Jan Ziegler: Kauza ruského letadla aneb střetnutí dvou psychopatů

25.11.2015 16:52

Sestřelení ruského bitevníků Su – 24 tureckými stíhačkami je důsledkem hazardérského chování obou zemí, které mají problémy s mezinárodním právem. Brilantní rozbor o této události přinesl proizraelský web eretz.cz.

Jan Ziegler: Kauza ruského letadla aneb střetnutí dvou psychopatů
Foto: Facebook Jana Zieglera
Popisek: Jan Ziegler
reklama

Turecko samo letecky útočí v Sýrii na pozice Kurdů, kteří bojují s islámským státem, což samozřejmě vyvolává pochybnosti o úmyslech Ankary a jejím vztahu s radikálními muslimy. U moc ji v této zemi také prezident Recep Tayyip Erdogan, který ji zcela neskrytě vede k další islamizaci. 

Výstižná je ovšem věta z Eretzu. „Psychopatické chování vůdců obou zemí, Putina a Erdogana, je nepřehlédnutelné. Přístup, který jim přinesl úspěch proti slabším soupeřům, ať už jde o Ukrajince nebo Kurdy, však selhává, když se ukáže, že soupeřem je stejný psychopat.“

To je dokonalé. Turecko jako každý stát na světě má právo hájit svůj vzdušný prostor a z hlediska mezinárodního práva je sestřelení narušitele v pořádku. Poněvadž něco takového se dá považovat za válečný akt., Jenomže bylo nutné takto radikálně reagovat i v tomto případě? Na druhé straně ovšem ruské letadlo už dříve narušilo turecký vzdušný prostor a Kreml byl varován, že příště to pro něj může mít vážné důsledky.

Rusové mají tendence chovat se tak, jako by pro ně mezinárodní právo neplatilo. Ono už dříve ruská vojenská letadla masívně narušovala vzdušný prostor pobaltských zemí do doby, než tam začala hlídkovat stíhačky států NATO. Ruská vojenská stíhačka také svým bezohledným chováním nedáno ohrozila civilní letoun na lince Kodaň – Řím a 132 nevinných lidí na jeho palubě. Bylo to Rusko, které v minulosti uneslo estonského policistu z estonského území a také protiprávně zadrželo litevskou rybářskou loď v mezinárodních vodách. Dále okupuje území Ukrajiny, Gruzie a Moldavska. Takže z tohoto hlediska si tuto tvrdou lekci zasloužilo, aby pochopilo, že i ono musí respektovat stanovená pravidla. Pravdou ale je, že Turecko má k ideální zemi také hodně daleko.

Avšak o ruském boji s radikálními islamisty lze také vážně pochybovat. Je to Putinův režim, který vyzbrojuje Irán, kde jsou u vlády muslimští fanatici, kteří nabádají k vraždám občanů jiných zemí. Rusové stojí za syrským režimem válečného zločince Bašára Asáda, jehož vojáci útočí na civilisty barelovými bombami a chemickými zbraněmi a jenž podporuje a vyzbrojuje islámská protiizraelská teroristická hnutí Hamás a Hizballáh.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přemysl Votava: 8. březen

18:02 Přemysl Votava: 8. březen

Není to obyčejný všední den. Není to jen svátek MDŽ. Nejsou to jen květiny ženám, jsou to i slzy bol…