Průzkum: Co má dělat prezident, když Babišova vláda nezíská důvěru?

19.12.2017 11:11

Agentura Median se ve svém nejnovějším průzkumu na názory lidí na situaci, kdy by Babišova vláda nezískala důvěru. V tom, jak by se měl prezident v tomto případě zachovat, jsou názory lidí ve společnosti velmi nejednotné.

Průzkum: Co má dělat prezident, když Babišova vláda nezíská důvěru?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezidentská standarta
reklama

Více než jedna pětina dotázaných (23 %) je toho názoru, že nezíská-li Babišova vláda důvěru, měl by prezident A. Babiše pověřit sestavením druhé vlády. Podle 21 % dotázaných by vláda bez důvěry dále vládnout (klidně řadu měsíců). 19 % dotázaných je přesvědčeno, že nedostane-li Babišova vláda důvěru, měl by prezident vyhlásit nové volby. Podle 13 % dotázaných by měl prezident v případě, že Babišova vláda nedostane důvěru, pověřit sestavením vlády někým, kdo mu bude garantovat podporu většiny 101 poslanců. 11 % dotázaných je toho názoru, že prezident by měl sestavením vlády pověřit jinou osobu z hnutí ANO. Osm procent dotázaných se domnívá, že by prezident měl sestavením vlády pověřit předsedu druhé nejsilnější parlamentní strany. Zbylých 6 % dotázaných se vyjádřilo ve smyslu, že jim je to jedno.

Pohled veřejnosti na to, jak by se měl prezident chovat v případě, že tato vláda A. Babiše nezíská důvěru poslanců, je tedy velmi nejednotný. Interpretovat jej tak, že 44 % dotázaných je pro to, aby Babiš zůstal premiérem, i když jím sestavená vláda nezíská důvěru, jak to dělá většina českých médií, je velmi zkreslující. Vždyť žádná z nabízených možností nepřilákala ani čtvrtinu dotázaných… Dá se tedy říci jen to, že pokud Babišova vláda nezíská důvěru, lidé ve své většině žádné jednání prezidenta nepreferují...

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Růžena Chrasteková: Slouhové zase nahnáni do práce

21:17 Růžena Chrasteková: Slouhové zase nahnáni do práce

Musí si přec už konečně opět nějak zasloužit své jidášské groše. Páníčky, co je platí, už nebaví zř…