Zhebni, živnostníku? Kritika vlády kvůli koronaviru

11.03.2020 13:02

Novinářka a bývalá mluvčí Vrchního státního zastupitelství Irena Válová hlasitě kritizuje opatření státu, která kvůli možné epidemii koronaviru postupně zastavuje život společnosti. Státní opatření podle Válové nejvíce odnesou živnostníci, protože se na ně nevztahuje ošetřovné. „Živnostníci zavřete a zhebněte, i když nuceně i nepovinně platíte. Vaši marxisti-leninisti a jiní komouši a fašisti,“ rozohnila se na svém facebooku.

Zhebni, živnostníku? Kritika vlády kvůli koronaviru
Foto: Repro ČT24
Popisek: Premiér Andrej Babiš a Adam Vojtěch

Válová kritizuje fakt, že živnostníci nemají nárok na ošetřovné například v případě ošetřování nemocného člena domácnosti nebo v případě zavření škol a školek. „Na ošetřovné mají nárok výhradně zaměstnanci, jak je všem známo. Ošetřovné je jednou z šesti dávek českého systému nemocenského pojištění (vedle nemocenského, dlouhodobého ošetřovného, peněžité pomoci v mateřství, otcovské a vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství),“ uvádí Válová na svém facebooku.

„Na ošetřovné má nárok zaměstnanec, který nemůže pracovat, protože ošetřuje nemocného člena domácnosti. Nemusí jít nutně o potomka, nemusí to být ani přímí příbuzní. Ošetřovaný člen domácnosti ale musí prokazatelně žít ve společné domácnosti. Ošetřovné zaměstnanci také náleží z důvodu, kdy musí pečovat o zdravé dítě mladší 10 let proto, že školské nebo dětské zařízení bylo uzavřeno (z důvodu havárie, epidemie, jiné nepředvídané události), dítěti byla nařízena karanténa, nebo osoba, která jinak o dítě pečuje sama, onemocněla,“ cituje Válová z České správy sociálního zabezpečení.

Válové vadí, že pro OSVČ, která se dobrovolně přihlásila k nemocenskému pojištění, nárok na ošetřovné nevzniká. Navíc živnostník, který zaměstnává, musí nemocenské pojištění odvádět za své zaměstnance. V době koronavirové krize se tato opatření pro živnostníky mohou stát velkým problémem.

„Tady je vidět nahota diskriminace, ústavní práva OSVČ poslanci neřeší, což je nepochopitelné!“ stěžuje si p. Veselá v komentáři pod příspěvkem. „Ale pochopitelné, jsou to komunisti,“ reaguje Válová a dodává, že i proto si sama nemocenskou daň neplatí. „Stejně je to zbytečné,“ má jasno.

„Naprosto neuvěřitelná diskriminace. Jak je to možný!“ podivuje se další komentátor. „Na tomhle dlouhodobě stojí tento stát,“ nebere si servítky Válová. Jiný uživatel navíc upozornil, že OSVČ ještě musí zaměstnancům platit dva týdny karantény. A stát jim na to bezúročně půjčí. „Přesně. Stát jim nabídne – zadlužení! Naprosto neuvěřitelné!“ reaguje ironicky Válová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přibáň z trabantu si povídal na síti s kamarády: Ať si zhebnou, když nechtějí očkování, padlo

19:29 Přibáň z trabantu si povídal na síti s kamarády: Ať si zhebnou, když nechtějí očkování, padlo

Novinář a cestovatel v trabantu Dan Přibáň se obul do lidí, kteří se nechtějí jít dobrovolně očkovat…