Ivo Valenta: Manželství = muž a žena. Říká to už samotný původ slova

03.05.2021 17:04 | Komentář

Komentář na facebookovém profilu k návrhu uzákonit manželství pro stejnopohlavní páry.

Ivo Valenta: Manželství = muž a žena. Říká to už samotný původ slova
Foto: archiv I. Valenty
Popisek: Ivo Valenta

A tak by to také mělo zůstat. Etymologicky se slova manžel, manželka, manželství, vyvinuly přesmykem ze staročeského malžen, malženka, které mají svůj původ v praslovanském *mal?žena, což byl duálový tvar znamenající „muž a žena“ (zdroj: Wikipedia.org).

Anketa

Považujete činnost konspiratori.sk, nebo spolku NELEŽ za korektní?

3%
96%
1%
hlasovalo: 2928 lidí

Takto je také nutné na "institut" manželství pohlížet.

Mnohokrát jsem řekl (a trvám na tom), že je mi jedno, co lidé dělají ve svém soukromí, s kým žijí, tráví noci a sdílí ložnici. Je to jen jejich věc a pro mne jsou zcela zásadní naprosto odlišné hodnoty – charakter, pracovitost apod.
Na druhé straně ale rozhodně nesouhlasím s tím, aby manželství tvořily stejnopohlavní páry či nejrůznější gendery. Ať tyto osoby tvoří jakákoliv registrovaná partnerství či svazky a jejich vztah má právní rámec (vztahující se např. k otázce dědického řízení apod.) – manželství ale prosím nechme výhradně muži a ženě.

Rodina = žena + muž + děti. Bylo tomu tak dosud a navzdory moderním trendům by tomu tak mělo zůstat i nadále. A ke zplození dětí je potřeba – jak jinak – dvě osoby, a to muže a ženu. Takto to nastavila příroda, proti níž bychom rozhodně jít neměli. Jiný model prostě neexistuje.

Plně souhlasím s projevem Zuzany Majerové Zahradníkové ZDE. Je sice delší, ale opřený o zdravý rozum a stojí za pár minut času.

Pozn. redakce: 75% podíl ve společnosti OUR MEDIA a.s., provozující server Parlamentní listy vlastní společnost SYNOT INVEST LIMITED podnikatele a bývalého senátora Iva Valenty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Petr Fiala jmenován novým premiérem

20:44 Jiří Paroubek: Petr Fiala jmenován novým premiérem

V současné době má Česko dva premiéry. Toho dosavadního, dosluhujícího Andreje Babiše s vládou a nov…