Petice Národ sobě za odvolání ministryně Hanákové

11.09.2012 7:30 | Zprávy

Otevřený dopis předsedovi vlády ČR Petru Nečasovi.

Petice Národ sobě za odvolání ministryně Hanákové
Foto: top09.cz
Popisek: Ministryně kultury Alena Hanáková

Vážený pane předsedo vlády,

dne 7. září 2012 byl náhle odvolán ředitel Národního divadla Ondřej Černý, a to bez udání jakýchkoli konkrétních a relevantních důvodů. Na jeho místo byl dosazen ekonomický náměstek MKČR pan Martin Sankot. Osoba, která dle svých slov divadlo navštívila párkrát v životě a vůbec mu nerozumí. V této situaci jsme nuceni označit celou věc za precedens vztahu ministerstva kultury nejen k Národnímu divadlu, ale ke správě celého kulturního bohatství této země.

Jedná se o projev absolutní nekompetence, arogance a mocenských manýr, které se – ač z lidského i celospolečenského pohledu nemají obdoby – stávají normou. Celá tato kauza je pouze vrcholem ledovce. To, co je pod hladinou, nemá s potřebami a zájmy kultury vůbec nic společného.

Události posledních dnů v Národním divadle jsou jen jedním z kamínků v mozaice současné morální krize společnosti a především její politické reprezentace. Je nejvyšší čas se proti těmto zhoubným praktikám postavit.

Současný boj o Národní divadlo, které je jedním z klíčových symbolů národní identity, se stává bojem nejen za zachování kulturních hodnot, ale i bojem za respektování základních pravidel slušnosti, morálky a demokracie.

Vážený pane premiére,

je naprosto nezbytné okamžitě začít jednat o zásadním přehodnocení vztahu státu ke kultuře. Zároveň Vás důrazně žádáme o okamžité odvolání paní Aleny Hanákové z funkce ministryně kultury, jelikož opakovaně prokázala svou naprostou nezpůsobilost vést tento resort.

Pevně věříme, že si uvědomujete vážnost situace a budete k ní přistupovat s náležitou odpovědností.

V Praze dne 9.září 2012

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Promarněné naděje (deset let od brexitu)

9:16 Ivo Strejček: Promarněné naděje (deset let od brexitu)

24. června 2016 se ve Velké Británii konalo referendum o členství této země v Evropské unii. Při vol…