Zpravodajové ČT večer hlásili, co se děje v USA a Rusku po summitu hlav států. Trump je tepán, zato v Rusku se prý slaví

16.07.2018 23:01

V pondělí se uskutečnilo ostře sledované setkání současných prezidentů Spojených států a Ruska Donalda Trumpa a Vladimira Putina v Helsinkách. Na téma historický summit Putin – Trump diskutovali v Událostech, komentářích ČT24 Jan Kavan (ČSSD), diplomat a bývalý ministr zahraničí, a Petr Kolář, bývalý velvyslanec v USA a Rusku.

Zpravodajové ČT večer hlásili, co se děje v USA a Rusku po summitu hlav států. Trump je tepán, zato v Rusku se prý slaví
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Společná tisková konference Donalda Trumpa a Vladimira Putina.
reklama

Vnímání summitu ve Spojených státech hodnotil v Událostech, komentářích David Miřejovský, zpravodaj ČT v USA. Ten především vyzdvihl kritické hlasy. Podle něho se dala očekávat kritika ze všech možných stran, kritické hlasy se ovšem ozývají i z jeho vlastní strany. „To je skutečně vystoupení, které tady nikdo nečekal,“ okomentoval překvapující chování Donalda Trumpa zpravodaj. Podle něho se nyní americký prezident snaží situaci zachránit a uklidnit vášně především v jeho domácí straně.

Miroslav Karas, zahraniční zpravodaj ČT v Rusku následně zhodnotil reakce na summit ze druhé strany, ze strany ruské veřejnosti. Podle ní mohl být kontakt obou státníků užší a bližší. „V Moskvě je hodnocen summit jako velmi úspěšný,“ pokračuje dále v hodnocení. Všichni se pak shodují a vyzdvihují fakt, že spolu oba státníci jednali jako s rovnocennými partnery. Rusko má dlouhodobě pocit, že například díky Rusku se situace v Sýrii zlepšila. Jsou názoru, že v Sýrii si počínají od samotného počátku dobře, nyní to vnímají jako potvrzení, že to tak vnímají i ostatní.

„Trumpova administrativa je z toho nejistá a nervózní,“ zhodnotil summit Petr Kolář, bývalý velvyslanec v USA a Rusku. Podle Jana Kavana, diplomata a bývalého ministra zahraničí, zase tón Trumpa byl odlišný. „Bylo velmi dobře, že se potkali. Jednání mezi čtyřma očima je často nejproduktivnější,“ uvedl.

Moderátora také zajímalo, jak probíhá příprava na takové jednání. „Diplomaté připravují jednání tohoto typu dlouho a pečlivě,“ popisuje přípravy bývalý velvyslanec.  V případě Donalda Trumpa to může být jinak. „On je neřízená střela,“ říká Kolář a souhlasí s tím, že pro takového člověka není úplně lehké pracovat. „Nemyslím si, že to bylo na škodu,“ uzavřel Jan Kavan s tím, že souhlasí, že v Trumpově případě asi rozsáhlé analýzy a přípravné materiály nebyly celé využity.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: sla
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Býčí „koule“ za 240 Kč. Hlavní chod za 450 Kč. Na „Hřibově zahrádce“ za zvuku tramvají

14:20 Býčí „koule“ za 240 Kč. Hlavní chod za 450 Kč. Na „Hřibově zahrádce“ za zvuku tramvají

Zklidnění Smetanova nábřeží přineslo místním podnikům možnost rozšířít své zahrádky. ParlamentníList…