Generálmajor Hynek Blaško: Politická ignorace

31.07.2017 19:32

Nezájem vlády, poslanců o vnitřní dění v armádě, ale i ve společnosti se projevil v poslední době schválením vyslání vojáků do Pobaltí, nákupů techniky pro armádu.

Generálmajor Hynek Blaško: Politická ignorace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Generálmajor v záloze Hynek Blaško

Bylo by docela zajímavé vyslechnout argumenty ministra na podporu vyslání vojáků do tzv. „mise“. Zajímavé by bylo poslechnout si jaký je podíl „starých členských zemí“ na odstrašení v místě. Proč ČR musí nastrkovat své vojáky do celkem nesmyslné mise v Pobaltí? To si jako někdo myslí, že až se to tady, vzhledem k současné situaci, podělá, že za to budou mít lístek na loď do Ameriky? Nikdo se ministerstva neptá na žádné detaily, nikoho to nezajímá, hlavně ať NATO neotravuje. Jak kdysi řekl jeden velvyslanec při NATO: “Chci tam vidět zapíchnutou vlajku ČR. Náklady mě nezajímají!“

Nákupy techniky jsou to samé. Nikoho z politiků nezajímá, jak bude nová technika včleněna do organizační struktury vojsk, jak její parametry odpovídají vedení základních druhů bojové činnosti. Nikdo se neptá na nic, ale hrdě se oznámí národu a světu - podívejte jak jsme dobří, nakupujeme. Jenže tomu, kdo bude novinky obsluhovat, prší za krk, nemá pořádnou výstroj a možnost si ji obměnit. Logistikům vstávají hrůzou vlasy na hlavě při myšlence na zásobování vojsk náhradními díly. Pojem unifikace nikomu nic neříká, hlavně ať proudí životodárná tekutina do stranické pokladny. Však „gumy“ si s tím poradí. Ministerstvo a generální štáb se jen hemží různými poradci, kteří si k řemeslu ani nečuchli, ale usměrňují běh věcí ku prospěchu kohosi, kdo tahá za nitky.

K tomu co se uvnitř AČR děje se výborně hodí citát ze hry Voskovce a Wericha „Balada z hadrů“: “Ten kdo se na svět dívá a ke všemu kývá, ten samozřejmě bývá vážený a ctěn. Takový mozek ptačí, tomu to snad stačí, já, ať se páni mračí, já musím s pravdou ven“ A já zde zveřejním část mého dopisu MO ČR, který jsem mu zaslal. Cituji:

“Neděláte nic s rozvráceným systémem velení a řízení armády, dovolujete, aby MO zaměstnávalo lidi pro činnosti, které mu nepřísluší. Máte 9 náměstků, různé agentury, kteří(é) nejsou schopni nic vyřešit a řídit. Dovolujete, aby se konzervoval stav u jednotek, které nejsou personálně naplněny, a ty co tomu aspoň trošku rozumí, neohromí výkřiky o rekrutacích, protože ví, že to je jen pouhá prostá reprodukce. Dovolujete, aby se mnozí stavěli do role velitelů a nikdo jim nevysvětlí, že vojáci tu nejsou pro ně, ale oni pro vojáky. Kolik ministerských úředníků jste za svoje působení propustil? Nikoho a nerespektujete, že od roku 2008 se počty MO ČR měly snižovat o 3% ročně. Podíval jste se, co ta rozbujelá administrativa produkuje pro vojska a jaký to má na ně dopad? Jediný dopad to má ten, že počty správního orgánu se kultivují na úkor naplněnosti jednotek.

Odstavte různé tzv. manažery od možnosti „velet“, a vysvětlete jim už konečně, že oni jsou tu od toho, aby zabezpečovali potřeby vojsk. Přeměňte to „nafoukané“ ministerstvo v servisní orgán ať se mají vojáci do čeho obléci, obout, čím střílet a kde cvičit, ať mají vše potřebné k plnění úkolu obrany státu.“ Konec citátu.

Dalo by se pokračovat dále, ale už by to bylo nudné. Jen bych se ještě chtěl zmínit o některých věcech, co mě štvou a určitě nejen mě.

Nezájem politiků o vymahatelnost práva; o zjednodušení a přehlednost právního řádu; o odvolatelnost soudců a jejich finančním postihu za prodlužování řízení; o konečné dořešení miliardových kauz, ve kterých nebyl nikdo potrestán (dnes se křičí o Babišovu ohrožení demokracie, protože obecně zavládl strach těch, kteří nemají čisté svědomí); o rovnoprávné postavení ČR v rámci EU; o skutečné dopady migrace a rázné odpovědi Italům (včetně EK), kteří si migranty tahají do země a pak jiným zemím vyhrožují; o veřejné finance generované z našich daní, kdy se rozdává různým neziskovým organizacím a na nesmyslné projekty a na nemocné děti se sbírají víčka; o délku mandátu poslanců, kdy by měla být lhůta 2x zvolen a dost; o sběratele funkcí, kteří jsou skoro jako nadlidi a „stíhají“ to co průměrný občan není schopen;  tak by se dalo pokračovat donekonečna.

Margaret Tchatcherová kdysi řekla, cituji: “Politik, který nemá odvahu pojmenovat věci pravými jmény, nemá v politice co dělat.“ Dnes se tomu říká politicky nekorektní slova.

Rozhodl jsem se jít do politiky a ucházet se o přízeň Vás občanů-voličů v podzimních volbách, protože mi není lhostejné co se děje a rád bych přispěl k lepšímu životu v naší krásné zemi.

Autor je generálmajor v záloze. Byl velitelem Společných sil Armády České republiky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přemysl Votava: Mnichov. Místo války si vybrali hanbu

20:44 Přemysl Votava: Mnichov. Místo války si vybrali hanbu

„Je to hrozné, ale mám před sebou samé nuly! “ To bylo Hitlerovo hodnocení premiérů Chamberlaina a D…