Zeman: Města s dobrými starosty umí hospodařit lépe než stát

23.09.2014 20:02

REPORTÁŽ Některá města umí podle prezidenta Miloše Zemana lépe hospodařit než stát. Na setkání s občany v Bystřici pod Hostýnem připomenul Zeman stomiliardový schodek státního rozpočtu. Více peněz by proto prezident raději viděl v městských a obecních kasách než na ministerstvech. Ve městě ohýbaného nábytku dostal stylový dárek: křeslo a dva sluhy.

Zeman: Města s dobrými starosty umí hospodařit lépe než stát
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezidentská návštěva v Bystřici pod Hostýnem

Na půdě společnosti TON, na terase Thonetovy vily, se v úterý odehrálo další z řady setkání prezidenta s občany. Po úvodním přivítání starosty se ujal slova prezident: „Byl jsem u vás asi před rokem v poněkud vyšší nadmořské výšce. Byl jsem navštívit katedrálu na Hostýně. Při té příležitosti jsem si všimnul jedné zajímavé druhé architektonické památky, elegantní větrné elektrárny, která je s nenapodobitelnou citlivostí umístěna těsně vedle této katedrály,“ řekl Zeman. „Kdyby měl náhodou někdo v kapse balíček Semtexu a já bych měl půl hodinky volného času, pokusil bych se tuto elektrárnu podpálit. Pak bych byl za poškozování věci v cizím vlastnictví zbaven pozice prezidenta, zbytek života bych patrně strávil ve věznici, a přesto by to stálo za to,“ uvedl na začátek prezident a hned sklidil potlesk.

Fotogalerie: - Zeman ve Zlínském kraji

Před příjezdem prezidenta do sídla krajského úřadu...
Přivítání prezidentského páru před krajským úřadem...
Přivítání prezidentského páru před krajským úřadem...
Prezident Miloš Zeman v krajské nemocnici Tomáše B...
Prezident s hejtmanem Zlínského kraje Stanislavem ...
Rozloučení v krajské nemocnici

Města s dobrými starosty prý umí hospodařit daleko lépe než stát

Pak se místnímu starostovi dostalo pochvaly od hlavy státu. „Už jsem panu starostovi blahopřál k tomu, že Bystřice pod Hostýnem hospodaří s vyrovnaným a někdy dokonce s mírně přebytkovým rozpočtem, což svědčí o tom, že města, alespoň města s dobrými starosty, umí hospodařit daleko lépe než stát,“ uvedl Zeman. „Jistě jste si všimli, že byl schválen rozpočet se schodkem pouhých 100 miliard korun. A to v době, kdy se díky Bohu začíná naše ekonomika trochu oživovat a prosperovat. A dobrý hospodář si právě v době prosperity odkládá něco na zlé časy. Myslím si, že by bylo dobré, kdyby se více prostředků dávalo městům a obcím a méně prostředků ministerstvům. Víte, že 63 miliard nevyčerpáme z evropských dotací, a všichni si dovedete představit, co by se za tyto peníze dalo postavit,“ dodal.

Zeman blahopřál zaměstnancům společnosti TON

A na závěr svého úvodního slova řekl: „Skončil bych tím, co je krásné. Krásné bývají ženy a krásný bývá zcela výjimečně i nábytek. Když mi bylo asi 20 let, tak se mi do ruky dostávaly staré časopisy, které ukazovaly fotografie jedné jediné židle, židle z ohýbaného dřeva. Já jsem strnul nad tou krásou, nad tou elegancí a to bylo před padesáti lety.“ A dál pokračoval: „Dnes poprvé jsem tuto židli viděl ve vile Thonet a vím, že jsou jen tři firmy na světě, které nábytek tohoto typu vyrábějí a jejichž technologie se uchovala beze změny desítky a desítky let. Pan ředitel mně namítnul, že existuje ještě jedna starší technologie, totiž technologie početí dětí. Já jsem mu namítl, že jsem byl nedávno v centru asistované reprodukce, tedy i v tomto případě dochází k inovacím. Nicméně, pokud jsou mezi vámi zaměstnanci této firmy, chtěl bych jim blahopřát,“ uvedl Zeman k pracovníkům společnosti TON, kteří na setkání přišli.

Prezident dostal křeslo a dva sluhy

V následující diskusi byla také řeč o investicích. „Jedině nové investice vytvářejí nové pracovní příležitosti,“ uvedl Zeman. „Když si dáte do programu, že podporujete investice, tak politici začnou protestovat. Protože budou říkat, že raději dají takzvaně nepřizpůsobivým sociální dávky, aby je tito lidé volili, zatímco když postaví most a zaměstnají stavební dělníky, most je volit nebude.“ Zeman pak odpověděl také na dotaz, jakou židli má nejraději. „Ode dneška je to křeslo této firmy, které jsem dostal k sedmdesátým narozeninám. Na chalupě na Vysočině mám asi patnáct let staré křeslo, které už prošlo asi třemi opravami a stejně se mi rozpadává. Měl jsem dvě varianty, buď zhubnout ze 105 kilo a pořídit si nějaké jednoduché komerční houpací křeslo dimenzované na váhu Vietnamce, nebo se dožít sedmdesáti let a dostat krásné houpací křeslo Thonet. Pan starosta k tomu ještě přidal dva sluhy,“ dodal.

Ve středu zakončí prezident návštěvu Zlínského kraje

V závěru besedy pak vyzval Zeman občany, aby šli k nadcházejícím volbám. Poslední den návštěvy Zlínského kraje stráví prezident na setkání se starosty v Luhačovicích, navštíví také firmu Ray Service ve Starém Městě. Odpoledne je v plánu debata s občany Otrokovic a také návštěva společnosti Continental Barum.

Manželka prezidenta Ivana Zemanová měla většinou separátní program. Věnovala se prohlídce výstavy ve zlínském Baťově institutu, navštívila Domov pro seniory Burešov, prohlédla si útulek pro zvířata v nouzi Vršava. V úterý zamířila do archeoskanzenu Modrá, Nemocnice milosrdných sester v Kroměříži a v tomto městě nevynechala ani prohlídku Květné zahrady.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Daniela Černá

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Expert OSN přišel do ČT vyhubovat Čechům, že nepodepsali dohodu o migraci. „Nelegální migrace“ se prý neříká.  A pak řekl něco, co bylo moc i na Takáče

21:05 Expert OSN přišel do ČT vyhubovat Čechům, že nepodepsali dohodu o migraci. „Nelegální migrace“ se prý neříká. A pak řekl něco, co bylo moc i na Takáče

Členské země OSN dnes formálně přijaly globální pakt o migraci. Ne však všechny. Třeba Česko u toho …