Milan Rokytka: Korejec slibuje, Bohouš se raduje

03.07.2014 8:00 | Zprávy

Zničí gigantická pneumatikárna životní a sociální prostředí v ČR?

Milan Rokytka: Korejec slibuje, Bohouš se raduje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

Evropská unie a její čeští nohsledi se vyžívají v boji za "ekologii a záchranu klimatu", avšak jisté je jedno: z ekologického hlediska ničí planetu auta. Neboť však mezi deseti největšími korporacemi světa jsou ropné a automobilové koncerny, tak jejich politické loutky zručně mlží a lavírují.

Motorová vozidla spotřebovávají téměř polovinu vyrobené ropy, produkují polovinu jedovatých emisí v ovzduší, třetinu smogu a téměř třetinu skleníkových plynů. Emise jsou však jen špičkou (tajícího) ledovce, vysvětluje Randy Ghent odborník na dopady automobilismu na lidstvo a ekosféru. V USA (náš nový vzor) se automobily nejméně jednou čtvrtinou podílejí na znečištění vodních toků v podobě kyselých dešťů, úniku látek z čerpacích stanic a autobaterií, úniku ropy z tankerů a vrtů, dešťového splachu a zozlitého oleje z domácích oprav aut.

Při výrobě auta vznikne několik tun odpadů a znečistí se 0,9 km3 vzduchu. Během své životnosti potom každé auto na silnicích vyrobí dalších 0,9 km3 špinavého vzduchu a roztrousí do ovzduší kolem 18 kg obrusů z pneumatik, brzd a silničního povrchu.

Tyto černé saze zvané "prach z pneumatik", se hromadí v našich plících a vodních tocích. Není divu, že děti z chudých čtvrtí v blízkosti dálnic mívají častěji astma.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Cenzura

Fakt chcete zavádět cenzuru médií a kontrolovat jejich obsah, jak uvedl váš poslanec Nerušil, který tvrdí, že se chcete zaměřit na kontrolu obsahu veřejnoprávních médií? To už tu bylo. Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vysílají, ale to podle mě ještě vám politikům nedává právo do ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

15:15 Zdeněk Jemelík: Co na to pan prezident

V přátelském prostředí oslavy 85. narozenin pana bývalého prezidenta Václava Klause jsem přemýšlel o…