jsou důvody pro změny odchodu do penze našich občanů v 68 letech,když v žádném evropském státě není hranice odchodu do penze tak vysoká, přičemž spousta zemí je na tom ekonomicky podstatně hůře ? Nejde ze strany KDU-ČSL o další asociální opatření ?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lidi by se vzbouřili. Drulák rozetnul, jak to skončí s válkou a Ukrajinou

8:31 Lidi by se vzbouřili. Drulák rozetnul, jak to skončí s válkou a Ukrajinou

Diplomat a politolog Petr Drulák odpovídal na otázky moderátora i publika na kanálu Zákony bohatství…