Zmrznu, odpojí mi elektřinu. Styď se, vládo, píše podnikatelka. Má to dohru

13.12.2020 19:08

Velké ohlasy na internetu sklízí dosti mrazivý vzkaz provozovatelky horské chaty Rýchorská bouda Áji Duškové, který posílá vládě. Píše v něm, že kvůli vládním restrikcím a nedostatečným kompenzacím již přišla o všechny své úspory a nemá již čím pokrýt výdaje na vytápění chaty položené na hřebeni v Krkonoších. Případ se dotkl i prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera. „Likvidace životů na základě ‚předběžné opatrnosti‘,“ komentuje. Provozovatelce nyní místo vlády pomáhají lidé, kteří se o případu dozvěděli.

Zmrznu, odpojí mi elektřinu. Styď se, vládo, píše podnikatelka. Má to dohru
Foto: Repro ČT
Popisek: Tiskovka vlády, kde byl odhalen lockdown

Anketa

Pojedete na Vánoce k příbuzným?

41%
54%
hlasovalo: 13579 lidí
Provozovatelka horské chaty ve svém vzkazu začíná dosti smutným tónem. „Vládo ČR, přeji si, aby můj případný pohřeb byl financován z platů těch, co rozhodli o mém žití!“ píše podnikatelka.

Upozorňuje, že ji čeká odpojení od elektřiny, což by znamenalo, že v horské chatě na hřebeni v Krkonoších „zmrznou“. „30 000 Kč na měsíční zálohy již nemám, vaše slibované kompenzace jsou jenom plané řeči,“ pustila se do vládních činitelů a zkritizovala nedostatečnou podporu, které se mnohým odvětvím dostává.

Dušková píše, že již musela utratit veškeré úspory na stáří a mnoho peněz využila k pomoci jiným lidem, které vládní restrikce zasáhly. „Všechny moje úspory na stáří jsou pryč. Peníze, které byly navíc, jsem předávala dál, pomáhala jsem maminám v životní, hmotné nouzi. Zainvestovala jsem návrat květeny na rýchorských pláních. Rýchorka, která je moje srdeční záležitost, je de facto nás všech. Snažila jsem se Rýchorce jako nájemce vdechnout nový život. Osm let života jsem bojovala, už nemůžu! Vládo ČR, styďte se!“ uzavírá svůj vzkaz Dušková.

Po příspěvku se zvedla mezi lidmi velká vlna solidarity a příspěvek provozovatelky horské chaty již sdílely téměř čtyři tisíce lidí. Mnoho z nich pak v komentářích navrhlo i vytvoření transparentního účtu, aby namísto vládních kompenzací pomohli v přežití objektu sami.

„Provoz ubytovacího zařízení v nejpřísněji chráněné zóně národního parku v nadmořské výšce 990 metrů rozhodně není levný. A když vám vláda zakáže ubytovávat hosty, tak se snadno dostanete do situace, že nemáte ani na zaplacení elektřiny, bez které v zimě zmrznete. Z provozu bufetu pro turisty totiž 30 000 tisíc na měsíční zálohy na elektřinu nevyděláte,“ podotýká Petr Kadlík, autor článku na serveru Priroda.cz, který vyzval, aby ti, kteří mohou, majitelce v nelehké situaci pomohli. Ve svém článku též sdílel transparentní účet, prostřednictvím kterého je možné přispět na záchranu provozu objektu.

Vláda však naopak nadále tvrdí, že postižení podnikatelé jsou na tom díky náhradám velmi dobře. Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček pak slíbil i jejich výrazné navýšení.

doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

  • BPP
  • Trvale pověřený řízením ministerstva dopravy
  • místopředseda vlády

Informoval o tom v rámci prohlášení, že vláda v pondělí rozhodne o přechodu na vyšší stupeň systému PES. Hotely a restaurace by pak musely podle Havlíčka zavřít ke konci týdne, obchody a služby by mohly dále fungovat. Pokud budou muset stravovací podniky i hotely zavřít, budou podle Havlíčka náhrady „velmi slušné“.

Jaká bude výše „velmi slušných“ náhrad, se zatím neví. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček by byl pro inspiraci Rakouskem, a tedy pro odškodnění minimálně ve výši 80 procent loňského obratu.

Havlíček však dnes rovněž v nedělní Partii Terezie Tománkové upozorňoval, že státní rozpočet není nafukovací a že vláda si prostě nemůže dovolit donekonečna dotovat všechny živnostníky a další podnikatele. Vláda jim podle jeho mínění pomohla tím, že všem lidem snížila daně, čímž se rozhodla stimulovat poptávku. Problémem však zůstává, že i přes „stimulovanou poptávku“ lidé nebudou moci některé činnosti vykonávat a podnikatelé v sektorech, jako je ubytování, tak budou i nadále odkázáni pouze na vládní kompenzace a pomoc od veřejnosti.

Smutný text provozovatelky horské boudy se dostal i ke stomatologovi Romanu Šmuclerovi. „Nikdy by mě nenapadlo, že je možné likvidovat životy spousty lidí v právním státě na základě ‚předběžné opatrnosti‘ systému PES. Nic se dramatického neděje, ale vláda už plánuje urychlení likvidace spousty lidí. Různé životy mají různou hodnotu. A zachránili jsme někoho? Máme velkou restrikci a smutná čísla... není podnikatel jako podnikatel. Ale třeba tomu jako zubař nerozumím...,“ nechápe postup vlády, který vede k situacím, jako je ta, s níž nyní bojuje Dušková.

Provozovatelka Rýchorské boudy přitom není ani zdaleka jednou z mála lidí, kteří se obávají, jak přežijí zimní období. Další chystané uzávěry formou vládních restrikcí s velkými obavami sledují i další majitelé hotelů a skiareálů; pro některé totiž zřejmě bude další uzávěr bez odpovídajících kompenzací likvidační.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

21:41 Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

Spolu s koncem týdne je zde tradiční informační pořad premiéra Andreje Babiše Čau lidi. A dnes bylo …