Zeman je i můj prezident, dušoval se Fischer a pak ho znovu srazil

14.06.2021 22:29

Senátor a předseda výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer se na svém blogu pro server Aktuálně.cz zamýšlí nad tím, jestli Miloš Zeman, prezident republiky, je, či není schopen vykonávat svoji funkci. Zvláště ho kritizuje za jeho přístup v kauze Vrbětice. Je proto podle něj naše povinnost jednat neprodleně vůči Zemanovi.

Zeman je i můj prezident, dušoval se Fischer a pak ho znovu srazil
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Senátor Pavel Fischer.

Na blogu se senátor zamýšlel nad schopností, či neschopností Miloše Zemana vykonávat svoji funkci. Předesílá, že jeho důvody nejsou osobní. Chtěl tak vyvrátit podezření, že by se tím zabýval z důvodu, že v posledních prezidentských volbách kandidoval právě proti němu. „Ostatně netajím se názorem, že Miloš Zeman je i můj prezident, protože z pozice občana i senátora jeho postavení jako hlavy státu plně respektuji,“ uvedl a pokračoval, že se výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, kterému předsedá, zabýval analýzou kauzy Vrbětice.

„Vzali jsme svůj úkol velmi vážně. Předvolávali jsme si na výbor jednotlivé členy vlády i šéfy bezpečnostních služeb a na základě jejich výpovědí, často v utajeném režimu, jsme zkoumali, jaké kroky v krizi kolem Vrbětic činila vláda, jestli je dělala dostatečně rychle a v součinnosti s našimi spojenci a zda i bezpečnostní služby jednaly, jak měly. Postupně jsme zjišťovali, že všechny dotčené instituce státu reagovaly rychle, koordinovaně a přiměřeně vážné situaci bezpečnostního ohrožení republiky. Také Sněmovna a Senát rychle a jednoznačně podpořily kroky vlády,“ popisuje vývoj situace a dodává, že v celé šíři aktivit však výrazně absentoval právě prezident. „A když se nakonec Miloš Zeman po týdnu objevil, prokazatelně jednal proti zájmům státu a jeho bezpečnosti. Veřejně mluvil o věcech, které v zájmu vyšetřování měly zůstat tajné, a svými verzemi amatérského detektiva podkopával pozici vlády,“ hodnotí jeho postoj a připomíná, že to bylo právě v době, kdy bylo třeba mobilizovat naše zahraniční spojence. „Miloš Zeman nedokázal ani zvednout telefon a zavolat prezidentům demokratických zemí se žádostí o podporu, jak náleží hlavě státu. Natož aby zavolal do Bratislavy a poděkoval slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové za obrovskou podporu, kterou naší zemi projevila,“ kritizuje další kroky prezidenta s tím, že prezident zde neplnil svoji roli zastupovat stát navenek. Nedokázal podle něj jednat podle základních tří vět slibu prezidenta.Fischer také připomíná, že všechna závažná a mnohdy protiústavní pochybení Miloše Zemana ve funkci prezidenta jsou soustředěna v podrobné analýze, takzvané zprávě senátora zpravodaje. Na základě této zprávy výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost přijal usnesení, kterým aktivoval článek 66 ústavy. „Článek 66 ústavy praví, že nemůže-li prezident vykonávat svůj úřad v souladu s ústavou, a usnesou-li se na tom Senát a Sněmovna, pak jeho pravomoci přecházejí na další ústavní činitele. Tedy na šéfa Senátu, na předsedu Sněmovny a premiéra. Miloš Zeman by v takovém případě zůstal ve funkci hlavy státu i nadále, ale měl by méně pravomocí. A pokud by s tímto nálezem nesouhlasil, má právo se odvolat k Ústavnímu soudu, který mu může dát za pravdu a všechny pravomoci mu vrátit,“ popisuje s tím, že pamětníci si vzpomenou, za jakých okolností opouštěl úřad prezidenta Ludvík Svoboda.

Anketa

Podporujete boj Svjatlany Cichanouské proti Lukašenkovi?

4%
93%
hlasovalo: 18310 lidí
Fischer v této souvislosti rovněž dodává, že již dříve byla senátory podána ústavní žaloba, kterou předložil senátor Václav Láska. Tu nakonec Sněmovna v září roku 2019 nepodpořila.

Varuje dále, že z hlediska obrany a bezpečnosti státu jsou chvíle, kdy už nejde mluvit o osobním názoru na prezidenta. „Když hoří, není věc názoru, jestli se má hasit, nebo odejít do ústraní a počkat na vhodnější okamžik. A tak zatímco okolo Vrbětic v zájmu bezpečnosti všichni hasili, Miloš Zeman se choval, jako by se nic nedělo. Řekli mu vůbec, jak vážná situace nastala? Jakou cestou k němu informace přicházely? A pokud byl informován, byl schopen vyhodnotit, že se jedná o nejvážnější krizi, které Česká republika od roku 1989 čelí? Jak ale potom mohl jednat tak, jak jednal, respektive nejednal…?“ nechápe senátor a bývalý kandidát na prezidenta.

Nesouhlasí ani s politiky, že není vhodná doba debatovat o prezidentovi v době blížících se voleb, ale počkat na ustanovení nové Sněmovny. „To je však velmi špatná rada, a dokonce v rozporu s ústavou. Vždyť i občan, který je svědkem kriminálního činu, má ze zákona oznamovací povinnost. A když má někdo ústavní pravomoc, tím spíš ji nemůže schovat do šuplíku na nějakou vhodnější dobu,“ varuje a dodává, že jednat neprodleně vůči Zemanovi je naše povinnost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: sla

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

18:12 Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

V politice bývá běžné, že se do ní zatahují rodinné spory, protože je v ní jakýkoli útok dobrý. „Ale…