Vaše minulost byla mediálně pošramocena negativním prohlášením expremiéra Nečase, který o vás řekl, cituji: "Prakticky nikdy jsem se nesetkal s tím, aby ty reference byly tak jednoznačně negativní jako v případě tohoto kandidáta." O co tehdy při vašem plánovaném jmenování na post ministra dopravy šlo?
Zcela přímo šlo o zmocnění se Ministerstva dopravy do gesce ODS. Neurčitá prohlášení pana Nečase ostatně byla jen „dělostřeleckou přípravou“ pro vynucené změny ve vládě. Mně osobně nebylo nic vytknuto, i nadále jsem byl držitelem všech certifikátů a prověrek. Mé odvolání z postu náměstka mi pak bylo neformálně zdůvodněno jako na nátlak pana Nečase a vrchní ředitelky kabinetu... O tom, jaké vztahy panovaly na Úřadu vlády a kdo, proč, pod jakým vlivem rozhodoval, je pak čtenářům dnes jistě známo z médií. Pro mě je to však dnes uzavřená kapitola a na některé výstupy pana Nečase a jeho okolí se dívám z odstupu a s úsměvem. A jsem rád, že mé okolí, ale i tehdejší spolupracovníci věděli, že jsem se o funkci ministra nijak nepral, neusiloval a nominaci jsem přijal jako svůj díl odpovědnosti a šanci změnit nefungující věci.
Zejména tehdejší opoziční ČSSD o vás hovořila jako o "muži od Bárty". Byla to pravda? Kolikrát jste se s Vítem Bártou setkal?
Víta Bártu jsem poprvé poznal a viděl až více než po měsíci či měsíci a půl po mém nástupu na Ministerstvo dopravy v září 2010, kam mě přivedl tehdejší náměstek pan Šmerda. Do té doby jsem o něm (či jeho agentuře) nevěděl. Tedy, do té doby to byl pro mě naprosto neznámý člověk. Poté, coby bezpečnostní ředitel Ministerstva dopravy, jsem se asi od října účastnil porad ministra spolu s dalšími asi 30 úředníky ministerstva, náměstky atd., jak je obvyklé i na jiných ministerstvech. V některých případech jsem panu Bártovi, jako ministrovi - nadřízenému, dokladoval splněné nebo plánované úkoly v mé gesci tak, jak to vyžadoval buď právní předpis, nebo když mi to bylo ministrem uloženo, například příprava mostních provizorií pro opravy po povodních, úkoly z Bezpečnostní rady státu aj. Setkával jsem se s panem Bártou tedy při výkonu své funkce či při přípravě na jednání odborných rad vlády, kde jsem jej z titulu funkce zastupoval (vládní Výbor pro civilní nouzové plánování aj.). Pro úplnost a objektivitu musím konstatovat, že pan Bárta se ke mně choval slušně a korektně. Když jsem se stal náměstkem místopředsedkyně vlády, jsem se stejně, jako obdobně postavení náměstci, účastnil pravidelných porad tehdy ministrů Věcí veřejných k projednávaným bodům vlády, ač jsem byl až do současnosti nestraník.
Nyní jste součástí rodící se O.K. strany. Proč jste si ji vybral?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový