Zpravodajové ČT večer hlásili, co se děje v USA a Rusku po summitu hlav států. Trump je tepán, zato v Rusku se prý slaví

16.07.2018 23:01

V pondělí se uskutečnilo ostře sledované setkání současných prezidentů Spojených států a Ruska Donalda Trumpa a Vladimira Putina v Helsinkách. Na téma historický summit Putin – Trump diskutovali v Událostech, komentářích ČT24 Jan Kavan (ČSSD), diplomat a bývalý ministr zahraničí, a Petr Kolář, bývalý velvyslanec v USA a Rusku.

Zpravodajové ČT večer hlásili, co se děje v USA a Rusku po summitu hlav států. Trump je tepán, zato v Rusku se prý slaví
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Společná tisková konference Donalda Trumpa a Vladimira Putina.

Vnímání summitu ve Spojených státech hodnotil v Událostech, komentářích David Miřejovský, zpravodaj ČT v USA. Ten především vyzdvihl kritické hlasy. Podle něho se dala očekávat kritika ze všech možných stran, kritické hlasy se ovšem ozývají i z jeho vlastní strany. „To je skutečně vystoupení, které tady nikdo nečekal,“ okomentoval překvapující chování Donalda Trumpa zpravodaj. Podle něho se nyní americký prezident snaží situaci zachránit a uklidnit vášně především v jeho domácí straně.

Miroslav Karas, zahraniční zpravodaj ČT v Rusku následně zhodnotil reakce na summit ze druhé strany, ze strany ruské veřejnosti. Podle ní mohl být kontakt obou státníků užší a bližší. „V Moskvě je hodnocen summit jako velmi úspěšný,“ pokračuje dále v hodnocení. Všichni se pak shodují a vyzdvihují fakt, že spolu oba státníci jednali jako s rovnocennými partnery. Rusko má dlouhodobě pocit, že například díky Rusku se situace v Sýrii zlepšila. Jsou názoru, že v Sýrii si počínají od samotného počátku dobře, nyní to vnímají jako potvrzení, že to tak vnímají i ostatní.

„Trumpova administrativa je z toho nejistá a nervózní,“ zhodnotil summit Petr Kolář, bývalý velvyslanec v USA a Rusku. Podle Jana Kavana, diplomata a bývalého ministra zahraničí, zase tón Trumpa byl odlišný. „Bylo velmi dobře, že se potkali. Jednání mezi čtyřma očima je často nejproduktivnější,“ uvedl.

Moderátora také zajímalo, jak probíhá příprava na takové jednání. „Diplomaté připravují jednání tohoto typu dlouho a pečlivě,“ popisuje přípravy bývalý velvyslanec.  V případě Donalda Trumpa to může být jinak. „On je neřízená střela,“ říká Kolář a souhlasí s tím, že pro takového člověka není úplně lehké pracovat. „Nemyslím si, že to bylo na škodu,“ uzavřel Jan Kavan s tím, že souhlasí, že v Trumpově případě asi rozsáhlé analýzy a přípravné materiály nebyly celé využity.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: slaTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdražuje se, dejte nám peníze. Víc než 15 tisíc v korunách. Německo stojí

17:39 Zdražuje se, dejte nám peníze. Víc než 15 tisíc v korunách. Německo stojí

Kvůli celonárodní stávce se v Německu na čtyřiadvacet hodin zastavila většina autobusů, vlaků i leta…